Google kendi enerjisini üretecek

Markaların yenilenebilir enerjiye verdikleri önemin en son örneği Google oldu. Google hem şirket maliyetlerini azaltmak hem de yenilenebilir enerjiyi değerlendirmek için yeni bir projeye imza attı. 
Google hem enerji maliyetini azaltmak hem de yenilenebilir enerjiyi değerlendirmek adına yeni bir projeye imza attı. Proje kapsamında Google Kaliforniya’da halen Google’a ait rüzgar gülü tarlası olan bir bölgeye, 48 yeni rüzgar gülü koyarak toplamda 770 türbine sahip olacak.
Söz konusu rüzgar gülleri sayesinde, enerji maliyetlerini yarı yarıya düşürecek Google aynı zamanda yeşil enerjiye de göz kırpıyor.

Google bütçesine de katkı sağlayacak

Google’ın yapmış olduğu bu yatırım hem çevreye hem de Google’ın bütçesine katkı sağlarken projenin devamında NextEra firmasıyla yapacağı 20 yıllık anlaşmayla, 2016’dan başlamak üzere yılda 43 megawatt’lık enerji alımı sağlayacak.

Artık internet için tarifeli paketlere ihtiyaç yok!

Öte yandan, Google geçtiğimiz yılın son dönemindeki atağıyla kablosuz internet için gökyüzüne balonlarını göndermişti. Google’ın bu hamlesini Computerworld olarak aşağıdaki haberimizle duyurduk…
internet paketlerine ve kablolara ihtiyaç duymadığınızı düşünebiliyor musunuz? ‘Hayal’ gibi görünen bu durum artık gerçek oluyor. Facebook’un veri aktarımı yapabilen insansız hava uçaklarının ardından, Google da internet balonlarını gökyüzüne gönderiyor. Böylece uydunun görevini, gökyüzü araçları daha az maliyetle yerine getirmeye hazırlanıyor. Teknoloji dünyasının iki büyük devini karşı karşıya getiren “havadan” internet projesi, ilerleyen günlerde internetin hayatımızın her alanında yer alacağını gösteren güçlü bir delil aslında. Zira, kağıttan uçak yapıp süzülmesini beklediğimiz çocukluk günlerinin ardından, şimdi gökyüzünde internet balonları ve uçakları görmeye hazırlanıyoruz. Google’ın “Project Loon” adını verdiği sıcak hava balonlarıyla internet projesi kapsamında başlattığı girişim, Facebook’un Titan Aerospace isimli insansız hava araçları geliştiren firmayı satın almasıyla devam etti.
Titan Aerospace’in uçakları tamamen güneş enerjisiyle çalışıyor ve yere inmeden havada 5 yıl süreyle kalabiliyor. Bugün dünya çapında 5 milyar kişi hala internete erişemiyor. Facebook’un bu uçaklarla, kuracağı ağ da işte tam bu noktada 5 milyar kişiye internet sağlayacak. Haberin devamı için tıklayın
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu