Force Touch özelliği MacBook Pro’ya geldi

Apple, dün gerçekleştirdiği lansmanda yeni MacBook ile sunduğu Force Touch özelliğini güncellediği MacBook Pro bilgisayarlarına da ekledi. Bu özellik 13 inç ekranlı MacBook Pro ile gelecek.
Yeni trackpad’in herhangi bir yere tıklayabilmenizi sağlayan yerleşik güç sensörleriyle birlikte duyarlı ve düzenli bir his uyandıran dokunmaya dayalı geri bildirimleri bulunuyor. Hatta her bir tıklama için gereken baskı miktarını değiştirerek trackpad’in verdiği hissi bile kişiselleştirebilirsiniz. Force Touch trackpad ayrıca bir kelimenin tanımını açmak, bir haritaya hızlıca bakmak veya bir dosyanın ön izlemesine göz atmak gibi görevler için bir tık ve arkasından gelen daha güçlü bir basma hareketinden oluşan, Force Click adında yeni bir hareketi kullanmanızı da sağlıyor.
Beşinci nesil MacBook Pro, Force Touch özelliğinin yanında iki kat daha hızlı flash, daha uzun pil sunan Intel Iris Grafikler 6100 ile geliyor.
Apple, ayrıca, 11 inç ve 13 inç MacBook Air’i de beşinci nesil Intel Core işlemciler, Intel HD Grafikler 6000 ve Thunderbolt 2 ile güncellerken 13 inç MacBook Air’e iki katına kadar daha hızlı flash da ekleyerek zaten mükemmel olan günlük dizüstü bilgisayarları daha da iyi hale getirdi.

MacBook Pro pili 10 saate çıktı

Apple’ın Küresel Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Philip Schiller “Bugün çok sevilen Retina Ekranlı 13 inç MacBook Pro, 11 inç MacBook Air ve 13 inç MacBook Air’in hepsi çok önemli gelişmeler kaydetti,” şeklinde konuştu. Philip Schiller, “13 inç MacBook Pro en yeni işlemciler, daha güçlü grafikler, daha hızlı flash, daha uzun pil ömrü ve yepyeni Force Touch trackpad ile güncellendi. Ayrıca 11 inç ve 13 inç MacBook Air’e en yeni işlemci ve grafiklerle daha hızlı Thunderbolt 2’yi getirdiğimiz gibi, 13 inç MacBook Air’e de iki katına kadar daha hızlı flash getiriyoruz” açıklamasını yaptı.
MacBook AirGüncellenen Retina ekranlı 13 inç MacBook Pro, 3.1 GHz’ye kadar beşinci nesil Intel Core işlemciler, 3.4 GHz’ye çıkan Turbo Boost Hızları, daha hızlı entegre Intel Iris Graphics 6100 ve net hızı 1.6 GBps’ye kadar çıkan, iki kat daha hızlı flash depolama bulunduruyor.Bunların dışında Retina ekranlı 13 inç MacBook Pro’nun artık 10 saate kadar çıkan pil ömrü ve 12 saate kadar çıkan iTunes film oynatma imkanı da var.
Güncellenen 11 inç ve 13 inç MacBook Air artık 2.2 GHz’ye kadar çıkan beşinci nesil Intel Core işlemciler, 3.2 GHz’ye kadar çıkan Turbo Boost hızları, entegre Intel HD Graphics 6000 ve bir önceki neslin iki katı olan 20Gbps’ye kadar çıkan Thunderbolt 2’ye sahip. Ayrıca 13 inç MacBook Air de bir önceki nesle göre iki kata kadar daha hızlı flash depolamaya sahip.

Yeni Mac’ler OS X Yosemite ile geliyor

Artık her Mac’te, yepyeni ve modern bir görünüm, yeni güçlü uygulamalar, Mac ve iOS aygıtlarınızla her zamankinden daha akıcı çalışmanızı sağlayan yeni muhteşem süreklilik özellikleriyle OS X’in yeniden tasarlanmış ve gelişmiş yeni güçlü bir sürümü olan OS X Yosemite bulunuyor.
iMovie, GarageBand, iPhoto, Pages, Numbers ve Keynote her yeni Mac’te ücretsiz olarak bulunur. iMovie sayesinde kolaylıkla güzel filmler oluşturabilir, GarageBand’i kullanarak müzik yapabilir ya da piyano veya gitar çalmayı öğrenebilir, en güzel fotoğraflarınızı iPhoto ile düzenleyip paylaşabilirsiniz. Pages, Numbers ve Keynote ise göz alıcı belgeler, hesap tabloları ve sunumları oluşturma, düzenleme ve paylaşmayı kolaylaştırır. iCloud için Pages, Numbers ve Keynote sayesinde ise iPhone veya iPad’de bir belge oluşturup bunu Mac’inizde düzenleyebilir, arkadaşlarınız PC kullanıyor olsalar bile onlarla işbirliği içinde çalışabilirsiniz. Gittikçe büyüyen fotoğraf ve video koleksiyonunuzu otomatik olarak düzenleyip kolayca gezinmenizi sağlayan OS X için Fotoğraflar adlı yeni uygulama da bu bahardaki OS X Yosemite güncellemesine dahil olacak.

Fiyat ve Bulunabilirlik

Retina ekranlı 13 inç MacBook Pro bugünden itibaren, Turbo Boost ile hızı 3.1 GHz’ye çıkabilen iki çekirdekli 2.7 GHz Intel Core i5 işlemciye, 8GB hafızaya ve 128GB flash depolamaya sahip modelleri KDV dahil 4,299 TL’den; Turbo Boost ile hızı 3.1 GHz’ye çıkabilen iki çekirdekli 2.7 GHz Intel Core i5 işlemciye, 8GB hafızaya ve 256GB flash depolamaya sahip modelleri KDV dahil 4,999 TL’den; ve Turbo Boost ile hızı 3.3 GHz’ye çıkabilen iki çekirdekli 2.9 GHz Intel Core i5 işlemciye, 8GB hafızaya ve 512GB flash depolamaya sahip modelleri ise KDV dahil 5,999 TL’den başlayan fiyatlarla Apple Online Store‘da, Apple Store’larda ve belli Apple Yetkili Satıcılarında satışa çıktı. Siparişe göre yapılandırma seçenekleri, Turbo Boost ile hızı 3,4 GHz’e kadar çıkabilen daha hızlı iki çekirdekli 3.1 GHz Intel Core i7 işlemcileri, 16 GB’a kadar belleği ve 1 TB’a kadar flash depolamayı içeriyor.
MacBook Air bugün Apple Online Store‘da, Apple Store’larda ve seçkin Apple Yetkili Satıcılarında satışa çıktı. 11 inç MacBook Air 2.7 GHz’e kadar Turbo Boost hızlarına sahip bir 1.6 GHz işlemciyle, 4 GB bellekle geliyor ve 128 GB flash depolama kapasitesine sahip modeli KDV dahil 2,999 TL’den, 256 GB flash depolama kapasitesine sahip modeli ise KDV dahil 3,699TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 13 inç MacBook Air 2.7 GHz’e kadar Turbo Boost hızlarına sahip bir 1.6 GHz işlemciyle, 4 GB bellekle geliyor ve 128 GB flash depolama kapasitesine sahip modeli KDV dahil 3,399 TL’den, 256 GB flash depolama kapasitesine sahip modeli ise KDV dahil 3,999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Siparişe göre yapılandırma seçeneklerine 3.3 GHZ Turbo Boost hızlarına sahip bir 2.2 GHz Intel Core i7 işlemci, 8 GB’a kadar bellek ve 512 GB’a kadar flash depolama dahil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu