Teknoloji devi Samsung’dan Teksas’a tarihi yatırım: 44 milyar dolar!

Samsung’un Teksas’taki yeni tesisinin önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi planlanıyor.

Güney Kore’nin teknoloji devi Samsung, ABD’nin Teksas eyaletindeki yarı iletken yatırımını iki katına çıkararak 44 milyar dolara yükselttiğini duyurdu. Bu hamle, ABD Başkanı Biden’ın CHIPS Yasası’nın etkilerini göstermeye başladığının bir işareti olarak görülüyor.

Samsung’un bu kararı, Teksas’ı yarı iletken üretiminin yeni merkezi haline getirecek. Wall Street Journal’ın raporuna göre, bu yatırım ile Teksas’taki çip üretim sektörüne yapılan toplam yatırım 44 milyar dolara ulaşacak. Samsung, 2021 yılında bir fabrika inşa etmek için zaten yaklaşık 20 milyar dolar harcamıştı.

Samsung, Teksas'taki yarı iletken yatırımını ikiye katlayarak 44 milyar dolara çıkarıyor
Samsung, Teksas’taki yarı iletken yatırımını ikiye katlayarak 44 milyar dolara çıkarıyor

Teksas, düşük vergileri ve yeni sübvansiyonlar sayesinde iş yapmak için uygun bir yer olarak öne çıkıyor. 2020 yılında tanıtılan 52 milyar dolarlık CHIPS ve Bilim Yasası’ndan bu yana, ABD genelinde 210 milyar doları aşan 50’den fazla yeni yarı iletken projesi duyuruldu. Bunların 61 milyar doları Teksas’ta gerçekleşecek ve altı proje 8.000’den fazla iş yaratması bekleniyor.

Samsung’un Teksas’taki yeni tesisinin önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi planlanıyor. Bu tesis, Samsung’un ABD’de üreteceği ilk ileri teknoloji çiplerinin yer alacağı konum olacak. Şirket, Teksas’ta 1996 yılında büyük bir fabrika kurarak eyaletteki varlığını sürdürmekte.

Teksas’taki Taylor kasabasında bulunan Samsung tesisinin, bölgedeki nüfus artışına ve ekonomik büyümeye büyük katkı sağlaması bekleniyor. Taylor Belediye Başkanı Brandt Rydell, yatırımların kasabaya yaklaşık 2.000 iş getireceğini ve hızlı bir büyümeyi teşvik edeceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu