Google, makine öğrenimi ile 170 milyon sahte yorumu sildi!

Şirket, şüpheli inceleme hareketlerini daha hızlı tespit eden yeni bir makine öğrenme algoritması başlattıklarını açıkladı.

Google, 2023 yılında işletme profili politikalarını ihlal eden 170 milyondan fazla sahte incelemeyi engelledi veya kaldırdı. Bu, önceki yıla göre %45’lik bir artışı temsil ediyor. Ayrıca, arama motorundan 12 milyondan fazla sahte işletme profili silindi. Bu başarının yeni bir makine öğrenme algoritması sayesinde gerçekleştiği belirtildi. Şirket, şüpheli inceleme hareketlerini daha hızlı tespit eden yeni bir makine öğrenme algoritması başlattıklarını açıkladı.

Google, her gün Arama ve Haritalar‘da 20 milyonun üzerinde topluluk incelemesi eklendiğini belirtti. Bu durum, kötü niyetli aktörlere karşı sürekli içerik düzenlemesi yapılmasını gerektiriyor. Yeni teknoloji, sahte incelemeler veya reklam tıklamaları gibi artışları tespit ederek algoritmaları iyileştiriyor. Sonuç olarak şirket, birkaç hafta içinde beş milyon sahte incelemeyi kaldırdı.

Yeni algoritma, aynı incelemenin birden fazla işletmede görünüp görünmediğini veya bir işletmenin beklenmedik şekilde 5 yıldızlı inceleme alıp almadığını araştırıyor. Şirket, bu sayede çevrimiçi dolandırıcıları engelliyor.

Bununla birlikte, Google, politikalarını ihlal eden 14 milyon videoyu kaldırdığını söyledi. Bu rakamın, bir önceki yıla göre iki katı olduğunu belirtti. Ayrıca şirket, Google Haritalar‘da sahte incelemeler yayınlayan ve küçük işletmelerin hizmetlerini manipüle eden bir kişiye karşı dava açtı. Teknoloji devi, sahte işletme profili oluşturan 2 milyondan fazla girişimi engellediğini de belirtti. Bu rakam da önceki yıla göre iki kat arttı.

Ancak, yeni bir araştırma, arama motorlarında gereksiz içeriklerin arttığını ortaya koyuyor. Bu nedenle uzmanlar, sürekli olarak sonuçları giren SEO spam sayısını sınırlamakta zorlanıyor. Bunun sonucunda, teknoloji devi, sonuç sayfasında kullanıcıların ihtiyaçlarına daha hızlı ulaşmalarını sağlayacak sorgu kısayolları gibi geliştirmeler getirdi. Ayrıca, web genelindeki karşılaştırma sitelerini gruplandırma konusunda da çalışmalar yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu