Turkcell hisseleri için Rus Alfa'dan teklif geldi

Rus Alfa, Çukurova’ya ait yüzde 13.76 Turkcell hissesi için 2.8 milyar dolarlık rekor teklif verdi.
Turkcell’in Rus ortağı Alfa Telecom, Cukurova Telecom Holdings’in (CTH), Çukurova Grubu şirketlerinden Cukurova Finance International’a ait olan ve Ziraat Bankası’na ipotekli yüzde 13.76 oranındaki Turkcell İletişim hisselerini satın almak için 2.8 milyar dolarlık bir teklif verdi. Bu teklif dün kapanış itibarıyla 10.8 milyar dolar olan Turkcell’in piyasa değerinin 20.3 milyar dolar olarak belirlenmesi anlamına geliyor.

Alfa’nın amacı ne?

Turkcell’in 26 Mart’ta yapılacak olan genel kuruluna 9 gün kala gelen bu teklif sürpriz olarak değerlendirilirken, analistler, Turkcell’de dolaylı olarak yüzde 13.22 payı bulunan Alfa’nın amacının hisse satın almak değil, elinde bulunan hisselere yüksek değer belirlemek olduğunu belirtiyor.

SPK’nın verdiği süre doluyor

Turkcell için en kritik gün ise 31 Mart… Bilindiği gibi, Turkcell genel kurulu 2012’den beri toplanamıyor. Şirketin 2010’dan bu yana dağıtmadığı kâr payı tutarı yaklaşık 4.2 milyar lirayı buluyor. SPK geçen yıl, şirket ortaklarına genel kurulun yapılması için Nisan 2015’e kadar süre vermiş ve anlaşma sağlanamazsa şirketin genel kurul hakkının Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredileceğini ve genel kurulun yapılacağını bildirmişti.

İlgili Makaleler

 Turkcell, 591 milyon TL vergi ödedi

Öte yandan, Turkcell, 2013 yılında ödediği kurumlar vergisi ile Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan teşekkür plaketi aldı. Turkcell tarafından yapılan açıklamada “Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, ödediği yaklaşık 591 milyon Türk Lirası ile 2013 yılında özel sektörün en fazla Kurumlar Vergisi ödeyen kuruluşu oldu. Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanı Bülent Sarıgül, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça’yı makamlarında ziyaret ederek elde edilen bu başarı için teşekkür etti” dedi.
Ziyarette konuşan Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanı Bülent Sarıgül, şunları söyledi: “Güçlü devlet olabilmek için; ülke sevgisi, vatandaşlık anlayışı ve kurallara uymanın yanında, daha iyi bir geleceğin kaçınılmaz önkoşulu olan vergi bilinci de yaygınlaşmalıdır. Turkcell pek çok alanda öncü olduğu gibi vergi konusunda da ülkemizdeki tüm kurumlara örnek olacak olan bir başarıya daha imza atmıştır. Geçtiğimiz yıllarda da vergi rekortmenlikleri yaşamış olan Turkcell bir kez daha 2013 yılında da bu gururunu sürdürmüştür. İletişim ve teknoloji alanlarında ülkemize yaptığı katkıyı vergi alanındaki katkısı ile de perçinleyen Turkcell’i ve tüm çalışanlarını şahsınızda kutluyorum.”

Ahmet Akça: Türkiye’ye fayda sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz

Sektörünün ve İstanbul’un yanı sıra özel sektör genelinde de vergi rekortmeni olmanın Turkcell açısından büyük bir gurur vesilesi olduğunu belirten Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, “Ülkemize ve insanımıza sadece altyapımızla ve teknolojimizle değil, ödediğimiz vergilerle de hizmet sunmanın haklı gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye ekonomisine kurulduğumuz günden bu yana ciddi kaynak sağlamaya devam ediyoruz. 20 yılda Hazine’ye vergi ve mali yükümlülük karşılığı olarak 60 milyar TL ödedik. 20 yılda 25 milyar TL’nin üzerinde yatırım yaptık. Turkcell bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da Türkiye’ye katkısını artırarak sürdürecek. Türkiye’ye fayda sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Haberin devamı için tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu