Japon otomotiv devlerinde güvenlik skandalı: Toyota, Honda ve Mazda itiraf etti!

Bu skandallar, yüksek kalite kontrolü ve üretim standartları ile tanınan Japon otomobil üreticilerinin itibarını zedeledi.

Japonya’nın önde gelen otomobil üreticileri, yıllar boyunca güvenlik testlerinde hile yaptıklarını kabul etti. Toyota, Honda ve Mazda gibi devler, araçlarının tüketici için güvenli olduğunu onaylayan testlerde yanlış yönetim ve veri manipülasyonu gerçekleştirdiklerini itiraf etti.

Bu durum, Japonya Ulaştırma Bakanlığı’nın, bazı araçların sertifikasyon başvurularında yanlış veya manipüle edilmiş güvenlik testi verileri sunduklarını ortaya çıkarmasıyla patlak verdi. Skandal, Toyota’nın Daihatsu kompakt araç biriminde geçen yıl meydana gelen ve fabrikaların kapanmasına neden olan güvenlik testi skandalının ardından gelen soruşturmalar sonucunda gün yüzüne çıktı.

Toyota, çarpışma testlerinde yetersiz veya güncel olmayan verilerin kullanılması, hava yastığı şişirme ve çarpışmalarda arka koltuk hasarının yanlış test edilmesi gibi bir dizi hatalı test uygulamasını kabul etti. Ayrıca, motor gücü testlerinin de sahtekarlıkla yapıldığı tespit edildi. Şirket, bu hataların araçların yollardaki güvenliğini etkilemediğini ancak Corolla Fielder, Corolla Axio ve Yaris Cross modellerinin Japonya’daki üretimini durdurduğunu duyurdu.

İlgili Makaleler

Mazda, Roadster RF spor arabası ve Mazda2 hatchback modellerinin sevkiyatını durdurduğunu açıkladı. Honda ise, artık üretilmeyen yaklaşık iki düzine modelde gürültü ve çıkış testlerinde usulsüzlükler bulduğunu belirtti.

Bu skandallar, yüksek kalite kontrolü ve üretim standartları ile tanınan Japon otomobil üreticilerinin itibarını zedeledi. Hükümet sözcüsü Yoshimasa Hayashi, yaşananları “üzücü” olarak nitelendirdi ve şirketlerin hisselerinde düşüş yaşandı. Toyota ve Honda, sırasıyla satışlarda %14 ve %14.8’lik bir düşüş bildirdi, Mazda’nın yerel satışları ise %31’e geriledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu