Siber casusların hedefinde Türkiye de var!

Kaspersky Lab’ın Global Araştırma ve Analiz Ekibi, Orta Doğu ülkelerindeki çok sayıda üst düzey organizasyonu ve bireyi hedef alan bir siber casusluk grubu olan Çöl Şahinleri’ni ortaya çıkardı.
Kaspersky Lab uzmanları, bu aktörü geniş çaplı siber casusluk operasyonları geliştiren ve gerçekleştiren bilinen ilk paralı siber Arap grubu olarak değerlendiriyor. Hedeflenen kurban listesinde özellikle kara para aklama ile mücadeleden sorumlu çalışanların yer aldığı Askeri örgütlerin ve Hükümet kuruluşlarının yanı sıra sağlık ve ekonomi kurumları; lider medya kuruluşları; araştırma ve eğitim kurumları; enerji ve altyapı sağlayıcıları; aktivistler ve siyasi liderler; fiziki güvenlik şirketleri ve önemli jeopolitik bilgilere sahip başka hedefler yer alıyor.
Kaspersky Lab uzmanları, 50’nin üzerinde ülkede 3000’den fazla mağdura ait toplam bir milyondan fazla dosyanın çalındığına dair ipuçları olduğunu belirtmek. Çöl Şahinleri’nin ana faaliyet odağının Mısır, Filistin, İsrail ve Ürdün gibi ülkeler olduğu düşünülse de Katar, Suudi Arabistan, BAE, Cezayir, Lübnan, Norveç, Türkiye, İsveç, Fransa, Amerika, Rusya ve başka ülkelerde de çok sayıda kurbanları olduğu görülüyor.

Siber casuslar kimlik avcılığına soyundu

Zararlı içeriğe sahip yükleri teslim etmek için Şahinler tarafından kullanılan başlıca yöntem, e-postalar, sosyal ağ iletileri ve sohbet mesajları aracılığıyla kullandıkları kimlik avcılığı. Kimlik avcılığı mesajları, meşru belgeler veya uygulamalar gibi davranan kötü amaçlı dosyaları (ya da bu dosyalara giden bir bağlantı) içeriyor. Çöl Şahinleri, kurbanlarını bu zararlı dosyaları çalıştırmaya ikna etmek için çeşitli teknikler kullanmakta. En özel tekniklerden biri, sağdan sola uzantıyı geçersiz kılma diye bilinen bir hile.

Zararlı dosyalar PDF gibi görünüyor

Bu yöntem, bir dosya adındaki karakterlerin sırasını tersine çevirmek için özel bir Unicode karakterinden yararlanarak, dosya adının ortasındaki tehlikeli dosya uzantısını gizleyip dosya adının sonuna yakın bir yere zararsız görünümlü sahte dosya uzantısını yerleştiriyor. Bu teknik kullanıldığında, zararlı dosyalar zararsız bir belge veya PDF dosyası gibi görünür ve iyi bir teknik bilgiye sahip dikkatli kullanıcılar dahi bu dosyaları çalıştırmak üzere kandırılabiliyor.
Bir kurbana başarılı bir şekilde virüs bulaştırdıktan sonra Çöl Şahinleri, iki farklı arka kapıdan birini kullanıyor: her ikisi de sıfırdan geliştirilmiş gibi görünen ve sürekli gelişim içinde olan esas Çöl Şahinleri Truva Atı veya DHS Arka Kapısı. Kaspersky Lab uzmanları, grup tarafından saldırılarda kullanılan toplam 100’den fazla zararlı yazılım örneğini tanımlamayı başarmış.

İlgili Makaleler

Android arka kapısı gibi görünen kötü amaçlı bir yazılım

Kullanılan zararlı araçlar; ekran görüntüleri almak, tuş vuruşlarını kaydetmek, dosya yüklemek/indirmek, kurbanın Sabit Diskinde veya bağlı USB aygıtında bulunan tüm Word ve Excel dosyaları hakkında bilgi toplamak, sistem kayıt defterinde saklanan şifreleri çalmak ve ses kaydı yapmak dahil olmak üzere tam bir arka kapı işlevselliğine sahip. Bununla birlikte Kaspersky Lab uzmanları, mobil aramaları ve SMS günlüklerini çalma yeteneğine sahip bir Android arka kapısı gibi görünen kötü amaçlı bir yazılımın izlerini bulmuş.

“Bu operasyon daha fazla sayıda Truva Atı geliştirebilir”

Kaspersky Lab araştırmacıları, üç takım halinde farklı ülkelere yayılmış en az 30 kişinin kötü amaçlı Çöl Şahinleri kampanyalarını yürüttüğünü tahmin ediyor. Kaspersky Lab Global Araştırma ve Analiz Ekibi güvenlik uzmanı Dmitry Bestuzhev şunları söyledi: “Bu tehdit aktörünün arkasındaki bireylerin son derece kararlı, aktif ve iyi bir teknik, siyasi ve kültürel anlayışa sahip oldukları ortada. Çöl Şahinleri, yalnızca kimlik avı e-postaları, sosyal mühendislik ve ev yapımı araçlar ile arka kapıları kullanarak, kendi bilgisayar sistemleri veya mobil cihazları üzerinden Orta Doğu bölgesindeki yüzlerce kritik ve önemli kurbana saldırmayı ve hassas verileri çalmayı başarmıştır. Biz bu operasyonun daha fazla sayıda Truva Atı geliştireceğini ve daha ileri tekniklerin kullanımı ile devam edeceğini düşünüyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu