CES 2015'ten yıldızlar geçti… İşte en yeni teknolojik oyuncaklar

Dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2015 yıldızlar geçidine sahne oldu. Teknoloji devlerinin, akıllı telefonları, dizüstü bilgisayarları, tablet ve televizyonlarının tanıtıldığı fuarda, birbirinden ilginç teknolojik buluşlar da sergilendi.
İlki 1967 yılında düzenlenen ve 1978 yılından bu yana düzenli olarak sürdürülen CES (Tüketici Elektroniği Fuarı), birçok öncü teknoloji ve ürünün ilk kez tanıtıldığı en önemli etkinliklerden biri. Her yıl Ocak ayının ilk haftasında Las Vegas’da düzenlenen fuar, Commodore 64’den Xbox’a kadar birçok ürünün ilk kez sergilendiği ve geleceğin teknoloji trendlerinin belirlendiği buluşmalardan biri olarak kabul ediliyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde düzenlenen fuar da yeni nesil televizyonlardan tabletlere, telefonlardan bilgisayarlara ve nesnelerin interneti kapsamında geliştirilen akıllı cihazlara kadar birbirinden ilginç ve yenilikçi ürünlerin ilk defa görücüye çıktığı bir etkinlik oldu. CES fuarında bu sene göze çarpan en önemli husus, tüm teknoloji ürünlerinin giderek küçülmeleri ve hemen hemen her türlü eşya ve aletin internet bağlantısı ile birlikte akıllı özelliklere sahip olacağının canlı örnekler ile görülmesiydi. Firmalar en yenilikçi ürünlerini sergilerken, gelecek senenin alışveriş listelerini de belirlemiş oldular. Fuarın yıldızlarını ve bu sene aklımızı çok meşgul edecek teknolojik oyuncakları derledik.

Daha ince, daha hızlı tabletler

LENOVO-YOGA2-TABLET
 
 
 
 
 
 
 
 
Lenovo Yoga Tablet 2
Lenovo’nun 8 inçlik Windows’lu tableti YOGA Tablet 2, AnyPen teknolojisi ile tanıtıldı. Özel bir tablet kalemine ihtiyaç bırakmayan bu teknoloji ile herhangi bir kalem, kullanıcıya tabletinde kendi el yazısıyla yazı yazma imkanı sunuyor ve parmakla aktive etmesi zor olan ekran imgelerini çok daha rahat kullanma fırsatı yaratıyor.
DELL-8 7000 TABLET
 
 
 
 
 
 
 
 
Dell Venue 8 7000 Serisi
İlk defa geçtiğimiz Eylül ayında Intel Developer Forum (IDF)’de duyurulan Venue 8 7000 Serisi, birçok ilke de imza atıyor. Intel AtomTM işlemcisi Z3500 serisine sahip olan seri, 6 mm ile dünyanın en ince tableti olma özelliğine sahip. 7000 serisi ayrıca, göz alıcı 2560×1600 OLED ekranıyla, bugünün en iyi ekran deneyimini sunuyor. Venue 8 7000 Serisi aynı zamanda, çekilen her fotoğraf için bir derinlik haritası oluşturan “Intel RealSense Snapshot Depth Kamera’ya” sahip olan ilk tablet. Dell Gallery uygulaması ile kullanıcılar, seçici filtreleme ve odağı yeniden belirleme olanağına sahip olurken, ön ya da arka fonda bulunan nesnelerin parlaklığını da ayrı ayrı değiştirebilecek. Bunlara ek olarak kullanıcılar, çektikleri fotoğraflarla basit alan ölçümleri de yapabilecek. Dell’in ürettiği en heyecan verici ve yenilikçi cihazlardan biri olan Venue 8 7000, “2015 CES Yenilik Ödülleri En İyi Yenilik Ödülü”nün de sahibi oldu.
Toshiba Encore 2 Write
 
 
 
 
 
 
 
 
Toshiba Encore 2 Write
Toshiba, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2015’te Bing özellikli Windows 8.1 Update ile çalışan iki yeni ürününü, Toshiba Encore 2 Write tabletleri tanıttı. 25.65 cm (10.1”) ekranlı Encore 2 Write WT10PE-A ve 20.32 cm (8”) ekranlı Encore 2 Write WT8PE-B modelleri TruPen ile sunulduğundan, kullanıcılar toplantılarda veya seminerlerde not alarak, eskiz çizerek, fotoğraf düzenleyerek veya yalnızca el yazısı ile yazarak işlerine hassasiyet ve hakimiyet katabiliyorlar. Encore 2 Write tabletler, Intel Atom performansı ile kullanıcıların gün boyunca verimlilik sağlayabilecekleri ideal seyahat arkadaşları… Her iki cihaz da bulut üzerinde cihazlar arası OneNote senkronizasyonuna imkan veren bir yıllık Microsoft Office 365 Personal üyeliği sunduğundan, hareket halindeki yaşamları desteklemek için kapsamlı bağlanabilirlik ihtiyacını karşılıyor. İnce ve hafif 25.65 cm (10.1”) ekranlı Encore 2 Write, geniş ekranıyla medya izlerken parlak, net ve daha yoğun görüntüler sunuyor. Kullanıcılar bir fotoğraf karesi yakalamak istediklerinde, otomatik odaklanma özellikli 8 MP arka kamera ile yüksek çözünürlüklü detaylarda an’ı yakalayabiliyorlar. Ayrıca ön yüzdeki dahili mikrofona sahip 1.2 MP kamera ile Skype video görüşmesi yapılabiliyor.

Bu dizüstü bilgisayarlar çok hafif!

ACER-Aspire V Nitro
 
 
 
 
 
 
 
 
Acer Aspire V Nitro
Acer CES’te Intel RealSense 3D kameraya sahip yeni Aspire V 17 Nitro dizüstü bilgisayarlarının tanıtımını yaptı. Bu kamera doğal hareketleri üç boyutta anlayabildiği ve tepki verebildiği için V Nitro sahipleri oyunlarla etkileşim içinde olabilir, internet sayfalarını açabilir veya dizüstü bilgisayarın klavye veya faresine dokunmadan uygulamaları yönetebilir. Aynı zamanda 3D tarama, 3D model oluşturma ve ardından bir 3D yazıcıda yazdırma veya sosyal medyada paylaşma özellikleri de sunuyor. Cihaz, Intel RealSense 3D kamera üç lense sahip. Acer V 17 Nitro dizüstü bilgisayar modellerinin tam eğim performansı ve sorunsuz bir oyun deneyimi için IPS teknolojisine sahip geniş 17.3 inç Full HD ekranlar bulunuyor ve bir 4. Nesil Intel Core i7-4710HQ dört çekirdekli işlemci ve 4GB DDR5 VRAM’e kadar Nvidia GeForce GTX 860M grafikler ve 16GB’a kadar bellek içeriyor. Hızlı 128GB veya 256GB katı hal sürücüleri ve 1TB’a kadar sabit disk alanı hızlı uyanma süreleri ve dosyalara, filmlere, şarkılara ve fotoğraflara anında erişim sağlıyor. Intel RealSense 3D kamera barındıran Acer V Nitro serisi dizüstü bilgisayarlar 1,299 Euro başlangıç fiyatına sahip.
TOSHİBA-DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR
 
 
 
 
 
 
 
 
Toshiba Satellite Click Mini
Toshiba, Las Vegas’da tüketici elektroniği fuarı CES’ de En yeni ayrılabilir Satellite Click Mini modelini tanıttı. 22.6 cm (8.9”) ekranlı kompakt boyutlu cihaz, Windows 8.1 güncellemesine sahip tam işlevsel bir notebook’tan tek bir tuşla tablete dönüşebilmesiyle ultra-taşınabilirlik sağlıyor ve çoklu cihaz taşıma gereksinimi ortadan kaldırıyor. Hareket halindeyken çok daha fazla özellik isteyen Windows kullanıcıları için mükemmel bir seçenek olan Satellite Click Mini, çocuklar veya öğrenciler için sezgisel özellikli ilk cihaz olarak kullanılabiliyor ve farklı beklentilerine sahip geniş bir kullanıcı kitlesinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Taşıması çok kolay 22.6 cm (8.9”) ekranlı Satellite Click Mini, tablet modundayken yalnızca 470 gr hafifliğinde ve yalnızca 9.8 mm inceliğinde. Klavye ilavesi ile ise sırasıyla 999 gr hafiflik ve 19.9 mm inceliğe sahip. Full HD (1920 x 1200) ekran film izlerken veya fotoğrafları görüntülerken daha geniş görüş açısı ve çok daha fazla esneklik sağlıyor. Satellite Click Mini modeli Dolby Digital Plus ile yükseltilen net seslere ve stereo hoparlörlere sahip. Arka yüzdeki 5 MP otomatik odaklanmalı kamera ile kullanıcılar hareket halindeyken bile yüksek kalitede fotoğraflar çekebiliyorlar. Ön yüzdeki HD web kamera ile kullanıcılar arkadaşları ve iş arkadaşları ile yüz yüze görüşmeler yapabiliyorlar.
ACER-R13-BİLGİSAYAR
 
 
 
 
 
 
 
 
Acer Aspire R13 ve S7
1.8 cm’den daha ince ve yalnızca 1.5 kg olan Aspire R13 Serisi, 13.3 inç ekranın 180 derece dönebilmesini ve böylece geleneksel bir dizüstü bilgisayarın verimlilik özelliklerini bir tablet rahatlığıyla sunarak bir çok şekilde kullanım imkanı veren Acer Ezel Aero menteşe özelliğine sahip. Aspire R13 serisinin 6 farklı kullanım modu bulunuyor: Dizüstü, Ezel, Stant, Pad, V modu ve Ekran modları. Ürün serisi, geleneksel dizüstü bilgisayar tasarımından vazgeçmek istemeyen, fakat daha fazla seçenek ve esneklik isteyenler için tasarlandı. Acer’ın ödüllü dizüstü bilgisayarı Aspire S7 Ultrabook, aynı zamanda 5. Nesil Intel Core işlemciler ve ultra hızlı 802.11 ac kablosuz teknoloji ile yenilenecek. Tümüyle alüminyum parlak beyaz bir tek parça tasarıma sahip olan ve bir tablet inceliğindeki Acer S7 Ultrabook son derece hafif ve ince olmasına rağmen, 12.9 mm kalınlığı ve 1.3 kg ağırlığıyla esnek ve dayanıklı. S7’nin Corning Gorilla Glass 2 ile kaplı dokunmatik ekranı tam 180 derece geriye eğilebilir ve ekranın bir tablet gibi de kullanılabilmesi için bir masaya yatırılabilmesine izin veriyor ve bir kısayol tuşuyla görüntüyü 180 derece döndürerek ekranın başkalarıyla paylaşılabilmesini kolaylaştırıyor.
LENOVO-YOGA3
 
 
 
 
 
 
 
 
Lenovo YOGA 3
Yeni menteşeleri ile ultra esneklik sunan yeni YOGA 3 dizüstü bilgisayar CES’te 11inçlik modeli kadar yeni 14 inçlik arkadan aydınlatmalı ekranlı modeliyle de ilgi odağı oldu. Farklı modlarda kullanımıyla dikkat çeken dünyanın en hafif dizüstü bilgisayarı olan YOGA 3 ailesinin en hafifi, 15.8 mm inceliği ve 1.1kg hafifliği ile 11 inçlik modeli. 14 inçlik YOGA 3 ise 5. Jenerasyon İntel Core i7 İşlemcisi ve mükemmel ses kalitesi sunan sterio speaker’ı ile dikkat çekiyor. Profesyonel kullanıcıların iş yaşamına hareket özgürlüğü katan ThinkPad Yoga ise iki yenilikçi özelliği ile CES’te tanıtıldı. Seçili modellerde AnyPen özelliği olan ThinkPad Yoga kullanıcılar için daha iyi bir video konferans deneyimi sunan 3D kamerası ile dikkat çekiyor. 15 inçlik modellerde bulunan bu kamera sayesinde taramak için çok küçük olan objelerin 3 boyutlu çıktısı alınabiliyor.
DELL-XPS15
 
 
 
 
 
 
 
 
Dell XPS 13 ve 15
Dell XPS 13, yaşattığı ekran deneyimiyle öne çıkan benzersiz bir kompakt dizüstü bilgisayar. Uzun pil ömrü ile de dikkat çeken XPS 13, dünyanın en küçük 13 inç’lik dizüstü bilgisayarı olma özelliğine sahip. Windows 8,1’le gelen XPS 13, sınıfındaki en iyi performans için özel geliştirildi. Tek şarjla 15 saat çalışabilen cihaz, 5,7 milyon piksellik UltraSharp Quad HD+ çözünürlüğe sahip. Filmleri ve sunumları göz alıcı renkler ve keskin detaylarla ekrana getiren XPS 13’ün, beşinci nesil Intel Core işlemcisi ve SSD bellek sistemi, yüksek performansa katkı sağlıyor. Dışardayken de kolayca erişim sağlayabileceğiniz cihaz, 1,18 kg’lık ağırlığa sahip. Bir diğer Dell yeniliği olan XPS 15 ise UltraSharp 4K Ultra HD dokunmatik ekranıyla, görsel alandaki beklentileri fazlasıyla karşılıyor. 8 milyon pikselin üzerinde çözünürlüğe sahip olan 4K Ultra HD ekran, aynı zamanda günümüzde 15 inç’lik dizüstü bilgisayarlarda mevcut olan en yüksek çözünürlük değerini sunuyor. Kullanıcıların içeriklerini en iyi şekilde görüntülemesini sağlayan XPS 15, multimedya tutkunları için baştan çıkarıcı bir seçenek olabilir.
LENOVO-LAVİE-BİLGİSAYAR
 
 
 
 
 
 
 
 
Lenovo LaVie HZ550
Lenovo, CES 2015’te görenleri şaşkına uğratan bir ürün tanıttı. Lenovo’nun yeni bilgisayarı LaVie, yalnızca 780 gram olan ağırlığıyla akıllara durgunluk verdi. Bu ağırlığı duyan herkes, düşük donanım özellikleri, baştan savma bir kasa ve kötü pil ömrü beklerken, Lenovo yine şaşırtmayı başarıyor. 16.9 mm’lik ince kasasının içine hafif ve ince bilgisayarlarda tercih edilen Core M işlemciler yerine Intel’in 5. nesil Core i5 işlemcisini sığdıran Lenovo, alkışı hak ediyor. Yine şaşırtıcı bir şekilde 2560 x 1440 piksel çözünürlük destekleyen LaVie Z’nin 13.3 inçlik ekranına ek olarak Core i5 işlemcisi de gerçek bir bilgisayar hissi veriyor. Lenovo HZ550 model numaralı serisinde dokunmatik ekran bulunmuyor ancak HZ750 model numaralı dönüştürülebilir LaVie Z, Yoga ile aynı şekilde çalışıyor ve 360 derece dönebilen dokunmatik bir ekran içeriyor. Ek olarak LaVie Z, Cori i7 işlemci seçeneğiyle de satılacak. Dönüştürülebilir model, 925 gram olan ağırlığıyla çok az daha ağır kalsa da, piyasadaki aynı sisteme sahip olan birçok bilgisayardan çok daha hafif oluyor. Lenovo Lavie HZ550 için 5.9 saatlik pil ömrü vaat edilirken, dönüştürülebilir model Lavie Z, 9 saat boyunca fişten uzakta yaşayabiliyor. HZ550 modeli 1299, dönüştürülebilir dokunmatik ekranlı modeli ise 1499 dolardan satılacak.

Yılın ilk akıllı telefonları sahnede

ASUS-ZENFONE2
 
 
 
 
 
 
 
 
Asus Zenfone 2
Asus, CES 2015’teki lansmanında Zenfone serisinin en yeni telefonu olan Zenfone 2’yi duyurdu. Zenfone 2’de, incecik kenarlıklara sahip 5.5 inç boyutunda bir ekran bulunuyor. IPS ekran, 1080p çözünürlük desteklerken, 403 ppi da piksel yoğunluğu sunuyor. Telefonun kenarlığı yalnızca 3.3 mm olurken, ekranı Gorilla Glass 3 teknolojisi koruyor. Arka kapağı ise kavisli olan Zenfone 2, metal kasasıyla sağlam bir görüntü sunuyor. 2.3 GHz Intel Atom Z3580 yonga setine sahip olan Asus’un yeni amiral gemisi, dünyanın ilk 4 GB RAM’e sahip telefonu olarak da tarihe geçti. 13 MP çözünürlükte fotoğraf çeken arka kameraya ek olarak, 5 MP de ön kamerası da Selfie Panorama modu sayesinde 140 derece görüş açısıyla selfie çekmeye olanak sağlıyor. 3000 mAh boyutundaki batarya telefona güç verirken, hızlı şarj teknolojisiyle telefonun sıfırdan yüzde 60’a ulaşması 39 dakika sürüyor. Android 5.0 Lollipop yüklü olarak satışa sunulacak olan Zenfone 2’nin yeni arayüzü, kullanıcılara temaları, yazı tiplerini ve simgeleri değiştirme olanağı sağlıyor.
Zenfone 2 haricinde bir de Zenfone Zoom modelini duyuran Asus’un yeni modeli de yine 3000 mAh bataryaya sahip ancak tek farkı, kamerada ortaya çıkıyor. Yine 13 MP çözünürlüğe sahip bir kamera barındırsa da, Zenfone Zoom, 3x optik zoom’a sahip lens içeriyor ve aynı zamanda optik görüntü sabitleme özelliği sunuyor.
LG-TELEFON
 
 
 
 
 
 
 
 
LG G Flex2
LG G Flex2 çok daha keskin ekran kalitesi, güçlü donanımı, sezgisel yazılımı ve dinamik kavisli tasarımıyla Las Vegas’ta düzenlenen CES 2015’te tüm kullanıcıların beğenisine sunuldu. Yeni LG GFlex2 kavisli yapısı ve sekiz çekirdekli 64-bit Qualcomm Snapdragon 810 işlemcisi ile çok daha yüksek bir performans sunuyor. 5.5 inçlik ekranıyla Full HD dünyasına adım atan G Flex serisi, geliştirilmiş yazılımı sayesinde sunduğu Gesture View ve Glance View gibi yeni özellikleriyle çok daha fazla rahatlık sağlıyor. “Self Healing” özellikli kendi kendini tamir edebilen arka kapak özelliğini LG G Flex’ten alan yeni LG G Flex2 bu özelliği çok daha etkili ve hızlandırılmış bir şekilde devam ettiriyor. İnceltilmiş 5,5 inçlik ekranı ve kavisli yapısı sayesinde görüş açısı ve elle kavrama açısından büyük kolaylık sağlıyor. LG G Flex2’de sadece LG Akıllı telefonlarda yer alan ve ilk olarak LG G3 ile ortaya çıkan bir diğer inovatif teknoloji Otomatik Lazer Odaklanma kamera özelliği de bulunuyor. Bu teknoloji LG’nin üstün OIS+ teknolojisi ve ikili LED flaşı ile birleştirildiğinde LG G Flex2 ile çekilen resimler profesyonel fotoğraf makineleriyle yarışacak kaliteye erişiyor. LG G Flex2 Ocak ayının sonunda ilk olarak Kore’de piyasaya sunulacak.
ACER-TELEFON
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Acer Liquid Jade S akıllı telefon
Acer, Las Vegas CES 2015’te Liquid Jade akıllı telefon serisine ilave hız ve performans getiren Liquid Jade S’in tanıtımını yaptı. Orijinal Liquid Jade’e benzeyen yeni S versiyonu 4G LTE bağlanabilirlik, gerçek sekiz çekirdekli işlemci, 64-bit mimarisi ile yeni ve geliştirilmiş kontrol edilebilir ses komutlu kamera özelliklerinin yanı sıra müthiş incelikteki görünümüyle şaşırtmaya devam ediyor. Liquid Jade S, pazarda mevcut olan geleneksel dört çekirdekli akıllı telefonlardan 2,5 kat daha hızlı bir hale getiren en yeni Mediatek (MT6752M) 64 bit sekiz çekirdekli bir işlemci barındırıyor. Android 4.4 Jelly Bean ile lansmanı yapılan bu cihaz, 2015 yılının ilerleyen aylarında Android 5.0 Lollipop uyumlu olacak. F1.8 açıklığa sahip 13MP arka kamerası sayesinde, ışığın az olduğu her tür ortamda bile net fotoğpraflar ortaya çıkaran cihazın, 5 megapiksel ön kamerası mevcut. Acer ilk kez Liquid Jade S’de kullanıma sunulan bir dizi özel modu uygulamaya koyarken, ikili çekim kullanıcıların resim içinde resim ve video içinde video için ön ve arka kameralardan aynı anda yapılan çekimlerden bir kolaj oluşturuyor. Telefonun başlangıç fiyatı ise 299 Euro.
LENOVO-P90
 
 
 
 
 
 
 
 
Lenovo P90
Dünyada akıllı telefon pazarında, yüzde 7.8’lik pazar payı ile dünya üçüncülüğüne yerleşen Lenovo, akıllı telefon teknolojilerindeki iddiasını, CES’te görücüye çıkarttığı akıllı telefonlarıyla da gözler önüne serdi. 64 bit Intel Atom işletim sistemi ile Intel’in geliştirilmiş LTE modemini bir araya getiren ilk akıllı telefon olan P90, CES’te tanıtıldı. Hızı ile dikkat çeken P90, 4000mAh pili ile uzun bir pil ömrü sunuyor.
Acer Liquid Z410
 
 
 
 
 
 
 
 
Acer Liquid Z410
Acer CES’te küçük dinamosu Liquid Z410 akıllı telefonunu tanıttı. Dünyanın hemen her yerinde hızlı internette gezinme, akış ve indirme için üstün performanslı 64-bit dört çekirdekli işlemci ve 4G LTE (Cat. 4) bağlanabilirlik desteğiyle bu akıllı telefon her an hızlı görev yönetimi ve net çağrılar sunuyor. Liquid Z410’ün pili 5,5 saate kadar konuşma veya 400 saate kadar bekleme sürelerine sahip. Kameranın hemen altında konumlandırılan ve bir desenle çevrelenen AcerRAPID tuşu kullanıcıların tek dokunuşla zengin bir uyarlanabilir işlemler dizisine erişebilmelerine izin veriyor. Liquid Z410 kullanıcıların telefonlarını basit bir tek parmak hareketiyle hızla kontrol edebilmelerini sağlayan Acer QuickTouch özelliğine sahip. Kilitli ekrana bir Z şekli kaydırıldığında müzik oynatıcı başlatılıyor ve sola veya sağa kaydırma önceki ve sonraki şarkıları çalarken, C şekli kamerayı ve V şekli arama fonksiyonlarını açıyor. 245 ppi tanımlı 4.5 inç IPS qHD ekran 2MP 80° geniş açılı ön kamerayla çekilen selfie’lerin kristal netliğinde olmasını garanti ediyor. Arka kamera ise 5 MP otomatik odaklı çekim ve LED Flaş özelliklerine sahip. Acer Liquid Z410 Şubat ayının sonundan itibaren EMEA’da 129 Euro başlangıç fiyatıyla satılacak.

İşte en yeni oyun canavarları

Dell Alienware 15 ve 17
 
 
 
 
 
 
 
 
Dell Alienware 15 ve 17
Alienware 15 ve 17, efsanevi oyun bilgisayarı serisinin en yeni üyeleri. Her iki sistemde de opsiyonel olarak Intel Core i7 dört çekirdekli işlemci ve NVIDIA GTX 980m grafik donanımı yer alıyor. Ayrıca bu bilgisayarlar, yeni nesil Alienware Grafik Amplifikatörü ile de uyumlu. Yeni Alienware 15 ve 17, bir önceki seriden yüzde 20 oranında daha ince kasa tasarımına sahip. Seride ayrıca hız ve performansı artırmak için özel bileşenler kullanıldı. Intel Core i7 ile gelen modeller, Alienware Grafik Amplifikatörü’ne bağlandığında hız performansında gözle görülür artış sağlanıyor. Yeni Alienware 15 ve 17, oyun oynamayı seven herkesin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte. Performans odaklı mekanik tasarıma; bakır, alüminyum ve karbon-elyaf alaşımlarıyla artan malzeme kalitesi eşlik ediyor.
MSI
 
 
 
 
 
 
 
 
MSI GT80 Titan
MSI’ın mekanik klavyeli oyun laptopu GT80 Titan, CES 2015 lansmanının ardından satışa çıktı. 18.4 inçlik dev ekranı ve kaba ama güçlü tasarımıyla GT80 Titan, taşınabilir oyun bilgisayarlarına yeni bir soluk getiriyor. MSI’ın yeni dev makinesi iki adet mini-display portu ve bir HDMI girişi ile monitörden ayrılacağı pek düşünülmeyen bir laptop olmuş. Intel Core i7 işlemci, iki adet Nvidia GTX 980 ekran kartı ve en az 16 GB RAM seçenekleriyle satışa sunulacak olan GT80 Titan’da klavyenin üzerindeki seçenek ile klavyeyi kaldırıp, bilgisayarın donanımına erişmek de mümkün. Ancak Titan’ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği klavyesi. Cherry Brown MX mekanik klavye, kırmızı LED ışıklarla parlıyor ve dokunduğunuz an sizi kendisine çekiyor. Kırmızı LED aydınlatmasıyla göz alan mekanik klavye yetmiyormuş gibi, MSI kutunun içine bir de WASD tuşları için altın renginde alternatifler sunmuş. MSI GT80 Titan’ın en ucuz modeli 3299 dolar.

Televizyonlarda 4K farkı

SONY-TV
 
 
 
 
 
 
 
 
Sony BRAVIA 4K LCD TV
Sony görüntü kalitesini iyileştirmek ve içeriğe erişimi yaygınlaştırmak üzere tasarlanan yeni BRAVIA 4K LCD televizyon yelpazesini, dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2015’te tanıttı. Yeni 4K İşlemci X1 ile üretilen televizyonlar, bu sayede Sony 4K izleme deneyiminin netlik, renk doğruluğu ve kontrastını daha da iyileştiriyor. Yeni X9000C serisi yeni ultra ince ayaklı tarzı ile, Sony’nin bugüne kadar kenardan kenara izleme sağlayan en ince TV yelpazesi oldu. Ekran büyüklükleri 43 ila 75 inç arasında değişen yeni modeller arasında 4 yeni seri ve 9 yeni model bulunuyor. Yeni 4K İşlemci X1, netlik, renk ve kontrastı iyileştirirken 4K içerik sağlayıcıların sunduğu görüntülerin gerçek zamanlı akış kalitesini geliştirmek amacıyla yapıldı. Gelişmiş 4K X-Reality PRO yükseltme algoritması teknolojisi ile bir araya getirildiğinde, bu televizyonlar görüntü kaynağı ne olursa olsun, görüntüleri analiz edip 4K çözünürlüğe yükselterek en iyi görüntü kalitesini sağlıyor. Bu televizyonlar ilk defa Google’ın en son Android TV işletim sistemini destekleyerek gerçek zamanlı video akışını kolaylaştıracak, bir oyun cihazı işlevi görmesini sağlayacak ve Google Cast ve Sesli Arama gibi gelişmiş özellikler sunacak. Ayrıca, mikrofonlu uzaktan kumanda üzerinde sesli arama yapmak da mümkün.
SAMSUNG-TV
 
 
 
 
 
 
 
 
Samsung Smart TV
Samsung’un CES 2015’te düzenlediği basın toplantısında, 2015’te çıkacak olan Samsung Smart TV’lerin Tizen işletim sistemine sahip olacağı duyuruldu. Standardize bir açık-kaynak platformu olan Tizen işletim sistemiyle satışa sunulacak olan Samsung’un yeni nesil Smart TV’leri, daha fazla içerikle birlikte kullanım esnekliği de sağlayacak. Yazılım geliştiricilerin de kolayca yeni içerik yaratmalarına izin veren platform, TV deneyimine yeni bir boyut getirmeye hazırlanıyor. Tizen işletim sistemiyle birlikte yeniden tasarlanan Smart Hub, cihaz özellikleri arasında kolayca gezinmeye ve hızlı erişime olanak veriyor. Yeni Smart Hub, ekranda en son kullandığınız içeriği görüntülemenize olanak sağlıyor. Smart TV üzerinde eğlence seçeneklerinizi artıran yeni sistem ayrıca, kullanıcıya özel içerik önerileri de sunuyor. Hızlı kullanım için optimize edilen arayüzden en sık kullanılan fonksiyonlara örneğin kanallar arasında gezinme – ses yüksekliği ayarı ve Smart TV gibi özelliklere ulaşılabiliyor. Samsung Smart TV’ler bu yeni işletim sistemiyle ayrıca, diğer cihazlarla çok daha kolay eşleştirilebiliyor. Samsung Smart TV yazılımı, “Bluetooth Low Energy (BLE)” özelliği ile otomatik olarak çevredeki Samsung mobil cihazları arayarak bağlanabiliyor. “Wi-Fi Direct” kullanımı sayesinde içerik, mobil cihazlardan TV’ye ve TV’den mobil cihazlara tek tıkla paylaşılabiliyor.
LG-TV
 
 
 
 
 
 
 
 
LG 4K Ultra HD TV
Quantum Dot teknolojili TV’ler 2015’te LG’nin 4K ULTRA HD TV ürün gamında yerini alacak. LG’nin 4K ULTRA HD TV’leri geleneksel LCD TV’lere oranla çok daha geniş bir renk aralığı ve doygunluğu sunuyor. Quantum Dot teknolojili yeni 4K ULTRA HD TV’ler 2015 yılında LG’nin diğer Ultra HD ve OLED TV ürünlerinin yanında kullanıcılarla buluştu. LG’nin Quantum Dot teknolojili ekranları sahip oldukları son derece geniş renk dizisi sayesinde 4K içeriklerin gösterilmesi için oldukça ideal bir alan oluşturuyor. 2 ve 10 nanometre arasında değişen boyuttaki nano kristalleri kullanarak çalışan Quantum Dot teknolojisi sayesinde bu küçük kristaller boyutlarına göre değişen farklı renkler yayıyorlar. LCD arka ışıklandırmasının önüne yerleştirilen kuantum noktaları sayesinde görüntülerin renk üretim hızı ve genel parlaklığı inanılmaz derecede artırılabiliyor. Nano boyutlu noktacıkların ürettiği olağanüstü canlılıktaki renklerle birlikte Quantum Dot teknolojisi LG’nin 4K ULTRA HD TV’lerin IPS ekranlarının üstün kalitesini daha da ileriye taşıyor. LG’nin yüksek renk hassasiyetine sahip ve geniş görüş açılı IPS panellerinin renk üretim hızında, TV’nin içine yerleştirilen kuantum noktacıkları sayesinde geleneksel LCD/LED TV’lere göre yüzde 30’dan fazla artış sağlıyor.

Pilot arabalardan 4K kameralara kadar her şey bu fuarda

NVİDİA DRİVE
 
 
 
 
 
 
 
 
Nvidia Drive
Nvidia Drive, otomatik pilot arabaları gerçeğe dönüştürüyor. Etraflarındaki dünyayı gören ve algılayan otomatik pilot arabaları adım adım gerçeğe yaklaştıran NVIDIA, bilgisayar görüşü, derin öğrenme ve gelişmiş kokpit görselleştirme yetenekleri ile donatılan NVIDIA DRIVE otomotiv bilgisayarlarını tanıttı. NVIDIA iki araç bilgisayarı sundu: Otomatik pilot yeteneği geliştirmeyi mümkün kılan NVIDIA DRIVE PX ve en gelişmiş dijital kokpit sistemlerinin oluşturulmasını sağlayan NVIDIA DRIVE CX. Bu otomotiv sınıfı araç içi bilgisayarlar, günümüzün en güçlü süper bilgisayarlarında kullanılanlarla aynı mimariye dayanıyorlar. Otomatik pilot geliştirme platformu NVIDIA DRIVE PX, arabalar için bilgisayar görüşü ve derin öğrenme alanındaki son gelişmelerden büyük oranda yararlanan tamamen yeni özelliklere sahip bir teknik altyapı sunuyor. İki Tegra X1 süper yonga ile donatılan DRIVE PX, 12 adede kadar yüksek çözünürlüklü kamera girişine sahip ve saniyede 1,3 giga piksel görüntü işleyebiliyor.
SAMSUNG-NX1
 
 
 
 
 
 
 
 
Samsung NX1
Aralık ayı itibariyle Türkiye pazarına sunulan, Samsung’un profesyoneller için son teknoloji ile tasarladığı NX1; birçok farklı ülkede birbirinden prestijli ödüllere layık görüldü. Tüketici Elektroniği Birliği tarafından her yıl düzenlenen ve dünyanın en büyük tüketici teknolojileri fuarı olan CES, 2015 Yenilikçilik Ödülleri kapsamında NX1’a En İyi Kamera ödülünü verdi. CES 2015 Yenilikçilik Ödülleri için NX1; 29 farklı kategoride CES Yenilikçilik programına dahil edilen en yeni tüketici elektroniği ürünleri, bağımsız endüstriyel tasarımcılardan, mühendislerden ve medya mensuplarından oluşan, üstün tasarım ve mühendislik özelliklerini ödüllendirmeyi amaçlayan seçkin bir jüri tarafından değerlendirildi. Samsung NX1’ın değiştirilebilir lensli makineler arasında özellikle öne çıktığı belirtiliyor. NX1’ın sadece Samsung’un şu ana kadar ürettiği en iyi makine olmakla kalmayıp, aynı zamanda fiyat aralığına göre satın alınabilecek en iyi fotoğraf makinesi olduğununa dikkat çekiliyor.
SONY-4K-KAMERA
 
 
 
 
 
 
 
 
Sony FDR-AXP35
Sony, bugüne kadar piyasaya sürdüğü en kompakt 4K Handycam video kamera olan yeni FDR-AXP35’i ve SteadyShot görüntü sabitleme, XAVC S yüksek bit oranlı kayıt gibi birçok üstün özelliğe sahip yeni HD video kameralardan oluşan ürün yelpazesini, tüketici elektroniği fuarı CES 2015’te tanıttı. CES 2014’te tanıtılan mevcut FDR-AX100 4K Video Kamera’ya kıyasla yaklaşık yüzde 30 daha küçük ve yüzde 20 daha hafif olan yeni FDR-AXP35, sahip olduğu etkileyici Gelişmis Optik Görüntü Sabitleme ve 4K 100Mbps yüksek bit hızlı kayıt özellikleri ile, tüketici video kamera pazarındaki performansı yeni zirvelere taşıyor. Daha üst düzey videografikerler için, yeni 4K camcorder zum, odaklama ve pozlama ayarları gibi kilit fonksiyonlara atanabilen kişiselleştirilebilir bir manuel halka ve manuel düğme de barındırıyor. Kamera, parlak güneş ışığı da dahil olmak üzere tüm çekim ortamlarında kendine hayran bırakan bir performans sergileyen 3.0 inçlik Wide Xtra Fine LCD WhiteMagic ekrana da sahip.
BOSCH
 
 
 
 
 
 
 
 
Bosch otonom sürüş çözümleri
Bosch, otonom sürüşe yönelik çözümlerini 6-9 Ocak 2015 tarihleri arasında Las Vegas’ta düzenlenen CES’teki Araç Zekası bölümünde sundu. Otonom sürüş, otomobilin güç aktarım organları, frenler, direksiyon gibi her unsurunu etkiliyor ve kapsamlı sistem uzmanlığı gerektiriyor. Radar, video ve ultrason teknolojisini içeren ve Bosch’un yıllardır senede milyonlarcasını ürettiği sensörleri temel alıyor. Bosch’un güçlü yazılım ve bilgisayarlarda toplanan bilgiyi işlemesi sayesinde otonom aracın güvenli ve yakıtı verimli bir şekilde kullanarak trafikte seyretmesine imkân veriyor. Taşıtlar kademeli olarak çok daha fazla sürüş görevini üstlenirken fren ve direksiyon gibi güvenli kritik sistemlerin özel gereksinimleri karşılaması gerekiyor. Bu bileşenlerden birinin arızalanması halinde, maksimum kullanılabilirliğin sağlanması için yedek bir sisteme ihtiyaç duyuyor. Bosch hâlihazırda frenler için bu tarz bir yedek sisteme sahip: elektromekanik bir fren güçlendirici olan iBooster. Hem iBooster, hem de ESP fren kontrol sistemi, sürücünün müdahale etmesine gerek kalmaksızın birbirinden bağımsız olarak otomobile fren yaptıracak şekilde tasarlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu