Dünyanın en gelişmiş yapay zeka laboratuvarları!

Birçok farklı sektörü farklı nedenlerden dolayı yapay zekadan destek alıyor. Artan talep, yapay zeka yatırımlarını ve araştırmalarını da hızlandırdı. analyticsinsight.net sitesi otomasyondan sağlığa birçok alanda hayatımızı kolaylaştıran yapay zekanın geliştirildiği en gelişmiş laboratuvarların listesini hazırladı.

The Alan Turing Enstitüsü

Ünlü İngiliz Kütüphanesi’nde ulusal bir enstitüsü olarak çalışmalarına devam eden The Alan Turing Institute 2015 yılında kuruldu. Devlet tarafından 13 üniversite ile bağlantı halinde çalışmalarına devam eden enstitüsü ver bilimleri üzerine araştırmalarına devam ediyor.

Laboratory of Imaging, Vision and Artificial Intelligence (LIVIA)

LIVIA birçok profesör ve öğrencilerinden kurulu daha çok üst seviye eğitim veren bir okul mantığında işliyor. Bilgisayar görüntüleme, bilgi füzyonu, makine öğrenimi ve örüntü yakalama gibi farklı alanlarda çalışmalar yürütülüyor.

J.P. Morgan AI Research Lab

New York merkezli bu araştırma laboratuvarı makine öğrenimi ile kriptolojiyi geliştirme üzerine ağırlık veriyor. Kurumun bir diğer hedefi de finans alanında yapay zekayı etkin kullanmak.

Oxford Machine Learning Research Group

Oxford Üniversitesi’nde bulunan laboratuvarın hedefi bilgi mühendisliği, makine öğrenimi ve finans alanlarında yeni çözümler geliştirmek. Burada aynı zamanda tarım, hayvancılık gibi konularla yapay zeka verimliliği üzerine de çalışılıyor.

ElkanIO Research Labs

Hindistan’ın en ünlü kuruluşlarından biri olan ElkanIO, sohbet robotlarından veri analizine kadar farklı sektörlerin ihtiyaç duyabileceği birçok çalışmaya imza atıyor.

MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory

Biyoloji ve robotik alanında öncü isimlerden biri de MIT laboratuvarında kendini gösteriyor. Birbirinden farklı çalışma gruplarının yer aldığı bu laboratuvar sistematik araştırma tekniği ile oldukça başarılı.

UTCS AI-Lab – Teksas Üniversitesi

Üniversite üzerinde farklı fakültelerden yaklaşık 50 doktora öğrencisi ile makine öğrenimi başta olmak üzere birçok yenilikçi çalışma bu laboratuvarda gerçekleşiyor.

Microsoft Research Lab – AI

Teknoloji devi Microsoft’un araştırma laboratuvarı özellikle dil ve yapay zeka konularında dünya lideri konumunda. Yapay zekanın gelişen dil öğreniminin altında burada yapılan Ar-Ge’nin katkısı büyük.

Berkeley AI Research Lab

300’e yakın mezun kadrosuyla akademik olarak en donanımlı merkezlerden biri burası. Çoklu model derin öğrenme ve insan uyumlu yapay zeka çalışmaları kurumun önceliği. 

USC Information Sciences Institute

Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne bağlı olarak çalışan bu kurum prototip geliştirme ve tasarım konularında yapay zekayı en etkin kullanan yerlerden bir tanesi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu