Gittigidiyor 2014 yılını değerlendirdi

eBay’in Türkiye iştiraki GittiGidiyor, 2014 yılı istatistiklerini değerlendirdiği ilginç bir infografik yayınladı. GittiGidiyor verilerinden yola çıkarak hazırlanan infografikte, satın alma alışkanlıkları, zamanlamaları, cinsiyetlere göre alışveriş tercihleri gibi ilginç veriler de paylaşılıyor.
5 binden fazla kategoride, 8 milyondan fazla aylık satış fırsatı ile GittiGidiyor’ da her 3 saniyede 1 ürün satılıyor.

Kim demiş en çok kadınlar alışveriş yapar diye?

GittiGidiyor istatistiklerine göre sanılanın aksine erkekler (%65) alışverişe kadınlardan (%35) daha düşkün. Geçtiğimiz yılın son dakikalarında, yani 31.12.2013 tarihinde, saat 23:59:41’de son olarak siyah bir erkek ayakkabısı satın alınmış.
Sitede en çok tatil günlerinde alışveriş yapılıyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı alışverişin en yoğun olduğu bayramların başında geliyor. Sendrom mu dediniz? GittiGidiyor ile bunu aşıyoruz. Çünkü yine infografikteki ilginç bilgilerden birine göre, haftanın en çok alışveriş yapılan günü Pazartesi’ymiş.

Yeni yılın ilk saniyeleri neler aldık?

Özel günlerde hediye vermeyi çok seviyoruz, ama en çok dayeni yılda. Alışverişin en yoğun olduğu ay, Aralık. Yeni yılın ilk günü, 01.01.2014 tarihinde, saat 00:00:02’de yapılan ilk üç alışveriş ise “Kablosuz analog oyun konsolu”, “Kablosuz klavye mouse seti” ve “Kablosuz modem”.
Geçtiğimiz yıl, nikâh ve düğün alışverişlerinde de GittiGidiyor şaşırtan rakamlara sahip. 2014 yılı boyunca GittiGidiyor’dan tam 1.558.908 adet nikâh şekeri satın alındı.
Cep telefonu, bilgisayar, tablet, beyaz eşya, aksesuar ve küçük ev aletleri en çok satın alınan kategorilerin başında geliyor. 2014’de satılan en pahalı ürün ise 25 bin TL ile antika bir saat.
İnfografikte yer alan bazı bilgilere göre, Türkiye’nin en işlek alıveriş merkezi GittiGidiyor bir ülke olsaydı 11 milyonun üzerinde üyesiyle Yunanistan’dan daha kalabalık bir ülke olurdu. 18-35 yaş arasındaki 1.571.416 kullanıcıyla Hollanda’dan çok daha genç bir nüfusa sahip olurdu.
Bugüne kadar 2 milyondan fazla indirildi.
GittiGidiyor’un yayınlamış olduğu infografike buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu