Turkcell T50 tasarımı ve fiyatlıyla iddialı

Turkcell yeni telefonu T50 ile tasarım ve donanım tarafında bir hayli yol kat etmiş görünüyor. Cihazın dikkat çeken diğer bir özelliği ise fiyat avantajı.


Telefonub şık tasarımıyla göze çarptığını baştan söyleyelim. Cihaz tasarım olarak önceki modellerine göre üst sınıf olarak konumlandırılmış. 130 gram ağırlığındaki cihaz bu bakımdan oldukça iyi durumda. 142.3 mm uzunluğunda ki cihazın diğer dikkat çekici yanı ise 7.8 kalınlığındaki inceliği. Güç ve ses butonların cihazın sağ tarafında yer alıyor. Bu bazen telefonun tutuş şekli itibariyle zorluk yaşatabiliyor. Üst kısımda micro USB girişi, alt kısımda hoparlör bulunuyor. Telefonun arka yüzündeki Turkcell logosu da cihaza hoş bir görüntü katmış. Telefonun arka kapağının açılamaması ve bataryasının çıkarılabilir olmaması cihazın olumsuz tarafları.

5 inç’lik IPS LCD ekrana sahip Turkcell T50, 1280×720 piksel çözünürlüğe sahip. 13 megapiksel arka ve son dönemin moda akımı selfie çekimleri için özelleştirilmiş olan 2 megapiksel’lik ön kameraya sahip. Dört çekirdekli 1.2 GHz Qualcomm 8926 işlemci ile donatılan cihazın performansına bakıldığında, basit bir testle cihazın Samsung Galaxy S3 ile hemen hemen aynı performansa sahip olduğunu görebiliyoruz. 16 GB depolama alanı olan cihazın microSD kart desteği bulunmuyor.  Cihazın en önemli özelliklerinden biri kuşkusuz 4G bağlantısı. Ülkemizde 4G bağlantısı henüz hazır olmasa da ilerisi için güzel bir gelişme. Bu teknolojiyi destekleyen cihaz, 43.2 mbps’ye varan çift taşıyıcılı internet teknolojisini barındırıyor. Telefonun özellikle Android son sürüm olan Andorid KitKat 4.4.2 işletim sistemiyle gelmesi de kullanıcı açısından büyük avantaj sağlıyor. Turkcell’in bir önceki modeli T40’ta 1600 mAh gücündeki Li-Ion piline karşılık T50′de 2300 mAh pil barındırıyor. Turkcell, T50’yi kendi özel uygulamalarıyla donatmış. Bu uygulamalar arasında Turkcell TV, Turkcell Akademi gibi önemli içeriklere sahip uygulamalar bulunuyor.  MicroSIM ile çalışan telefon, farklı operatörlerin SIM kartlarıyla da kullanılabiliyor.

Turkcell T50, giriş seviyesinden çok orta segmente mensup bir Android telefon olma özelliği taşıyor. Telefonun, Samsung Galaxy S3 ile hemen hemen aynı performansa sahip olduğunu söylemiştik. Bu noktadan bakıldığında, barındırdığı özelliklerle de göz önüne alındığında cihazın fiyat konusunda avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Cihaz 699 TL’den satışa sunuluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu