Kaspersky, QR kod tarayacak

Kaspersky Lab, QR kod tarama özelliği sunan yeni mobil uygulamasını tanıttı. Kaspersky QR Scanner adı verilen bu program Google Android ve Apple iOS ile uyumlu ve sadece QR kodlarından gelen bilgileri okumakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıları barındırdıkları tehlikeli bağlantılar konusunda da uyarıyor.

Dolandırıcılar kullanıcıları kötü niyetli sitelerine çekmek için sürekli yeni fikirler üretiyor. Son zamanlarda popüler olan bir hile ise, bir hızlı yanıt (QR) koduna bir kimlik avcılığı bağlantısı şifrelemek.

QR kodları, bilgisayar ekranı veya basılı sayfalardan bir mobil cihaza bağlantılar göndermek için kullanımı kolay bir araç sunuyor. Bununla birlikte deneyimli kullanıcılar ekrandaki sahte URL’leri tanısalar da bir dolandırıcılık QR kodunu çıplak gözle tanımanın herhangi bir yolu yok. Bu, siber suçluların sadece çevrimiçindeki kodlarla resimlerin yerlerini değiştirebildikleri anlamına gelmiyor; ayrıca orijinal kodların üzerine kendi zararlı QR kodlarını fiziksel olarak yapıştırabiliyorlar.

İlgili Makaleler

Uygulama ücretsiz

Kullanıcıların kişisel verilerini elde etmek veya cihazlarına zararlı yazılım bulaştırmak amacıyla sahte sayfalar oluşturmak anlamına gelen kimlik avcılığı yeni bir şey değil. Siber suçlularca yıllardır kullanılıyor. Kaspersky Lab, bu tehditlere karşı başarılı bir şekilde mücadele verdiği kanıtlanmış bir geçmişe ve İnternet üzerinde yakın zamanda görülmeye başlayan tehlikeli siteleri tanımlamak için kapsamlı bir zararlı bağlantı veritabanı ve verimli teknolojilere sahip. Şimdi Kaspersky Lab, kimlik avcılığı engelleme korumasını QR kodlarını kapsayacak şekilde genişletiyor.

Kaspersky QR Scanner Apple iOS ve Google Android için ücretsiz bir uygulama. Gereksiz hiçbir şey içermiyor: ek opsiyonel özellik ya da gereksiz düğmeleri bulunmaz. Program şu yaklaşımı kullanıyor: tara – denetle – aç. QR kodunun kare biçimi cihazın kamerasında görünür görünmez uygulama, QR kodunda şifrelenen bilgileri kontrol ederek yanıt veriyor. Her şey yolunda görünüyorsa sayfayı açıyor. Bağlantı kimlik avcılığı sitesi veya zararlı bir siteye uzanıyorsa, kullanıcı bir uyarı bildirimi alıyor. Web sitesi adreslerine ek olarak tarayıcı, QR kodlarında şifrelenmiş metinlerin yanı sıra iletişim bilgilerini de algılıyor, Wi-Fi ayarlarını hızlı bir şekilde kabul ediyor ve cihazı ağa bağlıyor*.

Tüm iletişim kanalları korunmalı

Kaspersky Lab Kıdemli Ürün Müdürü Alexey Chikov şunları söyledi: “Dolandırıcıların cihazlara zararlı bilgiler aktarabildiği tüm iletişim kanalları korunmalıdır. Bugün QR kodlarına bağlantı saklıyorlarsa bizim de güvenli bir tarayıcı kullanmamız gerekiyor. Yarın radyo aracılığıyla bağlantı göndermeyi veya telefonlara bir delikli kart eklemeyi öğrenirlerse, bu cihazları da korumamız gerekecektir. Kaspersky Lab teknolojisinin başardığı en önemli şey riski algılamak ve kullanıcıları etkili bir şekilde korumaktır.”

Kaspersky QR Scanner, ev kullanıcıları için Kaspersky Lab mobil ürünleri serisinin yeni üyesi. Bu seri şu anda Kaspersky Safe Browser for iOS and Windows Phone, Kaspersky Internet Security for Android and Kaspersky Password Manager for iOS and Android gibi çözümleri içermektedir.

Daha fazla bilgi edinmek ve Kaspersky QR Scanner uygulaması markanın web sitesi üzerinden indirilebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu