Büyük veri, büyük IT iş fırsatları demek

Büyük veri içinde çok sayıda yeni iş pozisyonunun açılması bekleniyor ancak IT’deki herkes bunlar için yeterli olmayacak. İşte çalışanların araması gerekenler.

Büyük veri ivme kazanırken, IT profesyonelleri için büyük kariyer fırsatları yaratmaya yardımcı oluyor; tabii eğer doğru niteliklere sahipseler. McKinsey&Co. Tarafından 2011 yılında yayınlanan bir rapora göre, Amerika 2018 itibariyle “Derin analitik yeteneğine” sahip 140 ila 190 bin kişinin eksikliğiyle karşı karşıya kalabilir. Buna iş kararlarına imkan tanıyacak biçimde verileri analiz etme yeteneğine sahip 1.5 milyon insan da dahil. Pazar gözlemcileri, firmaların büyük verinin rekabet avantajı vaadini elde etmek üzere kompleks yetenek takımlarına sahip çalışan arayışını sürdüreceğini söylüyor. “Veri ve analitiği kullanarak rekabet avantajı elde etme konusunda ciddi olan işletmeler için 1. sıradaki gereksinimin söz konusu programı yürütmek için gerekli yeteneğin olacağı konusunda şüphe yok,” şeklinde konuşuyor araştırma firması International Institute for Analytics (IIA) CEO’su Jack Phillips. Fakat “Büyük veri yeteneği”ni tam olarak ne oluşturuyor? Bu meslekler neler ve bunlar hangi yeteneklere ihtiyaç duyuyorlar? Ne tür bir arka plan bir kişiyi bir büyük veri işine hak kazandırır?

Bir IT çalışanının büyük veri evrenindeki yerini belirlemek için yeni alanlardaki seçkin oyuncuların nabzını tuttuk. İşte onların söyledikleri.

Yetenek havuzu

“Yekpare bir ‘büyük veri mesleği’ yok,” diyor UBS Wealth Management’ın iş riski ve analitiği bölümü eski başkanı Sandeep Sacheti. Kendisi şu anda Wolters Kluwer Corporate Legal Services’da yeni oluşturulan müşteri anlayışı ve operasyonel mükemmeliyet başkan yardımcılığı pozisyonunu yürütüyor. Sacheti’nin yeni işi tamamen büyük veriyle ilgili: müşterileri anlamak, yeni ürünler geliştirmek ve operasyonel giderleri düşürmek üzere analitiği kullanmak.

Bir projede, hukuk firmalarına elektronik faturalama hizmeti satan Wolters’ın bölümü, yeni ürünler yaratmak için müşterilerinden topladıkları verileri incelemek üzere (onların izniyle) analitiği kullanıyor. Ülkedeki hukuk firması ücretlerini değerlendiren Real Rate Report da bu ürünlerden bir tanesi. Sacheti şimdi büyük veri işi için hem dışarıdan görevlendirme yapıyor hem de içerde çalışanları eğitiyor. O büyük veri işlerini dört “yetenek takımı havuzu” açısından düşünüyor: veri bilimcisi, veri mimarı, veri görselleştirici ve veri değişim temsilcisi. Ancak standart unvanlar yok; diğer işverenler muhtemelen farklı havuzları kullanıp farklı yetenekleri değerlendirir. Söz gelimi, bir firmanın veri analisti dediği şeye bir başka yerde daha farklı bir ad verilebilir, diye konuşuyor IT personel firması Robert Half Technology kıdemli icra direktörü John Reed. Ve Sacheti’nin unvanının gösterdiği gibi, bazı büyük veri meslekleri ne büyük kelimesini ne de veri kelimesini ihtiva ediyor.

Bazı firmalar büyük veri yeteneklerinin işe alımında yardım için IIA’ya geliyor, diyor Phillips. İlkin adaylar için nereye bakılması gerektiğini soruyorlar. “Ardından durup, ‘Bir dakika, ne aradığımı nasıl bileceğim’ diyorlar,” diye ekliyor.

“Herkes, ‘Bu insanları nasıl belirlerim? Ne tür yetenekler arıyorum? Bunların derecesi ne?’ sorularını soruyor,” şeklinde konuşuyor Talent Analytics CEO’su Greta Roberts. Talent Analytics, işverenlere çalışanların yeteneklerini uyumlu hale getirmesine ve doğal karakterleri iş performansına dönüştürmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış yazılım üreten bir firma.

Roberts, Phillips ve diğer uzmanlar büyük veriyle bağlantılı olarak en çok anılan yetenekler arasında matematik, istatistik, veri analizi, iş analitiği ve hatta doğal dil işlemeyi sayıyor. Ve her ne kadar bu başlıklar her zaman işverenden işverene istikrarlı olmasa da, veri bilimcisi ve veri mimarı gibi bazıları daha yaygın bir hal alıyor.

1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu