Boeing, 2 bin 600 737 MAX siparişi aldı

Dördüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan Boeing, 737 serisinin en son modeli olan 737 MAX uçakları için şimdiye kadar 2 bin 600 net sipariş aldığını bildirdi. 
Boeing, daha yüksek teslimat sayısı ile 24,5 milyar dolar rekor seviyede dördüncü çeyrek geliri açıkladı ve hisse başına esas kazanç şirketin genelindeki güçlü performansı yansıtarak %23’lük artışla 2,31 dolara yükseldi. 2014 dördüncü çeyrek esas faaliyet karı, 2,3 milyar dolara yükseldi ve faaliyetlerden gelen GKGMİ kazançları 3,0 milyar dolara yükseldi. 2013 yılı dördüncü çeyrek sonuçları 406 milyon dolar değerinde (hisse başına 0,34 dolar) A-12 anlaşması ile ilgili nakit dışı bir geliri de içermektedir.
Rekor sayıda teslimata bağlı olarak yıllık gelir %5 artışla 90,8 milyar dolarlık rekor seviyesine yükseldi ve hisse başına esas kazançlar (GKGMİ dışı) %22 artışla 8,60 dolara yükseldi. Hisse başına 2014 yılı GKGMİ kazancı 7,38 dolar olarak gerçekleşti.
2015 hisse başına esas kazanç beklentisi 8,20 ila 8,40 dolar aralığında gerçekleşirken; GKGMİ hisse başı esas kazanç beklentisi ise 8,10 ila 8,30 dolar aralığına yerleşti. Gelir beklentisi 750 ila 755 aralığında ticari teslimat da dahil olmak üzere 94,5 ila 96,5 milyar dolar aralığında. Faaliyet nakit akışının ise 9,0 milyar doların üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.
Boeing’in Başkanı ve CEO’su Jim McNerney, “2014 yılının son çeyreğinde gerçekleşen güçlü işletme performansı bizi bir kısmı bugüne kadarkilerin en iyisi olan sonuçlara ve esas faaliyet kazançlarında üst üste beş yıl büyüme başarısına ulaştırdı. Yoğun talebi pazar lideri olan ve başarısı kanıtlanmış ürünler ve yetenekler ile karşılayarak ve bunları daha da etkin şekilde ulaştırarak, hissedarlarımıza daha yüksek geri dönüş sağlayan güçlü bir iş platformunu sağlamlaştırıyoruz. ” dedi.
McNerney, “Ticari Uçak işimizde üretim oranları başarıyla yükseldi ve yıllık teslimat bazında sektör rekoru kırılırken yıl içinde rekor sayıda yeni siparişler ile rezerv büyümesini de daha yükseklere taşıdı. Savunma, Uzay ve Güvenlik ekibimiz önemli yeni kontratlara imza atarken, aynı zamanda, zorlu bir pazar ortamında güçlü pazar payları ve sağlam gelirlere ulaşma başarısı gösterdi.” dedi.
Son çeyrekte sosyal güvenlik kesintileri öncesi faaliyet nakit akışı, ticari uçak üretim hızını, güçlü faaliyet performansını ve gelirler ile harcamaların zamanlamasını yansıtan faaliyet nakit akışı 5,0 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çeyrek sırasında şirket 1 milyar dolar değerinde 7,8 milyon hissenin yeniden alımını yaptı ve 0.5 milyar dolar temettü olarak ödedi. Güçlü nakit yaratımına ve beklentilere bağlı olarak, Aralık ayında Yönetim Kurulu tarafından hisse yeniden alım yetkisi toplam 12 milyar dolara yükseltildi ve bu karar 2013 yılında onaylanan ve 4,8 milyarı kalmış olan yetkinin yerine geçerek, çeyrek bazında temettüyü %25 yükseltti. Hisse yeniden alımlarının önümüzdeki iki yıldan üç yıla kadar olan sürede yapılması bekleniyor.
Çeyrek başında 10,1 milyar dolar olan menkul kıymetlerdeki nakit ve yatırımların toplamı, çeyrek sonunda 13,1 milyar dolar toplamına ulaştı. Borçlar, çeyrek başında 8,9 milyar dolar iken, alınan yeni borçlara bağlı olarak, çeyrek sonunda 9,1 milyar dolara yükseldi.
Çeyrek başında 490 milyar dolar olan şirketin toplam rezervleri çeyrek sonunda rekor bir seviye olan 502 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, çeyrek boyunca alınan 37 milyar dolarlık net siparişi de kapsıyor. Rezervler önceki yıla kıyasla yıl sonu itibariyle 61 milyar dolar yükselerek, 2014 yılında alınan 152 milyar dolar tutarındaki kesin siparişi yansıttı.

Ticari Uçaklar Alanında Başarı

Ticari Uçaklar’ın dördüncü çeyrek geliri, artan teslimat hacmi ve çeşitliliği ile %15 artarak 16,8 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştı. Dördüncü çeyrek faaliyet karı, dönem için öngörülmüş olan daha yüksek masrafları ve teslimat hacmini kısmen dengeleyen 787 teslimatlarının kar azaltıcı etkisini yansıtır şekilde %9,3 oranında gerçekleşti.
Bu çeyrek içinde şirket, ilk 737 MAX uçağının gövde kirişlerinin üretimine başladı. 737 programı, lansmanından bu yana yaklaşık 2.600 kesin 737 MAX siparişi aldı. Aynı zamanda, çeyrek sırasında şirket tarafından Güney Carolina’da bulunan tesislerinde 787-9 Dreamliner uçağının son montaj çalışmalarına başlandı ve Everett ve St. Louis’de kurulacak olan 777X kompozit tesislerinin de temeli atıldı.
Ticari Uçaklar, çeyrek süresince 432 adet kesin sipariş alarak 2014 yılını rekor sayıdaki 1.432 adet siparişle tamamladı. Rezervler rekor seviyedeki 440 milyar dolar değerindeki yaklaşık 5.800 uçak siparişiyle gücünü korudu.

Boeing Savunma, Uzay ve Güvenlik (BDS)

Boeing Savunma, Uzay ve Güvenlik’in dördüncü çeyrekteki geliri 7,6 milyar dolar, faaliyet karı ise yüzde 12,1 olarak gerçekleşti.
Boeing Askeri Uçaklar’ın (BMA), dördüncü çeyrekteki geliri, daha az sayıda planlanan F-15 ve C-17 uçağı teslimatının etkisiyle 3,0 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yüzde 12,3’e yükselen faaliyet karı artan performansı yansıttı. Bu çeyrekte, BMA tarafından KC-46 tanker programının parçası olan 767-2C test uçağının ilk uçuşu da tamamlandı ve Kongre tarafından 15 adet EA 18G Growler’ın da ödeneği onaylandı.
Ağ ve Uzay Sistemleri’nin (N&SS) dördüncü çeyrekteki geliri 2,2 milyar dolarlık geliri hükümetin daha düşük uydu hacmini yansıtırken, faaliyet kar oranı %8,8 olarak gerçekleşti. Çeyrek sırasında, N&SS ilk iki tümüyle elektrik sevkli 702SP uydularını tamamladı.
Küresel Hizmet ve Destekler’in (GS&S) üçüncü çeyrekteki 2,4 milyar dolarlık geliri daha yüksek bakım, modifikasyon ve model yükseltme (MM&U) hacmine bağlı gerçekleşti. Faaliyet alanındaki güçlü işletme performansını ve karmayı yansıtan faaliyet kar oranı %14,9’a yükseldi. Çeyrek sırasında, GS&S tarafından ordu ve donanma döner kanatlı uçak mürettebatının eğitimi için Avustralya hükümeti tarafından açılan bir ihale kazanıldı.
Savunma, Uzay ve Güvenlik biriminin 62 milyar dolarlık rezervinin yüzde 36’sını uluslararası müşterilerden gelen siparişlerden oluşmaktadır.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu