Google'ın güvenlik açıklarını paylaşması Microsoft'u kızdırdı

Google’ın Project Zero’su bilindiği gibi çeşitli ürünlerdeki güvenlik açıklarını saptayarak bunları şirketlere iletiyor. Ürünlerindeki hataları kapatmak için 90 gün süre tanıyan Zero, süre sonunda güvenlik açığıyla ilgili detayları duyuruyor. Bu konuyla ilgili yeni bir gelişme meydana geldi. 
Salı Yamaları güncellemesi adında bir proje ile bu sorunu çözmeyi planlayan Microsoft, Google’ın bu davranışının kendi müşterilerini olumsuz etkilediğini işaret etti. Google için doğru olanın müşteriler için her zaman doğru olmayabileceğini de sözlerine ekleyen şirket, bunun yanında Google’ı müşterilerini korumanın ilk hedefleri olması gerektiğinin de altını çizdi.

Google’ın bu uygulamaya bir çözüm getirmesi gerekiyor”

Microsoft’un Güvenlik Yanıt Merkezi’nin direktörü Chris Betz, bu derece riskli bir hareketin müşterileri tehlikeye atma ihtimalinin olduğunu ve Google’ın bu uygulamaya bir çözüm getirmesi gerektiğini belirtti. Konu hakkında sadece birkaç hafta içinde meydana gelen iki örnek olduğunu söyleyen Betz, 29 Aralık tarihinde Google’ın Windows 8.1’de benzer bir açığı, Microsoft bir yama hazırlamadan önce açık ettiğini ekledi. Arama devi ise, koyduğu 90 günlük sürenin yeteri kadar adil olduğunu ve bu açıktan dolayı şirketi uyardıklarını açıklamıştı.

Google’ın açıklamaları sistemlere büyük zarar veriyor

Microsoft’a göre bir yama yayınlanmadan önce güvenlik açığıyla ilgili detayları geniş kapsamlı kitleye açıklamak insanlara ve onların bağlı olduğu sistemlere büyük zarar veriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu