Samsung Tizen işletim sistemli Z1'i tanıttı

Samsung Z1 şirketin kendi ekosistemini oluşturduğu Tizen ile geliyor. Samsung böylece Android’e olan bağlılığını sona erdiriyor. 
Samsung Tizen işletim sistemli Samsung Z1’i duyurdu. Android’i en daha önceki zamanlardan buyana kullanan Samsung, Tizen ile kendi ekosistemini oluşturuyor.

Samsung Z1 Hindistan’da tanıtıldı

Uzun zamandır Android ile büyük işler başaran ve Dünya’nın en büyük mobil aygıt üreticilerinden biri olan Samsung, bundan sonra kendi ekosistemini kuruyor. Tizen isimli işletim sistemi ile yola çıkan Samsung, hemen hemen Firefox OS seviyesindeki yeni işletim sistemi ile çalışan Z1 isimli akıllı telefon modelini Hindistan’da tanıttı.
Yaklaşık 90 dolarlık fiyat etiketi ile dikkatleri üzerine çeken Samsung Z1, bir oyun canavarı ya da milyonlarca uygulamayı çalıştıran bir telefon olmanın aksine, sosyal medya ve internet odaklı çalışan bir akıllı telefon olarak dikkat çekiyor. Henüz Firefox OS‘e benzer şekilde, az sayıda uygulamanın yer aldığı uygulama mağazası ile gelişmeye devam eden, Tizen 2.3 sürümü ile çalışan Samsung Z1, 480p çözünürlükte 4 inç ekrana sahip. İçerisinde 1.2 Ghz hızında çift çekirdekli işlemci ve 768 MB RAM yer alan Samsung Z1‘de, 3.1 megapiksel arka ve VGA ön kamera ve 1500 mAh batarya bulunuyor.

Samsung Z1 90 dolarlık fiyat etiketine sahip

Zayıf görünen donanımına kıyasla donma kasma gibi sorunların görülmeyeceği belirtilen Samsung Z1, yaklaşık 90 dolarlık fiyat etiketi ile Hindistan’da satışa sunuldu. İlerleyen dönemde Çin, Amerika ve Türkiye pazarına da gelmesi beklenen Samsung Z1, uygun fiyatı ile yeni bir işletim sistemi denemek isteyenlerin gözdesi olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu