Çinli Xiaomi, Mi Note phabletiyle Apple ile dalga geçti

Çinli teknoloji firması Xiaomi, yeni modeli Mi Note için bir tanıtım gerçekleştirdi.
Yaklaşık 40 milyar dolarlık piyasa değeriyle Çin’in en güçlü markalarından olan Xiomi tanıttığı yeni modelleriyle artık dünyada da adını duyurmak istiyor. Bu nedenle akıllı telefon pazarının devlerini özellikle de Apple’ı kendisine rakip olarak görüyor.
Yeni modellerin tanıtımında konuşan Xiaomi CEO’su Lei Jun bu nedenle Mi Note’u doğrudan Apple’ın iPhone 6 ve 6 Plus’ıyla karşılaştırmaktan çekinmedi. Firmanın yeni modellerinin daha büyük bir ekrana sahip olmasına rağmen iPhone 6 Plus’tan daha hafif ve ince olduğunu belirten Lei Jun, Mi Note’un kamerasının da rakiplerine üstünlük kurduğunu ifade etti. Android işletim sistemi kullandığından dolayı Mi Note daha çok Samsung Galaxy Note 4’ün alternatifi gibi gözükse de Jun’un doğrudan iPhone 6’yı hedef alması dikkat çekti.

Mi Note iPhone 6 Plus’tan daha ince

5.7 inçlik ekrana sahip Mi Note 6.95mm kalınlığında ve 161 gr ağırlığında. Yani Jun’un belirttiği gibi 5.5 inçlik ekrana sahip iPhone 6 Plus’tan 0.15mm daha ince ve 11 gr daha hafif. Mi Note 2,5GHz dört çekirdekli Snapdragon 801 işlemci ve 3GB RAM’le geliyor. Optik görsel dengeleme ve çift LED özellikli 13 megapiksel kameraya, 4 megapiksel ön kameraya sahip model, 3.000mAh pil, 16GB veya 64GB depolama alanı sunuyor.
Daha üst bir model olan Mi Note Pro ise 5,7 inç’lik 1440×2560 çözünürlüklü bir ekran, 64-bit sekiz çekirdekli Snapdragon 810 işlemci, 4GB RAM ve 64GB depolama alanıyla geliyor. Mi Note’un satış fiyatının 370 dolar Mi Note Pro’nun ise 450 dolar olduğu açıklandı.

Mi Note Türkiye pazarına girebilir

Modellerin şu an için Türkiye çıkış tarihi veya fiyatı bilinmiyor. Ancak geçen yıl, 2015’te Xiaomi’nin Türkiye, Rusya, Brezilya gibi gelişen ekonomilerde varlığını güçlendirmek ve büyümek istediğine dair haberler ABD basınında yer almıştı. Bu nedenle Mi Note’u yakın zamanda Türkiye pazarında görmek şaşırtıcı olmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu