İnternet dolandırıcılığı ile kaybedilenlerin yüzde 32'si kurtarılamıyor

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen bir ankette, İnternet dolandırıcılığı sonucunda para kaybeden katılımcıların neredeyse yarısının bu paraların bir kısmını, hatta bazı durumlarda tamamını kaybettiğini ortaya koydu.
Her ne kadar birçok finans kuruluşu siber suçların sonucu olarak kaybedilen paraları telafi edeceklerini belirtiyor olsalar da anket katılımcılarının sadece %68’i kayıplarını tamamen telafi ettiklerini bildirmiş. Kurbanların %26’i sadece bir kısmını telafi edebilmiş ve %6’sı parasını kurtaramamış. Bu kayıplar bazen büyük olabilir: siber suçlular tarafından çalınan para ortalama 345$ tutarında ve katılımcıların %17’i 1000 $ tutarından yüksek bir kayıp yaşadığını belirtti.
Bu durum tüm kullanıcıların siber dolandırıcılığın tehlikelerinden tamamen haberdar olmaması nedeniyle kötüleşmekte: Katılımcıların %27’si para kaybıyla sonuçlanan çevrimiçi suçların nadir olduğuna ve kendi başlarına gelmeyeceğine inanmakta. Sadece %28’i bir siber saldırının hedefi olmaktan korktuğunu belirtmiştir. Bununla birlikte istatistikler kullanıcıların %33’ünün geçtiğimiz yıl içinde en az bir kez siber tehditlerle karşılaştığını göstermektedir.
Kaspersky Lab Tüketici Ürünleri Yönetimi Başkanı Elena Kharchenko “Finans kuruluşu veya çevrimiçi mağazanın bir çevrimiçi dolandırıcılığın sonucu olarak çalınan paraları iade edeceğinden emin olsanız bile yine de dikkatli olmalısınız. Her ne kadar rakamlar vakaların sadece yarısında gerçekleştiğini gösteriyor olsa da paranızın tamamını da geri alabilirsiniz ancak harcadığınız zaman ve katlandığınız gerilimin telafi edilmesi imkansızdır. İşte bu yüzden finansal verileriniz dahil gizli bilgilerinizi korumaya özel önem göstermeniz bu kadar önemlidir.” diyor.
Örneğin, siber suçlara mücadele eden temel araçlara ek olarak Kaspersky Total Security –çoklu cihaz 2015 Windows İS için Safe Money teknolojisini içeriyor.
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu