Bulut ve analitik birlikte nasıl çalışabilir bir platform oluyor?

Bir işletme BT’nin çeşitli bulutları ve analitik araçlarını kullanmasını kolaylaştıran birlikte çalışılabilir bir platform oluşturuyor. Burada daha fazla birlikte çalışılabilir olmak mümkün.

BT analitik varlıklarını entegre etme olasılığı son derece korkunç. Şu anda 600’den fazla birbirinden farklı IoT çözümü bulunuyor, özel ve sivil birlikte çalışabilir işletim sistemleriyle birçoğu çoktan pazarda bulunuyor. Piyasada sayısız analitik araçları ve sorgulama yazılımları bulunuyor. Bunlara ek olarak işletmelerin analitiklerine girdi ve anahtar vektörler olarak hala çalıştırdıkları, hatta bağımlı oldukları eski yazılımların üstünlüğü de geri plana atılamayacak kadar önemli bir gerçek.

            Birkaç ara yazılım satıcısı sorunu çözmek için çalıştı fakat bunların en iyileri bile çeşitli yazılımlara, platformlara yönelik sadece 200 API arabirimine sahip. Yani her işletmenin entegrasyon sorunlarını çözemiyorlar.

            2021 yılının Ocak ayında Teredata, müşterilerini bütün Teredata şirket içi ve bulut tabanlı analitik varlıklarını tek bir pencereden yönetmelerine ve aynı zamanda veri sunmalarına imkan sağlayacak yeni bir bulut tabanlı platform duyurduğu zaman bu durum daha da ön plana çıktı. O zamandan beri birçok alanda diğer platformlarla birlikte çalışabilirlik özelliği daha fazla dikkat çekiyor.

            Bu konuyla ilgili olarak Teredata CEO’su Steve McMillan şöyle söylüyor: “Bizim amacımız, işletmelere Google, Microsoft Azure ve AWS gibi birden çok bulutla çalışabilen tek bir platform aracılığıyla verileri yönetmenin daha iyi bir yolunu sunabilmek. Çünkü tek bir platformdan veriler daha iyi etkileşime giriyor.”

            Eğer çözüm sonuç verirse ve tipik bir işletmenin çoklu bulut ve işletme içi bilgi işlem ortamından gelen verilerle birlikte çalışabilen tek bir veri yönetimi platformuna da sahipse, BT’nin her bulut ya da işletme içi ortam için veri havuzu yönetim süreci ciddi ölçüde azalacak. Bunu da BT yapacak. Her bir bulutta veri güvenliğini yapılandırma sorumluluğu sizde kalıyor. McMillan bu konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:  “Mevcut müşterilerimiz için bu, onlara veri yapılarını daha hızlı modernize etme fırsatı veriyor. Faturalandırma modelleri de yığın boyunca ilerliyor, bu da müşterilerin her bulut operatörüyle ayrı bir anlaşmaya ihtiyacı olmayacağı anlamına geliyor. Bu durum analitik uygulama ve fatura işleme süresini kısaltıyor ve çeviklik yaratıyor.”

            BT iş akışı açısından değerlendirdiğimiz zaman şu sonuca ulaşıyoruz: Konsept hakkında beğenilecek çok şey var ve BT liderleri sadece piyasadaki diğer çözüm sağlayıcıların da BT iş akışlarına, bunları nasıl kolaylaştıracaklarına daha fazla dikkat edeceklerini umuyor.

            BT analitiği iş akışı sadeleştirmesinin sunduğu bir diğer şey ise işletmelerin 5G gibi teknolojilerin uygulanmasıyla ortaya çıkması kesin olan veri ve işleme çığlarına karşı daha hazırlıklı olması.

            Analitik ve veri yönetimi satıcıları, artan veri ve işleme iş yükleriyle yukarı doğru ölçeklenebilen daha çevik ve birlikte çalışabilir çözümler sunmasının yanı sıra güvenliği ve faturalamayı tek bir noktadan yönetebilirse, BT gelecek için yatırım ve iş yükü korumasına sahip olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu