Proje Yönetiminde başarı

Proje yönetim kariyerinizi nasıl başarıya taşırsınız? Proje yönetim uzmanları ve personel uzmanları, proje yöneticilerine kariyerlerinde yükselmeleri için ne yapmaları gerektiği hakkında ipuçları veriyor.

Hemen hemen her herkes öne çıkmayı ister. Proje yöneticileri de bu konuda istisna değiller. Proje yöneticilerinin aldığı sertifika sınavları ortada. Ancak isminizin ardında sadece bir PMP (Proje yönetim profesyoneli) bulunması artık günümüzün ileri teknoloji mobil dünyasında yeterli değil.

Peki öne çıkmak için proje yöneticilerinin ne gibi yeteneklere ihtiyacı bulunuyor? Düzinelerce proje yönetim uzmanı, idareci ve personel uzmanı önde gelen yedi proje yönetim ipuçlarını paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Serfikalanın. “Standart PM (proje yönetim) belgelerinin (PMP, PgMP, PRINCE2 gibi) en az birine sahip olmak gerekiyor; hatta şimdilerde birden fazlasına sahip olmak standart hale geldi” şeklinde konuşuyor CK Consulting ve Her Next Move CEO’su Courtney Kirschbaum.

“PRINCE2 Avrupa ve Kanada’da daha popüler görünüyor; PMP ve PgMP ise daha çok ABD’de meşhur” diyor Kirschbaum. Aynı zamanda “çok sayıda teknik PM’ler ITIL sertifikasını da alıyor. Eğer bir sertifikaya sahip olmazsanız özgeçmişinizin geri kalanında ne yazarsa yazsın ciddiye alınmayacaksınız.”

“CIO, CTO ve onların proje yöneticilerine PMI’ın yeni portföy yönetim profesyoneli (PfMP) sertifikasına bakmalarını tavsiye ederim. Bu portföy yöneticilerinin ileri düzey deneyim ve yeteneklerini onaylıyor” diye ekliyor hizmet ve IT organizasyonları için PSA ve PPM sağlayıcısı Changepoint geliştirme başkan yardımcısı Jeff Jackson. “Bu sertifika PM ve portföy yöneticilerinin bir projeler portföyünü idare etme ve organizasyonlarının stratejik hedeflerinin farkında olma becerilerini kanıtlamalarına yardımcı olarak kariyerlerini geliştirmelerinde yardımcı olabilir”

Bütün bunlarla birlikte, “sadece sizin deneyiminizi tamamlıyorsa sertifika alın,” diye konuşuyor proje yönetimi uzmanı, PMO Advisory CEO’su Te Wu. “Yani zaten orta seviyedeyseniz CAPM’ye yönelmeyin; bu durumda PMP daha iyidir. Ve eğer zaten kıdemli bir proje yöneticisiyseniz, PMP ve PgMP’ye yönelin” diye konuşuyor. “Sertifikasyon doğru uygulandığında bir kişinin ehliyetini geliştirir” açıklamasını yapıyor. “Süslü sertifikasyonlara sahip çok sayıda ‘acemi’ proje yöneticileri gördüm” şeklinde konuşuyor; söz konusu kişiler isimlerinin yanındaki unvanlara rağmen görevlere uygun değillerdi.

Deneyimin önemli olduğunu unutmayın. “Pratik proje deneyimi sertifikasyonlardan daha önemlidir” diyor personel firması WinterWyman genel müdürü Chris Mitchell.

“Evet PMP, Six Sigma, Agile Scrum vs. gibi sertifikalara sahip olmak güzel ancak organizasyonların çoğu sahip oldukları spesifik iş hattına yönelen gerçek dünya tecrübelerini arıyor” diyor Mitchell. “Dolayısıyla bulunmak istediğiniz alanda ne kadar fazla deneyime sahip olursanız, ilerleme şansınız da o kadar iyi olur.”

Yalnız işletme yönetimi değil, işletme dilini de konuşun. “PM olmayan insanlarla uğraşırken jargonu bırakın” diyor Aronson LLC direktörü Joe McElhaney.

“Çoğu PM’in kullandığı geleneksel kapsam/performans, maliyet ve takvim ifadelerinin yanı sıra projenizin değerini, ilerlemesini ve tahminlerini iş tanımlarıyla da (ör. dolar, ROI, geri ödeme peryotu vs.) açıkça belirtin,” diyor McElhaney. “Hiçbir şey kariyerinizi yükselmenizden sorumlu olan insanların kullandığı tanımları kullanmanızdan daha fazla ilerletmeyecektir.”

 

PM fanatiği olmayın. “Proje yönetim fanatikleri o insanlardır ki üye oldukları metodoloji veya bilgi yapısındaki en iyi uygulama veya araçların tümünü kullanmak zorunda olduklarına inanırlar; tüm bu uygulamalar proje için uygun olsun olmasın,” şeklinde konuşuyor McElhaney. Bunun aksine “bir PM her proje için doğru bir proje yönetim araçları karışımını uygulamalıdır.”

Ancak sıklıkla proje yöneticileri inatla belirli bir metodolojiye yapışır (sertifika sahibi olduklarında); bu doğru bir yaklaşım olmasa dahi. “Bu, sıklıkla proje yönetiminin çalışmadığı ya da yararlı olmadığı yanlış anlayışına yönelten kötü bir alışkanlıktır” diyor McElhaney.

 

“Zor” projelerden kaçmayın – ya da işler güçleştiğinde vazgeçmeyin (ya da suçlamayın). “Bir proje yöneticisi olarak cesur olmaktan korkmayın” şeklinde konuşuyor HP’nin inovasyon, LaserJet ve kurumsal çözümler direktörü David Laing.

“En güç projelerde başvurulacak kişi olun. Diğer proje yöneticileri uzaklaştığında, bir adım öne çıkın ve en güç görevleri üstlenmeye gönüllü olun” diyor Laing. “Bu sizin firma içinde görünürlük kazanmanıza ve sonuç almanıza yardımcı olacaktır.”

Benzer biçimde projeler geciktiğinde ya da başarısızlıkla yüzleştiğinde vazgeçmeyin veya diğerlerini suçlamayın. Bunun yerine çözüm bulmak ve projeyi ileri taşımak için ekiple birlikte çalışın. Firmalar problem çözücüleri arar ve onları yükseltir. Ve engellere rağmen işi bitirme yeteneği sizi kıdemli yönetim karşısında güçlü bir konuma yerleştirecektir.

 

Kariyer hedeflerinizi netleştirin. “Kariyer hedeflerinizi aktif bir biçimde izleyin ve anlatın ki yöneticiniz, akıl hocanız, emsalleriniz ve iş arkadaşlarınız beş yıl içinde nerede olmak istediğinizi bilsin” şeklinde konuşuyor Manpower Group iştiraki Experis Global Content Solutions PMP, CSM, kıdemli teknik yöneticisi Kari Fernandez.

“Hedefleriniz oldukça belirgin olsun ve bunların nasıl başarılacağı konusunda yöneticinizle birlikte çalışın” diyor Fernandez. “Bunu, kariyerinizi ilerletmek için doğru fırsatlar için seçildiğinizi temin etmek üzere performans değerlendirmeleri ve haftalık birebir toplantılar üzerinden yapın.”

Diğerleriyle iyi geçinin. “İnsanlarla pek de iyi anlaşamayan mükemmel, teknik olarak güçlü proje yöneticileri gördüm” diyor Wu. “Proje yöneticilerinin nihai ürünün tüm ekibi gerektirdiğini unutmaması gerekiyor. Bu yüzden insanlara saygıyla yaklaşın, kati ama aynı zamanda nazik olun.” Unutmayın ki “karşılaştığınız herkes sizin müşterinizdir” diyor Fernandez. Bu itibarla “herkese aynı profesyonellik, nezaket ve servis yönelimli uyumla yaklaşın. Unvan ve rolleri bırakın ve diğer insanlara nasıl davrandığınızın önemli olduğunu unutmayın” şeklinde konuşuyor. “Siz saygı kazandıkça, sizi ve kariyer hedeflerinizi başarmanızı sağlayacak bir insan ağı inşa ettikçe kariyeriniz gelişecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu