Sosyal Medya’da reklam rekabeti kızışıyor

 

Adobe, ücreti ödenen, hak edilen ve sahip olunan sosyal medya eğilimlerinin analiz edildiği 2013 4.çeyrek Sosyal Medya İstihbarat Raporu’nu yayınladı.

Adobe Dijital İndeks raporunun temel bulguları Facebook, Twitter, Pinterest ve Tumblr’ın 4. çeyrekte perakende sitelerine yönelik beklenmedik ölçüde nitelikli trafik yarattığını ve ziyaret başına gelirin sosyal kanallarda giderek arttığını gösteriyor.

Tumblr’a ait ziyaretçi başına gelir bir önceki yıla göre %340 artarken onu Pinterest %244, Twitter %131 ve Facebook %72 izledi. Veriler bunun yanında Twitter ve Pinterest’in perakende sitelerine referanslı ziyaretlerin payında geçen seneye göre sırasıyla %125 ve %89 oranlarında sağladıkları artış sonucu Facebook’un daha fazla rekabetle karşı karşıya kaldığını da ortaya koyuyor.

Analiz, 2012 ve 2013’ün 4. çeyrekleri arasında, perakende, medya, eğlence ve gezi sitelerinden elde edilen 240 milyon Facebook reklam gösterimi, 1,5 milyardan fazla Facebook iletisi, sosyal paylaşım ağlarına 500 milyon tekil ziyaretçi ve Facebook’ta yorum, paylaşım ve beğeniler de dahil 6,3 milyar sosyal iletişimi içeren toplu ve anonim verileri temel alırken, ücretli sosyal veriler ise Adobe Marketing Cloud’dan alındı.

En yoğun trafik Facebook’un

* Ücreti Ödenen Sosyal Eğilimler: Facebook reklamları artan tüketici ilgisi sayesinde marka pazarlamacıları için giderek daha çekici hale geliyor. Facebook’un reklam tıklanma oranı  geçen seneye göre %365 artarken, bin gösterim başına Facebook maliyeti  ise %437 arttı. Facebook CPC’leri geçen sene ile aynı düzeyde kaldı, ancak tatil sezonunda %29 oranında istisnai bir yükseliş yaşandı. Facebook’un reklam tıklanma hacmi ise geçen seneye göre %125 artış gösterdi.

* Sahip olunan sosyal eğilimler: RPV özellikle tatil sezonunda tüm sosyal medya kanallarında çeyrekten çeyreğe karşılaştırma yapıldığında Twitter %84, Pinterest %69, Tumblr %38 ve Facebook %31 mecralarında tüm zamanların en yüksek değerlerine ulaştı. Facebook halihazırda en yoğun trafiğe sahipken, Pinterest’in gelirleri Birleşik Krallık’ta Facebook’u geçti ve bu sene ABD’de Facebook’un ziyaretçi başına gelirin  de aşması bekleniyor.

*Hak edilen sosyal eğilimler: Marka iletilerine olan sosyal ilgi Facebook’ta geçen seneye göre %180 artış gösterirken, marka iletisi gösterimleri de %150 arttı. Görsel içeren marka iletilerine olan ilgi, normal metin iletilerine %10 göre %650 oranında artış gösterdi. Bununla birlikte bağlantı, metin veya video içeren iletiler geçen seneye göre daha az ilgi gördü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu