VMware vCloud Air için felaket kurtarma ve yeni ağ hizmetleri tanıtıldı

Sanallaştırma çözümlerinin önde gelen oyuncusu VMware, hibrid bulut stratejisinin önemli bir parçasını oluşturan VMware vCloud Air çözümü için geliştirilmiş felaket kurtarma ve ileri derece ağ hizmetlerinin tanıtımını gerçekleştirdi.
VMware ayrıca müşterilerin sadece kullandıkları kaynakların bedelini hızlı bir şekilde ödeyebilecekleri ve çevrimiçi bağlanma olanağı veren vCloud Air Virtual Private Cloud OnDemand’in genel satışına başlandığını da duyurdu. vCloud Air OnDemand çözümü ile müşterilerin öngörebildikleri faturalara kavuşmasının kolaylaştırılması hedefleniyor. Bunun yanında yeni Abonelik Satın Alma Programı ile sadece kullanılan bulut kaynaklarının ödemesini yapacakları yeni bir programın da tanıtımı gerçekleştirildi.
VMware Bulut Hizmetleri İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Bill Fathers açık bulutun her VMware müşterisinin gelecek vizyonunun bir parçası olduğunu, çünkü bunun hızlı hareket etmelerine ve BT altyapılarından çok daha fazla parasal değer elde etmelerine yardımcı olduğunu belirtti. Fathers sözlerini şu şekilde sürdürdü: “VMware vCloud Air, müşterilerimize hem yeni hem de var olan uygulamalar için bu faydaları sağlıyor. Duyurusu gerçekleştirilen hizmet iyileştirmeleri, var olan vSphere ortamlarıyla uyumlu açık bulut platformuna müşterilerimizin güçlü ilgisini yansıtmaktadır.”

Basit, Ekonomik Bulut Felaket Kurtarımı

Hibrid bulutun özellikle felaket kurtarma ve iş sürekliliğini kolaylaştırmak adına tercih edilebileceği düşünülüyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada “VMware vCloud Air Felaket Kurtarma bir saatten daha kısa süre içerisinde çalışır hale getirilebilir ve sanal makinelerle veriyi vCloud Air’e yedekleyerek felaket anlarında daima hazır bir sanal veri merkezi sağlar. Kurumlar felaket kurtarma için vCloud Air’i seçiyorlar çünkü var olan sanallaştırılmış ortam üzerinde hiçbir değişikliğe ihtiyaç duymuyor ve hali hazırda kullandıkları tüm işletim sistemleri ve uygulamalarını hiçbir dönüştürmeye ihtiyaç duymadan destekliyor” deniliyor.
VMware’in bu çözümü için sıraladığı diğer özellikler şu şekilde:
• Bağımsız yeniden çalışma desteği – Kurumların, vCloud Air’e devrolunduktan sonra öncelikli veri merkezlerindeki normal veri merkezi operasyonlarına yeniden başlamaları için daha kolay bir yolları olacak. Kurumlar iş yüklerini vCloud Air’den birincil kurum ortamına normal operasyonlarını yeniden başlatmak için ağ üzerinden kopyalayabilecekler.
• Çoklu kurtarma noktaları – Kurumlar veri merkezi ortamlarının önceden çekilmiş ekran görüntülerini çoğaltmak için geri dönme seçeneğine sahip olacaklar. En sık rastlanan kurtarma noktası olarak üzerinde uzlaşılan veri bozulması, virüsler ya da korsan saldırıları tarafından oluşan kesintilerin ardından verileri kurtarabilmek hayati önem taşıyor.
• Self-servis otomasyon – Kurumlar, yeni vRealize Orchestrator DR eklentisi, açık kaynak DR Ortak Hat Arayüzü (CLI) ve genişletilmiş REST API kullanarak üstlendikleri operasyonları düzenleyecek kurtarma senaryolarını, tanımlama ve uygulama olanağına sahip olacaklar.

Yeni VMware vCloud Gelişmiş Ağ Hizmetleri

VMware NSX ağ sanallaştırma platformu tarafından beslenen VMware vCloud Air gelişmiş ağ hizmetleri için de “kurumların açık bulutta eşi görülmemiş güvenlik ve izolasyon elde etmelerini sağlayacak” deniliyor. Bu konuda da sıralanan özellikler şu şekilde:
• İncelikle işlenmiş ağ güvenlik grupları ve izolasyon – Kurumlar, çoklu sanal ağlara ihtiyaç duymadan geniş kapsamlı ağ trafiği izolasyonu sağlayan güvenlik gruplarını tanımlayabilir. Açık bulut pazarında benzersiz olan bu özellik, uygulama ya da sanal makinenin tehlike altında olması durumunda içeride bulunanların ve zorla girenlerin ağa tam ulaşım elde etmesini engelleyecek şekilde tasarlanmış “sıfır güven” güvenlik modelini çalıştırıyor. Ayrıca belirgin şekilde ağ konfigürasyonunu basitleştiriyor ve yayılmış koruma duvarı gibi konuşlandırılarak ağ üzerindeki trafiğin sıkışmasını engelliyor.
• Dinamik yönlendirme – VMware vCloud Air, şirket içi ve bulut tabanlı ortamlar arasındaki ağ entegrasyonunu basitleştirecek Sınır Geçiş Protokolü’nü (BGP) ve Önce Açık En Kısa Yol (OSPF) tabanlı yönlendirmeyi destekleyerek, bulut üstünde yer alan uygulama yerleşimindeki ihtiyaç fazlası ve devamlılığa imkan veriyor. Ayrıca ağ ve yönetim harcamalarını da azaltıyor.
• Ek vCloud Gelişmiş Ağ Hizmetleri – 200’e kadar uç noktaya genişletilmiş ağ ölçümlemesi, noktadan siteye bağlantı için geliştirilmiş VPN desteği ve HTTP’ler için destekle geliştirilmiş yük dengelemesi.

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu