HaberlerMANŞET

Türkiye’den sosyal medya platformlarına 30’ar milyon TL ceza!

Yeni sosyal medya yasasına uymayarak Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğunu yerine getirmeyen sosyal medya platformlarına 30’ar milyon TL ceza verildi.

Ekim ayında Türkiye’de yürürlüğe giren sosyal medya yasası ile beraber günlük 1 milyon ve üzeri kişiye erişen bu platformlara bazı yükümlülükler getirilmişti. Bu yükümlülükler arasında Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu da yer alıyordu. Kanunun yürürlüğe girmesiyle beraber 30 gün içinde temsilci atamayan bu platformlara Kasım ayı başında 10’ar milyon TL ceva verilmişti.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen bu platformlara uygulanacak ikinci ceza ise 30 milyon TL olarak belirlenmişti. İkinci ayın sonunda da temsilci atamayan şirketlere 30’ar milyon TL ceza verildi. Ceza verilen sosyal medya platformları arasında Twitter, Facebook, Google ve Twich yer alıyor.

Eğer bir ay içinde yine temsilci atanmazsa Ocak ayının ortasından itibaren bu sosyal medya platformlarına Türkiye’den reklam verilmesi de yasaklanacak. Daha sonraki dönemlerde de bu durum devam ederse önce yüzde 50 ardından da yüzde 90 oranında bant genişliği kısıtlaması uygulanmaya başlanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish