Twitter Google ile 4 yıl aradan sonra anlaştı

Google Twitter ile yeni bir anlaşmaya imza attı. Yeni anlaşmaya göre, Google Twitter üzerinden yapılan paylaşımlara arama motorunda yer verecek. 
Bir süredir kullanıcı sayısını ve sektördeki payını artırmak için çeşitli projeler üzerinde çalışan Twitter, bu amacı doğrultusunda internet devi Google ile anlaşmaya vardı. İki şirketin yaptığı anlaşma kapsanımda, Twitter üzerinden yapılan paylaşımların Google arama motoru üzerinden daha sık görüntüleneceği iddia edildi. Bloomberg’in şirkete yakın kaynaklara dayandırdığı iddası hakkında henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

 Twitter daha geniş kitlelere ulaşabilecek

Bir süredir bu konu hakkında Google ile dirsek temasında olan Twitter’ın arama motoru üzerindeki görüntülenme sayısını artırarak daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflediği düşünülüyor. Daha önce benzer bir anlaşma yapan iki şirket, çıkarlarınının çakışmasının ardından 2011 yılında bu alandaki iş birliğine son vermişti. Google’ın Twitter’ın rakibi Google+’ı kullanıma sokmasının ardında söz konusu anlaşmayı iptal ettiği kulislerde sıklıkla dile getirilmişti.

Twitter Google ile anlaşmasını resmi olarak yarın duyuracak

Yaklaşık 300 milyon aktif kullanıcısı bulunan mikro blog sitesi iddialar hakkında açıklama yapmaktan kaçınıyor. Yarın 4’üncü çeyrek raporunu açıklaması beklenen Twitter’ın Google ile yaptığı anlaşmasını da aynı gün kamuya duyurması bekleniyor.
Öte yandan, Twitter, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için yeni özellikler üzerinde çalışmayı sürdürüyor. Kısa bir süre önce blogundan yeni özelliklerin yolda olduğunu duyuran Twitter, bugün iki önemli yeniliği duyurdu.

Twitter profilinde bir grupla özel olarak sohbet edin

Twitter’daki özel konuşmalar, platformdaki herkese açık olan deneyimi tamamlayıcı bir unsurdur. Tweet’leri okumayı tercih edebilir ama onlar hakkındaki konuşmayı özel olarak sürdürmek isteyebilirsiniz. Herkese açık bir sohbete daha küçük bir grupla, özel olarak devam etmek istiyor veya gördüğünüz bir Tweet üzerine kendiniz bir sohbet başlatmak istiyor olabilirsiniz. Twitter kullanıcılarının çoğu, sadece Twitter’da takip ettiği insanlar veya markalara ulaşmak için direkt mesaj yönetimini kullanıyor. Şimdi bu özellikle bir grupla da özel olarak sohbet etme imkanı geliyor. Bu özellik, yani gruplarla özel olarak konuşabiliyor olmak , Twitter’da kiminle ve nasıl konuşuyor olacağınız hakkında daha fazla seçenek sunuyor.
Grup fonksiyonu, kullanıcılara herhangi bir takipçiyle sohbet başlatma imkanı tanırken takipçilerin sohbete katılması için birbirlerini takip etme zorunluluğu da bulunmuyor. Twitter kullanıcıları, birkaç dokunuşla grup oluşturabilirken bir gruba eklendiğindiğinde de bildirim alıyor. “Direkt Mesaj” metoduna yeni alışanlar, daha fazla bilgiyi bu linkten edinebiliyor.

Twitter uygulamanızdan video çekin

Artık Tweet’ler neredeyse 140 karakteri geçiyor. Bugün deneyimlediğimiz Twitter, dünyanın en önemli figürleri ve markalarından görseller, gifler, Vine’lar, ses kayıtları ve videolarla dolu. Twitter kullanıcıları artık hiçbir sorun yaşamadan direkt olarak Twitter aplikasyonundan videolar çekip, düzenleyip paylaşabilecek.
Twitter, blogunda bu yeniliği şu sözlerle aktardı: “Kameramızı hayatın en ilginç anlarını henüz yaşanırken çekip paylaşabilesiniz diye kullanımı kolay şekilde tasarladık. Sadece birkaç dokunuşla gelişen sohbetlere video ekleyebilir, canlı bir olayla ilgili fikrinizi paylaşabilir, günlük yaşantınızdan anları, uygulamadan çıkmak zorunda kalmadan gösterebilirsiniz. Video’ları görmek ve başlatmak da aynı şekilde kolay: Video’ları thumbnail’le ön izleme yapabiliyor ve tek bir dokunuşla başlatabiliyorsunuz. Haberin devamı için tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu