TARBİL projesinde teknoloji ortağı Turkcell

Tarımda verimliliğin artırılmasını ve çiftçinin kazancının desteklenmesini hedefleyen TARBİL projesi, Turkcell teknolojisiyle yürütülüyor. Proje kapsamında tarım alanlarına Turkcell iştiraki Global Tower tarafından zirai meteorolojik  gözlem istasyonları kurulacak. İstasyonlar; rekolte tahmini ve planlamasının yanı sıra tarımda sulama ve ilaçlamanın en doğru şekilde yapılması gibi pek çok kritik işlemin gerçekleştirilebilmesi için gerekli veri tabanını sağlıyor. İstasyonlarda veri iletişimi, dünyada ilk kez çift yönlü olarak Turkcell’in M2M hatları üzerinden yürütülüyor.
Turkcell Genel Müdür Vekili İlker Kuruöz: “Ülkemizde tarım sektörünün bu proje ile yeni bir çağa adım atacağını çok yakında göreceğiz diye düşünüyoruz. Teknolojiye ve inovasyona dayalı kalkınma modeli sayesinde Türkiye kazanacak, çiftçimizin yüzü gülecek.”

Verimliliğin artırılması hedefleniyor

 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen TARBİL (Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi) projesinin tanıtım toplantısı bugün Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantıya Turkcell’i temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hilmi Güler, Bekir Pakdemirli ile Turkcell Genel Müdür Vekili İlker Kuruöz ve Global Tower Genel Müdürü Cihan Nazmi Bıyıklı katıldı. Turkcell’in teknoloji ortağı olarak yer aldığı proje, tarımda verimliliğin artırılmasını ve çiftçinin kazancının desteklenmesini hedefliyor.
 
TARBİL projesi kapsamında, tarım ürünleri için gerekli veri tabanının oluşturulup rekolte tahmini ve planlamasının en doğru şekilde yapılması için Zirai Meteorolojik Gözlem İstasyonları” kullanılıyor. İstasyonlar, yüzde yüz Turkcell iştiraki olan Türkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın ise 3. büyük kule ve altyapı operatörü Global Tower tarafından kuruluyor.
 
Zirai Meteorolojik Gözlem İstasyonlarında dünyada ilk kez Turkcell teknolojisi sayesinde çift yönlü veri transferi gerçekleştiriliyor. İstasyonlardan alınan görüntü, sıcaklık, nem, ışık ve benzeri veriler Turkcell’in M2M (makineler arası iletişim) hatları üzerinden İstanbul Teknik Üniversitesi’nde bulunan merkez sunuculara aktarılıyor ve burada işlenerek anlamlı ve kullanılabilir veriler haline getiriliyor. Ardından Ankara’da bulunan TARBİL merkezine iletilen veriler Tarım Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TUİK, Tarım Kredi Kooperatifleri ve TARSİM ile sahada çalışan tarım personelinin tablet bilgisayarlarına gönderiliyor.

Çiftçi olmak yeniden tanımlanıyor

 
Turkcell Genel Müdür Vekili İlker Kuruöz, TARBİL projesinin önemi ve Turkcell’in teknoloji ortağı olarak projeye katkısına ilişkin şu açıklamayı yaptı:
“Mobil teknolojiler artık hayatımızın her noktasında. Bu teknolojiler sayesinde her an bilgiye ulaşarak, bilgiyi toplayıp analiz ederek hayatı kolaylaştıran ürün ve servisler geliştiriyoruz. Turkcell olarak biz, inovasyona dayalı kalkınma modelinin ülkemiz için değerini biliyor ve üzerimize düşen görevin sorumluluğuyla hareket ediyoruz. İstikrar içinde sürdürülebilir insan boyutlu büyüme için ülkemiz adına önem ve öncelik verdiğimiz temel hedefler, yol haritamızı belirlerken bize rehberlik ediyor. Bu nedenle altyapımıza ve insanımızın hayatına değer katacak her türlü yenilikçi teknolojiye büyük yatırımlar yapıyoruz. Biliyoruz ki telekomünikasyon sektörü, Türkiye’mizin ekonomik ve toplumsal hedeflerinin gerçekleşmesinde kritik role sahip. Turkcell, ilk günden beri bilgiyi, tecrübeyi, aklı ve teknolojiyi Türkiye için ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürmek için gayret gösterdi. Bugün bir kez daha görüyoruz ki bu çabalar karşılıksız kalmıyor: Bizim de gururla parçası olduğumuz TARBİL projesi sayesinde Türkiye’de çiftçi olmak, tarımla uğraşmak artık yeniden tanımlanıyor.Tarım Bakanlığımız’ın önderliğinde dünyada eşi benzeri olmayan, uçtan uca bir verimlilik ve tasarruf projesi geliştirildi. Ülkemizde tarım sektörünün bu proje ile yeni bir çağa adım atacağını çok yakında göreceğiz diye düşünüyoruz. Teknolojiye ve inovasyona dayalı kalkınma modeli sayesinde Türkiye kazanacak, çiftçimizin yüzü gülecek.
Bize dünyada bir ilk olma niteliği taşıyan böylesine değerli bir projede yer alma fırsatı verdiği için  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’mıza ve Sayın Bakanımız Mehdi Eker’e Turkcell adına teşekkürlerimizi sunmak isterim. Projemiz ülkemiz ve tüm çiftçilerimiz için hayırlı, uğurlu olsun.”
 

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu