Alibaba akıllı telefon pazarına giriyor

e-Ticaret sitesi Alibaba, Çinli akıllı telefon devine yatırım yapıyor. 
Alibaba şirketi, güç kaybeden mobil işletim sistemini güçlendirmek istiyor. Aynı şekilde akıllı telefon pazarında kendisine daha fazla pay almak isteyen Meizu’da bu anlaşma ile ticaretini büyütmeyi amaçlıyor. Borsa değeri olarak eBay ve Amazon’un toplamından bile daha büyük olan Alibaba, Android tabanlı işletim sistemi YunOS’u ilk olarak 2011 yılında piyasaya sunmuş ancak beklediğini bulamamıştı. Meizu ve Alibaba’nın ilk birlikteliği ise 2014 yılında Yun OS işletim sistemi ile çalışan Meizu MX4 modeli ile gerçekleştirilmişti.

Alibaba YunOS isimli mobil işletim sistemini kullanacak

590 milyon dolar büyüklüğündeki yatırım iki şirket tarafından da açıklanırken ayrıca açıklamalarda Alibaba’nın daha önce geliştirdiği YunOS isimli mobil işletim sistemini Meizu cihazlarda kullanılacağı söyleniyor. Meizu, şuanda Çin mobil pazarında %2 gibi bir paya sahip olsa da geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 2 Milyon akıllı telefon satmayı başarmıştı.

Alibaba e-ticarette Meizu’yu destekleyecek

İki firmanın yaptığı anlaşmaya göre Alibaba, faaliyet gösterdiği e-ticaret, mobil internet, mobil işletim sistemi ve veri analizi gibi alanlarda akıllı telefon üreticisi Meizu’yu destekleyecek.

Alibaba insansız hava aracıyla teslimata başladı

Öte yandan, Alibaba, deneme amaçlı olarak insansız hava aracıyla teslimatlara başladı. Alibaba üç gün sürecek deneme programı kapsamında, Pekin, Şanghay ve Guangzhou kentlerinde dağıtım merkezlerine en fazla bir saatlik mesafedeki yüzlerce adrese teslimat yapılacağını açıkladı. Alibaba’nın açıklamasında, yeni teknolojinin teslimatları hızlandırma potansiyeli olduğu belirtildi. Amazon, Google ve UPS gibi şirketler de insansız hava araçlarıyla teslimat üzerinde çalışıyor.

Alibaba sadece zencefil çayları gönderiyor

Alibaba deneme kapsamında, gönderilerin ağırlığının 340 gramı geçmemesi için sadece zencefil çaylarını bu uçaklarla gönderiyor. Tech in Asia adlı blog sitesi, denemenin Alibaba’nın üçüncü parti satıcılarla alıcıları buluşturan ve eBay’e benzer bir platform olan Taobao kolu tarafından gerçekleştirildiğini ve toplam 450 alıcıyı kapsayacağını duyurdu. Tech in Asia’dan Paul Bischoff, BBC’ye “Teslimatların kapsamının sınırlı olmasına rağmen, Taobao gerçek insanlara gerçek mallar gönderiyor. Bu, Batılı muadili Amazon’unkinden daha ileri bir adım” dedi. Haberin devamı için tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu