Facebook ve Instagram çöktü

Dünya genelinde çok sayıda kullanıcısı olan sosyal paylaşım platformları Facebook ve Instagram, kısa süreliğine çöktü. 
Dünya genelinde çok sayıda kullanıcı sabah saatlerinde Facebook ve Instagram’a erişmekte sorun yaşadı. İki dev sosyal ağa da hem web hem de mobil uygulamaları üzerinden uzun süre erişim sağlanamadı. Dün sabah 8:10’da gerçekleşen çökmenin ardından Facebook ve Instagram kısa bir süre sonra yeniden kullanılabilir hale geldi.

Ortak sunuculara fiziksel bir zarar mı verildi?

Saat 08:10’da başlayan bu sorunun sebebi ise henüz net olarak bilinmiyor. Facebook ve Instagram’ın ortak kullandığı sunuculara fiziksel bir zarar verilmiş olabileceği söyleniyor. Yine Facebook’un sahip olduğu WhatsApp’ın kullanımında ise herhangi bir sorun gözlemlenmedi.
Engadget’ın Twitter hesabından verilen bilgiye göre, Facebook ve Instagram haricinde Tinder, AIM ve Hipchat uygulamalarına da erişim sağlanamadı.
Öte yandan, kısa bir süre önce Facebook, kaybolan ve kaçırılan çocukları bulmak için “Amber Alerts” isimli sisteme platformunda yer verme kararı aldı. 1.35 milyar aktif kullancısı bulunan Facebook bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Sosyal medya sitesi, ABD’de kaybolan veya kaçırılan çocuklar için site üzerinden bilgi yayarak arama faaliyetlerine katkı sağlayacak.
National Center for Missing and Exploited Children (Kayıp ve İstismara uğrayan Çocuklar Ulusal Merkezi) ile birlikte hareket etme kararı alan Facebook, “Amber Alert” olarak bilinen sisteme platformunda yer verecek.

Facebook blog sayfasından açıklama geldi

Facebook’un blog sayfasında konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, kaybolan veya kaçırılan çocukların bilgileri olayın gerçekleştiği bölgedeki kullanıcılarla paylaşılacak ve bu sayede olası bilgi akışı sağlanacak.

Facebook tehlikelerle dolu olabilir

Öte yandan, kısa bir süre önce çıkan haberde, Facebook gibi güvenilir olduğunu düşündüğümüz sitelerin bile her gün sayısız hacker saldırılarına sahne olduğu iddia edilmişti.
Bitdefender’ın yeni bir araştırması, dolandırıcılıklara teslim olan çok kişinin olduğunu, bu kullanıcıları herhangi bir sınıfa sokmanın ise mümkün olmadığını söylüyor. Eğilimlerimize göre zekice hazırlanmış dolandırıcılıklar, tahmin etmediğimiz bir anda bizi de kandırmayı başarabilir. Haberin devamı için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu