Microsoft çalışanlarına iPhone kullanma zorunluluğu getiriyor!

Microsoft'un güvenlik önlemlerini artırma kararı, devlet destekli hacker saldırılarından etkilenmesinin ardından geldi.

Microsoft, Çin’deki çalışanlarına yönelik yeni bir politika duyurdu. Eylül ayından itibaren iş yerinde sadece iPhone kullanımı geçerli olacak. Şirketin içinden sızan bilgilere göre, Microsoft’un Küresel Güvenli Gelecek Girişimi kapsamında alınan bu karar, tüm çalışanların Microsoft Authenticator şifre yöneticisi ve Identity Pass uygulamasını kullanmasını zorunlu kılmayı hedefliyor.

Bu kararın arkasındaki önemli nedenlerden biri, Çin’de Google Play Store’un bulunmaması olabilir. Google Play’in Çin’de mevcut olmaması, Huawei ve Xiaomi gibi yerel üreticilerin kendi platformlarını kullanmasına neden oluyor. Microsoft, bu cihazlardan gelen eksiklikler nedeniyle kurumsal kaynaklara erişimi kısıtlamayı tercih ettiğini belirtti.

Şirket, Huawei veya Xiaomi gibi Android cihazları kullanan çalışanlara bir kez iPhone 15 sağlayacak. Cihazlar, Hong Kong dahil Çin’in çeşitli merkezlerinde toplanabilecek. Microsoft, kararın ardındaki nedenlere ilişkin resmi bir açıklama yapmazken, bu hamlenin Çin’deki iPhone kullanımı konusunda hassas bir dönemde gerçekleşmesi dikkat çekiyor.

Microsoft’un güvenlik önlemlerini artırma kararı, devlet destekli hacker saldırılarından etkilenmesinin ardından geldi. Geçtiğimiz Ocak ayında açıklanan bir Rusya kaynaklı ihlal, ABD Dışişleri dahil birçok devlet kurumunu etkiledi. Şirket, SFI (Secure Future Initiative) çerçevesinde en kapsamlı güvenlik revizyonunu vaat ederek, bulut güvenliği açıklarına hızla müdahale etmeyi, kimlik bilgilerinin çalınmasını zorlaştırmayı ve çalışanlar için otomatik olarak çok faktörlü kimlik doğrulama uygulamayı planlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu