Bill Murphy, Hilton Worldwide’ın yeni CIO’su

CIO görevini alması CTO görevlerinin kaybolduğu anlamına gelmiyor.


Bill Murphy, 2012’nin başlarından itibaren Hilton Worldwide’ın baş teknoloji yöneticiliğini yürüttü; ta ki kendisine CIO unvanı verilene kadar. Ancak unvanının değişmesi CTO sorumluluklarından feragat etmesi manasına da gelmiyordu. Murphy’nin açıklamasına göre zaten var olan görevlerinin üzerine eklenen çok sayıda stratejik proje onu zorlu bir deneyim içerisine soktu. Söz konusu projeler arasında 3.900 otele sahip dev zincirin varlık yönetiminin standartlaştırılması, bir kablosuz platformunun konuşlandırılması ve birçok eski araçların yerine geçecek olan bir PeopleSoft ERP sisteminin uygulanması da yer alıyor.

Hilton neden unvanınıza CIO’luğu da eklemeye karar verdi?
Zannediyorum bunun en önemli parçasından biri kültürdü. Ayrıca teknoloji bakış açısından, konaklama endüstrisi birçok açıdan önderlik yapan bir pazar. Kesintisiz bir biçimde daha fazlasını talep eden, en son ve en büyük mobil teknolojilere sahip olan çok yönlü müşterileriniz var. Hilton teknolojiyi bugün sağlayabilen ve gelecek için de yenilik yapacak insan arayışındaydı. Yani onlar bu rollerde oldukça proaktif ve yaratıcı insanları arıyorlardı.

Hilton’un mobil stratejisinden ve gelişiminden bahseder misiniz?
Kesinlikle gitgide gelişiyor. Yakın zamanda global Web’imizi yayına soktuk ve bununla bağlantılı olan mobil uygulamalarımız var. Fakat bu uygulamalar iki yaşında ve zamanın gerisinde kaldılar. Bu yüzden yeni nesil mobil uygulamalar üzerine odaklanıyoruz.

Biz aynı zamanda misafirimiz otelden içeri adımını atar atmaz teknolojiyi bir mobil cihaza sağlama üzerine odaklanıyoruz. Ve sadece otel personeli üzerinden sağlana gelen servisleri artık iPhone’unuz üzerinden alabileceksiniz. İşte bu yönde yürütüyoruz çalışmalarımızı. Bu 2013’teki hedeflenen girişimlerimizden bir tanesi.

Diğer teşebbüslerinizden de bahseder misiniz?
Global Web platformumuzun son sürümünü henüz geliştirdik. Bunu dünya genelinde konuşlandırmayı sürdürüyoruz; 13 farklı dil daha eklenecek. Diğer projeler arasında 3,900 otelimiz çapında varlık yönetimi platformunun standartlaştırılması, tüm otellerimiz için StayConnected kablosuz platformunun uluslar arası çapta uygulanması devam ediyor ve kurumsal çaptaki ERP platformunun geliştirilmesi sürüyor. PeopleSoft Financials/Sun’ın eski jenerasyonu dahil olmak üzere bazı sistemleri PeopleSoft platformuna geçiriyoruz; söz konusu çalışma uluslar arası çapta gerçekleştiriliyor.

Bugün seçeneklerinizin giderek azaldığının farkındayım ve Oracle platformlarıyla SAP platformlarının yerleşimi tipik olarak endüstri hizmetlerini takip ediyor. Bazı SaaS çözümleri büyük işletmelerinize yönelik değil.

İşletmeler için servis olarak yazılımın eksiği ne?
Kapsamlılık, firmanın ihtiyaçlarını karşılama yeteneği ve bazı durumlarda yüzlerce arayüzü devreye sokmak.

Hilton’un bir kendi cihazını getir politikası bulunuyor mu?
İnsanların kendi cihazları var. Bunun olmasının önüne geçemezsiniz. Bizim çalışanlarımız güvenli bir yetkilendirme üzerinden efektif olarak herhangi bir cihazla ağımıza erişim imkanına sahip. Kapsamlı bir BYOD politikamız mevcut değil.  Kısa vadede ele almamız gereken şeylerden birisi bu. Kurumsal e-postanızın kişisel cihazınız üzerinde olmasına müsaade yok. Kurumsal bilgilerin yer aldığı herhangi bir cihaz firma tarafından temizlenebilme yeteneğine sahip olmak zorunda.

Bir BYOD stratejisini belirlemedeki en güç şey nedir?
Bugün nede karar kılırsanız kılın, bu yarın değişecektir.

Geçtiğimiz on yılda IT yöneticisinin işi nasıl değişti ve bu sizin sorumluluklarınıza neleri ekledi? Son 10-15 yıldır kayda değer oranda değişti. 90’ların ortalarında IT açıkçası arka ofisteydi. Tüm firmalar için motor odasıydı. Web’in ilerleyişiyle birlikte, sadece kurumsal işleyiş için değil aynı zamanda kurumsal stratejilerin ön cephesini ateşledi.

Bence bu daha eğlenceli. İş değeri sağlamada ve sadece yürütmenin aksine iş stratejisine dahil olan kritik iş kararlarını vermede daha etkilisiniz.

Teknoloji hakkındaki temel endişeleriniz neler? Neler sizi uykusuz bırakır?
Hiç şüphesiz güvenlik ve siber saldırılarla bağlantılı riskler. Teknolojilerin kapsamlılaştırılması ve çoğullaştırılması ile güvenlik tehditleri ve riskler için fırsat sağlıyorsunuz.

Güvenlik tehditlerinin üstesinden nasıl geliyorsunuz?
Güvenlik altyapımıza yatırım yaparak ve altyapımızdaki zayıf noktalara gözlerimizi kapatmaksızın onu ciddiye alarak. Bunları çözmek zorundayız. Eğer orada bir yerde bir fırsat söz konusuysa, ihlal de olacaktır.

Veri merkezinde oyun değiştirici olarak gördüğünüz mevcut veya gelecek teknolojiler neler? Hiç şüphesiz “veri merkezi içinde mi dışında mı?” sorusu bulut bilgiişlemden en iyi biçimde yararlanmanın bütün fikrini yansıtıyor. Her geçen gün işlemlerinizin daha fazlası, bunları bulut aracılığıyla sağlamak için üçüncü parti ortaklara sahip olmayı mantıklı kılıyor.

Kendi veri merkezlerinizi özel bir buluta geçirmek de mantıklı gözüküyor. Biz bunu henüz yapmış değiliz ama bu altyapı stratejimizin bir parçası olacak.

CIO olmayı hedefleyen genç IT çalışanları için ne tavsiye edersiniz?
Sadece teknolojiyi değil, katkıda bulunduğunuz işletmeyi anlamaya yönelik zaman harcayın. Yenilik sağlamak ve işletmenize değer katmak için mücadele edin. Sekiz saat mesaisi olan bir iş beklemeyin.

Favori teknolojiniz nedir?
Yüksek hızlı internet bağlantısına sahip akıllı telefonlar/tablet bilgisayarlar. Fırsatları henüz açığa çıkarmaya başladık. Kurumsal tarafta çok büyük bir değişim kapıda.

Çoğu insanın hakkınızda bilmediği bir şey var mı?
Benim ilk işim bir restoranda aşçılıktı. En sevdiğim tatil Şükran Günü; tüm pişirme işini benim yaptığım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu