İşsiz CIO’ların karanlık günleri

Uzun süre iş aramanın kişisel ve profesyonel bir bedeli var. CIO’lar da kariyerlerini değerlendirirken ve değişen iş pazarıyla karşılaşırken mali endişeler duyuyor. Ancak CIO’lar bu zor zamanlardan hiç olmadığından daha güçlü olarak çıkabilir.

Kovuldunuz, geçici olarak uzaklaştırıldınız, istifa ettiniz; sonuçta nasıl olduysa oldu artık işsizsiniz! Bir sonraki adımda olacak şeyler, hem sizin hem de aileniz için gelecek birkaç yılın nasıl geçeceğine karar verebilir. Bazı IT idarecileri için iş arayışı uzun ve çetin geçebilir. 2009’da dünya ekonomileri resesyona girdiği dönemde Mark Stone, mücevherat zinciri Zales’deki CIO pozisyonunu kaldırıldığında altı ay yeni bir iş aradı.

İş arayışı bütün aileyi etkiliyor

Jerry Hodge, işten çıkartıldığında teçhizat distribütörü Hamilton Beach’in Enformasyon Servisleri Kıdemli Direktörü idi ve geçen yıl golf ekipmanları firması Dynamic Brands’in IT Direktörü olana kadar tam üç yılını boşta geçirdi. Bu süre zarfında birtakım sözleşmeli işler yaptı ama iş arayışı baskısından kurtulamadı. Jerry Hodge, “Bu bazen duygularınızı kontrol etmeye çalıştığınız bir mücadeleydi” şeklinde konuşuyor. Şimdi ise tekrar iş arayışında… İş arayanlarda sadece özgüven kaybı ve depresyon yaşanmıyor bütün bir aile gelecek hakkında endişelenir duruma gelebiliyor ve hatta evlilikler bitebiliyor. Zira, Hodge, iş arayışı sırasında boşandı.

Mark Tonnesen, geçtiğimiz Temmuz ayında Electronic Arts’daki CIO görevini bıraktığında ailesiyle mali durumları hakkında birtakım zor olabilecek konuşmalar yaptı. Onlar için ciddi finansal bir tehlike yoktu ancak  az para geliyor olması ya da hiç para gelmiyor olması şüphesiz ki stres yaratıyordu. Mark Tonnesen, “Açık ve dürüst olmalısınız” diyor ve ekliyor: “Bunun kolay olduğunu söyleye meyeceğim. Eşim ve ailemle mütemadiyen yaşanan bir issiz-ciolar-iceriksüreçti.”

İş iklimi de artık eskisi gibi değil

Personel firması olan Harvey Nash’ın İngiltere CIO Uygulamaları Direktörü Lain McKeand ise “Fikri ve duygusal olarak uzun süreli bir iş arayışına hazırlanmak kritiktir” şeklinde konuşuyor. Mesele sadece dünya genelindeki CIO adayları arzının talebin çok üstünde olması değil, aynı zamanda birçok CIO’nun en son iş arayışından bu yana iş ikliminin de değişmiş olması…

Önceleri bir CIO, IT sektöründeki başarıları temelinde iş teklifleri alabiliyordu ancak bu etkenler bugün denklemin sadece bir bölümü… Büyük Resesyon, ardından onu takip eden dijital yıkım periyotu, bazı firmaları bir CIO’dan ne istediklerine dair şüphede bıraktı. Firmanın IT kullanımını geliştirmek için? Evet. Kurumsal stratejinin belirlenmesine yardımcı olmak için? Belki… Yeni ürün ve servisler geliştirmek için? Tabi bu iyi olurdu eğer doğru kişiyi bulabilirseniz. Firmayı dijital işletmeye dönüştürmek için? Bu başka bir kişinin işi değil mi?

Bugün kimyasal ürün ve servisler dağıtıcısı Univar CIO’su Erik Viens, bir IT yöneticisinin işi ve makroekonomiyi anlaması gerektiğini, bunun yanı sıra hedeflediği firmanın sorunlarını ve doğrudan CEO ile yönetim kurulunu nasıl etkileyebileceğini bilmesi gerektiğini söylüyor. Viens, 2009-2011 arasında çeşitli CIO pozisyonlarındaki işler için görüşmeler yaptı. Viens, “Girişimsel yetenek, teknoloji uzmanlığı, vizyoner beceriler ve yetenek yönetimi önde gelen bir CIO’nun sahip olması gereken değerlerinden sadece birkaçı” diye konuşuyor. Ya da McKeand’ın dediği gibi, “bir CIO tüm şarkıları bilen, tüm dansları yapabilen bir kişi olmalı!”

Uzun zamandır işsiz olan bir CIO’nun iş bulma şansı yüzde 12

Çalışma Bakanlığı’nın son verilerine göre Amerikalı bir çalışan için ortalama işsizlik süresi 37 haftanın biraz üstünde. Yüzde 37’den fazlası, ya da 10.9 milyon Amerikalı işsizin 4.1 milyonu uzun dönemdir işsiz olarak değerlendiriliyor. Bu 2010 ve 2011’deki yüzde 45’ten az ama yine de bunun içinde kötü bir ayrıntı mevcut: Uzun zamandır işsiz olanların tam zamanlı bir iş bulma şansı sadece yüzde 12.

CIO’lar için iş arayışı altı ay, bazen daha da uzun sürebilir. İşsizlik yolculuğuna dayanalar çok titiz iş arama rutinleri oluşturmayı, diğer işsiz yöneticilerle, hikayeleri paylaşmayı tavsiye ediyor. Tabi iş arama yaklaşımınızı güncellemeniz de buna dahil. Firmalara olan yaklaşımınızı elden geçirmelisiniz. CIO rolü görüşünüz mevcut işlerle uyumlu olmayabilir. Bazı IT yöneticileri isteklerini karşılayan ve özgeçmişlerini dolduran pozisyonların “CIO” olarak anılmadığını görüyor.

Aldığından çok vermek

Şubat 2009’da Mark Stone, Zales, onun CIO pozisyonunu sonlandırıp kendisini işsiz ordusuna gönderdiğinde, 14 yıldır özgeçmiş yazmamıştı. Uzun süredir de bir emsal network’ü oluşturmayı düşünmemişti. Stone da ilk iki ay boş boş çabaladı. Gayrıresmi bir iş görüşmesi yakaladığında dahi, en iyi yaptığı şeyi açıklayamadı. Stone, “Görüşme için hazırlıksızdım. İş pazarı değişmişti ve ben bundan bihaberdim” diyor. Muhasebe ve tanrı bilim diplomaları olan Stone, bütün bunların ardından, network oluşturmada hayır işi tabanlı bir yaklaşım benimsedi. Akıl hocalığı, mesleki ipuçları ve teknolojik tavsiyeler üzerinden olabildiğince çok insana yardım etmeye karar verdi. İnsanlarla kahvaltılarda, yemeklerde buluştu, yerel profesyonel gruplara ve konferanslara katıldı. Onun düşüncesi, yardımcı olduğunuz birileri size bunun karşılığını vermek isteyebilir ve bunu yapmanın yollarını aktif olarak arayabilirdi.

“Hiçbir zaman ortadan kaybolmayın!”

Bu esnada görüşmeler onun profesyonel alanını bilmesine yardımcı oldu ve aksi halde fark edemeyeceği firmaların gizli fırsatlarını ve gereksinimlerini ortaya çıkardı. Ve Stone, altı ay geçtikten sonra çevresel temizlik firması Safety-Kleen’in CIO’su olarak görevlendirildi. O zamandan beri kontaklarına profesyonel kariyeriyle ilgili haberleri gönderiyor, aynı zamanda dinamik bir akıl hocalığı takvimi sürdürüyor. Safety-Kleen satın alınıp yeni sahibi tarafından kendi yöneticileri atandığında Stone üç yılı aşkın bir süredir Safety-Kleen’in CIO’suydu. Ocak 2013’te sahip olduğu network ağına yeniden işsiz kaldığını söyledi ve kısa zamanda çok sayıda öneri aldı. Stone, “Şimdi onlar bana yardım etme fırsatına sahipler” diyor. Stone, Nisan’da Texas A&M University System CIO’su olarak göreve başladı. Stone’un en iyi iş arama tavsiyesi ise şu: “Hiçbir zaman ama hiçbir zaman ortadan kaybolmayın!”

Elinizden gelenin en iyisini yapın
Deneyimli CIO’lar potansiyel işverenleri hedef alırken yeteneklerinizi açık pozisyonla ve genel kurumsal kültürle uyumlu hale getirmek isteyeceğinizi söyleyecektir. Ancak bunu kendinizi kaybetmeden yapmak zorundasınız. Söz gelimi Stone’un başlangıçta yaptığı büyük bir hata, kendisini eşsiz yapan şeyi tanıtmak yerine yönetim kurulunun istediğini düşündüğü kişi olmaya çalışmaktı.

Uzun süreli CIO olan Viens, “Hayati olan kendiniz hakkında sizi öne çıkartacak bir açıklama yaratmanız” diyor. Firma idarecileriyle bir araya geldiğiniz kısa zamanda kendinizi doğru biçimde konumlandırmanız güç olabilir. Viens, uzun yıllar içinde kıdemli IT liderlik pozisyonları gördü ve doğru insanların dikkat göstermesi ve onlardan duymak istediği şeyleri duymak için mücadele etti. “Onlar sizin kısmi bir görüşünüz temelinde kararlar veriyor.”

Hazırlık, mülakat ve yeniden mülakat, ardından değerlendirilme döngüsünü sürdürmek için dayanma gücü gerekiyor. Harvey Nash’ten McKeand, davranış ve kişisel özellikleri ortaya çıkarmak üzere sıklıkla firmaların bir psikoloğa hazırlattığı bir dizi sorudan oluşan psikometrik testleri yapın ki bunlar iş arayan kişinin tükenmiş hissetmesine neden olabilir, diyor McKeand ve ekliyor: “Bazı adayların bu metotlar yüzünden süreci sonlandırdığına şahit oldum.”

Oyun değiştiricilerin onaylanmaya ihtiyacı yok

Başarılı CIO’ların firma stratejisi oluşturulmasına ve müşteri verilerinden yeni gelirler çıkartılmasına nasıl yardım etmesi gerektiğine dair pek çok şey işittik. “Her ne kadar siz bu tür bir işi yapmak isteseniz de, bu tipik bir CIO iş tanımının parçası değildir” şeklinde konuşuyor Heler Search Associates Başkanı Martha Heller. Aksine bu zaman içerisinde rolde kazanılan güç ve durumla birlikte geliyor.

Heller, genelde CIO pozisyonunun açık olduğunu ifade ediyor. Çünkü Heller’a göre,  firmanın IT departmanında bir şeyler yanlıştır ve CEO yeni liderin onu düzeltmesini ister. Örneğin; projeler başarısız olabilir veya IT firmanın kalanıyla pek uyumlu olmayabilir. CIO’nun teknolojiyi çekirdek ürünler içerisine yerleştirmesini ve dışarıdaki müşterilerle buluşmasını sağlaması, öncelikler listesinin çok altlarında.

Michael Iacona 2012’deki iş arayışında bunu gördü. Reklam firması TMP Worldwide’daki CIO görevini bıraktı ve firma performansını önemli oranda etkileyebileceği bir pozisyon istiyordu. “CEO’lar çoğu zaman CIO’lardan bunu talep etmiyor.” diyor Iacona ve ekliyor: “CIO görevlendirmede etkili olan bazı CEO’lar ve yönetim kurulları IT liderinin teknolojinin çalışmasını sürdürmek dışında herhangi bir şey yapması hususunda kuşkulu!” Birkaç kez son iki adaydan biri olarak kaldıktan ama işi alamadıktan sonra Iacona CIO rolünü genişletmeye karar verdi.

Mike Clifford: “Teknoloji sorularını yanıtlamaktan yoruldum!”

Whole Foods Markets’ın eski CIO’su Mike Clifford, Eylül 2012’den bu yana “kişisel istirahat”taydı ve şimdi bir sonraki işinin CIO gibi olmamasını umuyor. Clifford 12 yılın ardından 13 milyar dolarlık bakkal zincirinden ayrıldı; iki taraflı olarak oradaki IT’nin “farklı bir ses tarafından” yönetilmesinin zamanı geldiğine karar verdiler. Diğer CIO ve CTO işleri hakkında biraz araştırma yaptı ama kendisinin o rolü istemediğini fark etti. Clifford, “Teknoloji sorularını yanıtlamaktan yoruldum. Kalbim orada değildi” diyor.

Bu bir yılı aşkın değerlendirme onu, büyümekte olan genç bir firmaya operasyon işinde katkı sağlama düşüncesine yöneltti. Kişisel başarılar için unvan kovalamak artık onu teşvik etmiyor. Bununla birlikte onun yaşadığı Austin bölgesinde kısıtlı sayıda büyük firma olması sebebiyle, cazip bir CIO işinin yakın bir zamanda açılmasını beklemiyor. Clifford, “Sadece birilerinin ihtiyaçlarını yerine getirmekten ziyade yapmayı istediğim bir şey bulacağım” diye konuşuyor.

Hayatını değiştiren üç yılissiz-cio-icerik-1
JERRY HODGE

Jerry Hodge iş arayışı esnasında muhtemelen var olan tüm duyguları deneyimlediğini ifade ediyor. 2010 yılında Hamilton Beach’de Enformasyon Servisleri Kıdemli Direktörü iken işten çıkartıldıktan sonra üç yıl boyunca tam zamanlı bir iş aradı. Zaman zaman kızdı, depresyona girdi ardından bazen de duygusal ve gayretli oldu. Hodge bu dönemin hayatını değiştirdiğini söylüyor. Önceleri aramaları, yaşadığı yer olan Richmond çevresiyle sınırlıydı. Aylar geçtikten sonra arayışını güneydoğu sahiline kadar genişletti; o zamanlar biri ilk biri de ortaokulda okuyan iki çocuğuna yarım günlük sürüş mesafesinden uzak olmak istemiyordu. Bu süre zarfında bir de eşinden boşandı. 200’ü aşkın iş başvurusunu ve bunların sonuçlarını bir tabloda sakladığını söylüyor deneyimli direktör. Hodge, “Kaotik hissettiren bir duruma düzen sağlamanın bir yoluydu bu. Ne yazık ki işsizlik bir proje gibi değil” diye konuşuyor. Herhangi bir mortgage ödemesini kaçırmadı ama tasarrufları gözden geçirmesi gerekti.

Yakın bir arkadaşı aşağı yukarı aynı zamanlarda işinden ayrılmıştı. Ve Richmond çevresindeki 10 CIO’luk bir grup konuşmak üzere düzenli olarak toplanıyordu. “Birbirimize yaslanıyoruz ve felsefi sorular soruyoruz” diyor Hodge. Buna özgüven ve profesyonel alaboralardan geçerken aile ilişkilerinde ortaya çıkan sorunlarla cebelleşme de dahil! “Gruptan herhangi bir kişiyi arayıp, ‘Debeleniyorum, konuşacak birine ihtiyacım var’ diyebilirim” şeklinde konuşuyor Hodge, ve “Aynı şekilde ben de onlar için oradayım” diyor.

Jerry Hodge, geçen sene Temmuz ayında Dynamic Brands’in IT direktörü oldu ve Ocak ayında “yolları ayrıldı.” Hodge 9 ila 12 aylık bir sözleşmeli pozisyon arıyor ve bundan umutlu; çünkü 2013’teki arayışındaki kontakları halen sıcak. Pozitif kalmaya kararlı. “Seçeceğiniz tek davranış türü bu” diye konuşuyor.

issiz-cio-icerik-2Bir sonraki iş: Gerek duyulmayan CIO
MARK TONNESEN

Bazen ters iş vakaları bir CIO’nun kariyerini sekteye uğratabilir. Tıpkı, Electronic Arts’ın eski CIO’su Mark Tonnesen’in bildiği gibi… Tonnesen 16 aydır Electronic Arts’daydı. Firmanın online ve mobil oyun işini desteklemek üzere bulut bilgi işlem düzeninin inşasına yardım ediyordu. Ancak son birkaç yılda gelirler aşağı yukarı salınıp durdu ve CEO John Riccitiello Mart 2013’te istifa etti. Riccitiello’nun görevlendirdiği Tonnesen de vakit geçmeden onu izledi. IT tedarikçileri McAfee ve Logitech’de de CIO’luk yapan Tonnesen, şimdi başka bir CIO işi aramıyor. Kendisi iş stratejisinde etkili olabileceği yüksek büyüme oranına sahip firmalara odaklanıyor. Tonnesen, “Bu operasyonlar veya müşteri hizmetlerinde kıdemli bir rol manasına gelebilir” diye konuşuyor.

Bunun gerçekleşmesini sağlamak için her gün bir saat kadar LinkedIn’de geçiriyor; profilini iyileştirerek ve network’üyle iletişim kurarak… Haftada beş kahvaltı, öğle yemeği ya da akşam yemeği toplantıları ayarlıyor; Cuma gününü ise ailesine ayırıyor. Bu toplantılar kendisinin güçlü ve cazip noktalarını belirlemesine yardımcı oluyor. Bu arada, Tonnesen bulut bilgi işlem üzerinde danışmanlık sağlıyor ve aynı zamanda geçici olarak sözleşmeli bir CIO. İşsizlik şaşırtıcı bazı yollardan can sıkıcı, diyor Tonnesen. Söz gelimi, iş arayışı masraflarının takibi ve kişisel sağlık sigortası seçeneklerini inceleme işi sıkıntılı olabilir. Aynı zamanda Tonnesen, iş arayışını dünya geneline de yaydı. Bir gün Chicago’ya uçarken ertesi gün Avrupalı bir firmayla telefonda görüşebiliyor. Üçüncü gün ise hiç görüşmesiz sessiz sedasız sonlanabiliyor.


Yetenekleri sergilemek için titiz hazırlıkissiz-cio-icerik-3
ERIK VIENS
Deneyimli CIO Erik Viens 2009-2010 arasında iş arayışındaydı. Koch Industries’in sahip olduğu bir kimya firması olan Invista’dan ayrılmıştı. Niyeti emekli olmaktı ama işi özlediğini fark etti. Ardından tam zamanlı bir iş ararken (uzun yıllar yaşamadığı bir süreç ) danışmanlık işine girdi. 1981 yılında DuPont’a katılmış ve ardından DuPont’un Invista’yı bağımsız bir firmaya dönüştürmesine yardımcı olmak üzere seçilene kadar IT aşamalarında ilerlemişti.

Viens, eğer bir CIO Fortune 500 firmalarını hedefliyorsa, “100 adet gerçekten kalifiye insanın ilgilendiği, belki yılda 10 pozisyonun açıldığı bir işe bakmak cesaret kırıcı olabilir” diye konuşuyor.

Viens, görüşmeyi gerçekleştirenlerin tüm gün boyunca süren konuşmalara, yemeklere ve el sıkışmalara rağmen sizi çok iyi anlamadığından hayıflanıyor;. O iş başvurusu yapan kişilerin firmanın iş sorunlarını araştırmayı ve potansiyel çözümlerin sizin becerilerinizle nasıl örtüştüğünü içeren titiz bir hazırlık yapmasını tavsiye ediyor. 7 milyar dolarlık metal imalatçısı bir firmayla olan görüşmede Viens onun liderlik tarzının yaşadığı güçlükler ve rekabet konusunda firmaya nasıl fayda sağlayacağının altını çizen bir sunum hazırladı. Aynı zamanda deneyimini, becerilerini ve kendisine verilen iş tanımının her bir bileşeniyle uyumlu fikirleri gösteren bir tablo da oluşturdu.

“Onların sizin hakkınızda bilmesini istediğiniz şeyi gösterme konusunda agresif olun” şeklinde konuşuyor Viens. Ancak şuna dikkat etmelisiniz ki kusursuz biçimde başarılı olsanız da nihai karar sizin elinizde olmayan bir kriteri temel alabilir; söz gelimi taşınmak zorunda kalmayacak bir başka aday. “Bu birçok insan için oldukça travmatik olabilir.”

Geçen sene Eylül ayında kimya, ürün ve servisler firması Univar’a CIO olarak başladı. İşsizlik deneyimi Viens’i emsalleri de benzer bir durumdayken onlara karşı daha hassas yaptı. Yapabildiği kadar akıl hocalığı, referans ve geri besleme sağlıyor. “Ben şimdi bunu çok daha iyi yapıyorum çünkü bu deneyimi yaşadım.” diyor Viens.


issiz-cio-icerik-4Profesyonel görünümü geliştirmek
MICHEAL IACONA
2011 sonlarında CIO Michael Iacona reklam firması TMP Worldwide’daki beş yılının ardından yeni bir şeyler arıyordu. Şansına doğru işi bulana kadar mali durumu onu bir yıl kadar idare edebilecek haldeydi. Onun için bu risk alabileceği ve öğrenebileceği New York bölgesindeki bir firma manasına geliyordu. Her ne kadar başka bir CIO rolü bulma cesaretinde değildiyse de, gerçekten çok büyük birkaç firmayla görüştü.

Her defasında son iki adaya kaldı ama olmadı. TMP’de ona rapor veren 150 kişi vardı. Bu muhtemel CIO pozisyonlarında binlerce kişilik ekibe sahip olabilirdik. “Kaliteli bir adaydım ama beni seçme şanslarının düşük olduğunu fark ettim. Onlar orada bulunmuş olan, onu yapmış olan birisini istiyorlar.” diye konuşuyor Iacona.

Altı ay sonra CIO ve CTO rollerinden çok sayıda teklif aldı ama daha “ilgi çekici” bir işi kabul etti: Thompson Retures’ın teknoloji organizasyonuna başkan yardımcısı olarak gitti. Şirket birleşme ve satın almalarının gözetlenmesini içeren bu yeni oluşturulmuş rolün kendisinin profesyonel görünümünü geliştirebileceğini biliyordu. İşletmeyi değerlendirme ve bir satın almayı başarılı kılan IT’nin kritik bileşenleri hakkında çokça şey öğrendi. “Bu paha biçilmezdi” şeklinde konuşuyor.

Bu arada, Thompson Reuters’dan önce değerlendirdiği bir fırsat meyvesini vermek üzere: Bir online eğitim firması olan Institute for Integrative’in kurucusuyla birkaç kez görüşmüştü ve bir danışman olarak davranmıştı. Şimdi ise kurucu operasyonların idaresi için bir başkan arıyordu. Iocana firmaya Şubat 2013’te katıldı. Bu onu merkezi yönetime sıçrayan nadir CIO’lardan biri yaptı.

Bu ilişkiyi korumak, size geri herhangi bir şey vermemiş olsa dahi, Iacona’ya antenleri açmanın değerini kanıtladı. “Bu bir satranç maçı Ve siz sonraki iki hamleyi düşünmelisiniz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu