MacBook Air mi, Windows ultrabooklar mı?

Bir MacBook Air mi yoksa bir Windows dizüstü mü seçmelisiniz? Hangisini tercih etmeniz konusunda  “MacBook Air”  ve “Windows Ultrabooklar” karşılaştırmamıza bir göz atın.

 

MacBook Air, Apple’ın en nadide eserlerinden biri. Performansı,  yapısı ve kullanıcı deneyiminden ödün vermeyen  taşınabilir bir ürün. Hatırlarsanız, Steve Jobs  ilk MacBook Air’i 2008 yılında tanıtmıştı. Intel’in grafik ve işlemcili 13inç, ince ve hafif alüminyum olan dizüstü bilgisayar, taşınabilir bilgisayarlarda yeni bir standart belirlemişti. Ancak şimdilerde Windows dizüstüleri bu arayı kapatmaya başladı. Durumun neden böyle olduğunu açıklamak gerekiyor. Tüm Windows üreticileri Microsoft’un yazılımına uygun donanım yaparken, Apple bu konuda hem yazılım hem donanım üretiyor.  Daha da önemlisi Intel tarafından bir dizi tasarlanmış işlemcileri kullanıyor. Apple’ın 2008’deki en büyük hamlesi ise tüketicilerin tam olarak ne istediğine yönelmesi ve Intel  işlem üniteleri üzerindeki ısrarı. En başından beri MacBook Air sadece ince ve hafif değil aynı zamanda performanstan ödün vermeyen ve daha uzun bir pil ömrü sunan bir cihaz.

Intel, şimdilerde Microsoft ile bir işbirliği içinde. Windows dizüstü üreticileri, daha ince ve hafif, performanslı dizüstü bilgisayarlar üretmek için hamle yapıyor. Ve bu hamle başarı derecelerini değiştirmesi bekleniyor. Biz en son MacBook Air ile en iyi Windows Ultrabookları karşılaştırmaya devam edelim.

Ultrabook nedir?.

Intel ‘Ultrabook’ teriminin sahibi. Bu ince ve hafif, ultra taşınabilir dizüstü bilgisayar veya dizüstü  tablet karışımı şeklinde tanımlanır. Takip ettiğiniz tüm standartları olmayan birinci nesil Ultrabookları görebilirsiniz. Ancak Ultrabook diye adlandırmadan önce  bu standartları karşılaması gerekiyor. 4. nesil Core Ultrabooklar’da 802.11ac Wi-Fi’nin yanısıra hem dokunmatik ekran hem de  ses kontrolü olmalı. 3 saniyenin altında uyku modundan çıkması gerekir. Pil ömrü, Windows’ta ve altı saatlik yürütülen HD video ile yedi gün dokuz saat bağımsız olarak test edilmeli. Intel Ultrabooklar yerleşik güvenlik yazılıma sahip olması ve 23 mm’den daha kalınlıkta olmaması gerekir.

 Haswell çipleri, Sony’e karşı Apple

Tüm bunların püf noktası aslında Intel’in dördüncü nesil ‘Haswell’ Core işlemci ailesi. Intel’in daha hafif, ince ve uzun pil ömrü sağlayacak yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda Haswell işlemcilerin öne süreceği büyük özelliklerinden biri; geliştirilmiş güç verimliği. Bu kesinlikle bazı Haswell dizüstüler de gördüğümüz bir durum.

Apple, Haswell işlemcili dizüstü bilgisayarları güncellemek için ilk büyük isimlerden biri. Bu da MacBook Air’in kayda değer bir pil ömrü sunması anlamına geliyor. Apple, 13 inç sürümü için 7 ila 12 saat arası bir artış olduğunu iddia ediyor, ancak bunun daha uzun süre olduğu yaptığımız testlerde gördük. Bizim video akış testimiz 12.5 saat boyunca çalıştı ve daha az çalışmaya bağlı şekilde 14 saat gibi bir deneyim yaşadık.

Sony, ilk Haswell dizüstüsü Vaio Pro için daha iddialı bir taktikle oynuyor.  Bu Macbook Air’in pil ömrü ile kıyaslanamaz, ancak Vaio Pro’nun karbon-fiber, boyut ve ağırlık taşınabilirliği bir yeniliği temsil ediyor.  1.06kg ağırlığındaki Vaio, neredeyse MacBook’un üçte biri kadar hafif ve şu an türünün en hafif dizüstü bilgisayarı. Yine de en iyi Sony ve en iyi Apple’ı karşılaştırırsanız dahi tam bir resmi göremeyebilirsiniz. Bu yüzden aşağıdaki bazı genel noktalara da bir göz atmak gerek.

 MacBook neden daha iyi?

Apple ve MacBook Air’ı biliyorsunuz. Apple, son derece kaliteli ürünler yapıyor ve MacBook Air de bunların en iyilerinden biri. Tasarım ve inşa kalitesi oldukça zarif ve alüminyum gövdesi ile neredeyse kusursuz gibi. 17 mm inceliğinde ve sadece 1.08 kg ağırlığında olan 11 inç MacBook Air, mevcuttaki en hafif ve taşınabilir dizüstü bilgisayarlardan biri olmaya devam ediyor. 13 inç modeli de neredeyse bir canavar gibi.

MacBook Air’in temel tasarımı değişmeden duruyor.  Bu hemen hemen her şablonu değişen Wintel Ultrabooklar gibi şaşırtıcı bir durum değil. Ve performans olarak ta onlar kadar iyi seviyede.

Bu 2013’ün ortasında 13 inç MacBook Air,  1.3 GHZ Intel Core i5-4259U, PCMark 7 testimizde 4602 puan kaydetti.  2013 MacBook Air de Geekbench 2  testinde 6770 puan kaydetti. .

Bu hızlı bir PC anlamına geliyor. Ayrıca çift çekirdekli çip Hyper Threading’i de içeriyor.Bu teknoloji , işlemci kaynaklarını daha etkin kullanarak her bir çekirdekte birden çok iş parçacığının yürütülmesini sağlıyor. Ve dinamik olarak, iki kez itibari hız için 2.6 GHz Turbo modunda hız aşırtma(overclock) yapıyor.

Ve pil ömrü? MobileMark 2007 (Verimlilik) benchmark testi kullanarak, MacBook Air’de  Windows 7 Home Premium testine tabi tuttuk.  Belirtilen 12 saati aşan bir çalışma zamanı kaydedildi.  Ve  13 saat ve 57 dakika gibi yeni bir rekor kaydettik.
Fakat istatistikler bazen her şeyi anlatmayabilir. MacBook Air gibi kaliteli bir cihaz kullanmak eğlenceli olabilir. Ve Apple’ın satışları ve satış sonrası destekleri oldukça iyi durumda. Bildiğiniz gibi Apple Store’a girdiğinizden depolama yapmış oluyorsunuz ancak Windows PC üreticileri için durum böyle değil.

İstatistikler OS X ürünleri, Windows bilgisayarlardan çok daha güvenli  olduğunu göstermekte. Bu yüzden kendinize güvenlik yazılımı maliyetinden kurtarmaya karar verebilirsiniz.

Son olarak, söyleyeceğiniz şey:  ‘Evet, ama Windows gerekli’ diye düşünebilirsiniz. MacBook Air üzerinde kolayca  Windows çalıştırabilirsiniz, ancak bir Windows dizüstü bilgisayar üzerinde OS X çalıştıramazsınız.

Windows neden daha iyi ?

Evet MacBook Air bilindik bir ürün. Bir çok özelliği var ve  hepsi harika. Bunu bilmek güzel, ama gerçek bir seçim arıyorsanız Windows dünyasına bakmanız gerekecek. Ve bu Ultrabook ismi, size performansı hakkında hiçbir endişe duymamanız manasına gelmeli.

Yukarda belirtildiği gibi yeni Windows Ultrabooklar’ın dokunmatik ekranı olması gerekir – Ve MacBook Air o özelliği bulamayacaksınız.  Şimdi çoğu insan bir dizüstü bilgisayar üzerinde bir dokunmatik ekranı gereksiz olarak görüyor, ama kişisel deneyimlerimizden söyleyebiliriz ki,  PC’nizde web’e göz atmak ya da PC’nizi kullanmak, bir medya oynatıcı olarak kullanmakta dokunmatik ekranın  gerçekten bir  yararı var.

Şekil faktörü farklılığı fiyat ile uyumludur. Ultrabooklar pahalı durumda, ancak yaklaşık  600 euroya bir Dell Ultrabook alabilirsiniz. Bu en ucuz MacBook Air’da 250 euro daha ucuz.

Ve son olarak, bir Windows PC’ye sahip olmanın avantajları var. Windows dünyanın en fazla bilgisayarları tarafından çalıştırılan bir işletim sistemi.  Bu nedenle emsal desteği için üçüncü parti uygulamalar ve daha fazla fırsatların en geniş seçimini sunuyor.

 Karar

Eğer büyük bir performans ve pil ömrü sunan ince ve hafif dizüstü bilgisayar arıyorsanız, bir MacBook Air olsun. Windows çalıştırmaya ihtiyacınız olsa bile. Bir dokunmatik ekran, bir melez cihaz ya da  daha ucuz bir şeye ihtiyacınız varsa, Wintel dünyasına bir dalış yapın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu