Apple Watch kalori yakma hesaplaması nasıl yapıyor ve ne kadar doğru?

Apple Watch’un yaktığınız kalori sayısını doğru bir şekilde hesaplaması için doğru bilgiler vermeniz gerekiyor.

Apple Watch, iPhone’unuzun bir uzantısı olmanın ötesinde, kişisel sağlığınızı destekleyen çok yönlü bir cihazdır. Sağlık ölçümlerinden biri de yaktığınız kalori sayısıdır. Bu sayıyı, hileli bir günü hak edip etmediğinizi belirlemek için bir temel olarak kullanmaya meyilli olabilirsiniz, ancak Apple Watch’un size doğru bir rakam verip vermediğini dikkatlice düşünmelisiniz.

Gıda etiketlerindeki besin değerlerinin yanlış olabileceğini uzun zamandır biliyoruz. Aslında, FDA, bildirilen ve gerçek değer arasında %20’lik bir farka izin veriyor. Bu çok fazla olmayabilir, ama bir gün boyunca yediğinizde birikebilir, bu yüzden yaktığınız kalorileri daha doğru bir şekilde hesaplamak daha da önemli.

Cihazın doğruluğunu değerlendirmek için, önce Apple’ın bunu nasıl yapabildiğini anlamaya çalışalım. Apple’a göre, Apple Watch yaktığınız kalori sayısını, iPhone’unuzdaki Watch uygulamasında sağlık detaylarınızı ayarlarken verdiğiniz kişisel bilgilere dayanarak hesaplıyor. Olabildiğince doğru bir okuma için yaşınızı, cinsiyetinizi, boyunuzu ve kilonuzu vermeniz gerekiyor.

Ne yazık ki, Apple kalori sayacının nasıl çalıştığı konusunda bu kadar detaylı açıklama yapıyor. Aktivite seviyenizi belirlemek için kalp atış hızınız gibi birkaç faktörü kullandığını doğruluyor, ancak kalori sayan cihazlarının bu sayıya nasıl ulaştığını açıklamıyor. Bunun için, Fitbit gibi fitness giyilebilir cihazlarının önde gelen sağlayıcılarına bakabiliriz, burada kalori yakma hesaplamasının temel bileşenlerinden biri olan bazal metabolizma hızı (BMR) gibi kavramlarla karşılaşıyoruz. Apple bunu açıkça belirtmese de, verdiğiniz kişisel bilgiler genellikle BMR’nizi veya dinlenme halindeyken kalori yaktığınız hızı belirlemek için kullanılır.

Apple Watch Kalori Yakma Hesaplaması Nasıl Yapıyor ve Ne Kadar Doğru?
Apple Watch Kalori Yakma Hesaplaması Nasıl Yapıyor ve Ne Kadar Doğru?

Apple’ın doğruladığı şey, kullanıcının kalp atış hızının, aktivite seviyesini ölçmek için kullanılan birkaç faktörden biri olduğudur. Bu, Fitbit ve benzeri cihazlar gibi, kan dolaşımınız, nabzınız ve kalp atış hızınız gibi okumaların kalori yakma sayınıza etki ettiği anlamına gelebilir. Bildiğimiz kesin şey, bunların hepsinin arka planda gerçekleştiği ve Apple Watch’un size sadece bir sayı sunduğudur. Bu bizi şu soruyu sormaya itiyor: Bu sayı doğru mu? Apple Watch’un kalori sayacı doğru mu?

Apple Watch’un yaktığınız kalori sayısını doğru bir şekilde hesaplaması için doğru bilgiler vermeniz gerektiğini söylese de, %100 doğruluk asla bir garanti değildir. Çok kontrollü bir ortam dışında, herhangi bir fitness takip cihazında kalori yakmanızı %100 doğru bir şekilde belirlemek çok zor olurdu. Ancak, Apple Watch’lar güçlü araçlardır ve bu tahminlerin genellikle güvenilir olduğu kabul edilir.

En doğru sonuçları nasıl alabilirsiniz?

En doğru sonuçları almak için ipuçları Kaitlyn Cimino / Android Authority Bilek Algılama özelliğini etkinleştirin: Bilek Algılama, Apple Watch’unuzun yürüme ve dinlenme gibi arka plan kalp atış hızı ölçümlerini yapmasını sağlar. Ayrıca, cihazın Duruş ilerlemenizi takip etmesini de sağlar. Bilek Algılama özelliğini etkinleştirmek için, eşleştirilmiş iPhone’unuzda Watch uygulamasını açın. Saatim sekmesine dokunun, sonra Parola seçeneğine dokunun. Bilek Algılama anahtarını açık konuma getirin. Egzersiz türünüzü seçin: Bahsettiğimiz gibi, Apple Watch’unuz kalori yakma hesaplamalarınızı yaptığınız egzersiz türüne göre ayarlar. Aktivitenizi kaydetmeye başlamadan önce doğru egzersiz türünü seçin. Verilerinizi güncelleyin: Boy, kilo, hatta ilaç kullanımı gibi veri noktaları, tahmini kalorilerinizin doğruluğunu etkileyebilir, bu yüzden kişisel bilgilerinizi güncel tutun. Bunu yapmak için, eşleştirilmiş iPhone’unuzda Watch uygulamasını açın ve Saatim sekmesine dokunun, sonra Sağlık seçeneğine dokunun. Sağlık Detayları’na dokunun. Son olarak, Düzenle’ye dokunun, sonra değiştirmek istediğiniz detaylara dokunun. Uygunluğunuzu kontrol edin: Apple Watch’unuz, egzersiz sırasında kalorileri tahmin etmek için kalp atış hızı sensöründen gelen verileri kullanır. Bu nedenle, cihazınızın bileğinize sıkıca oturduğundan emin olmanızda fayda var, aksi halde doğru sonuçları almanız mümkün olmayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu