BYOD, Mac’leri öne çıkartıyor

 

BYOD (Bring Your Own Device) politikalarının ve sanal masaüstü platformlarının yanı sıra yeni entegrasyon ve yönetim araçlarının ortaya çıkışı kurumsal tarafta Mac’lerin yaygın bir biçimde benimsenmesinin önündeki son engelleri ortadan kaldırdı.

Her ne kadar Mac’ler halen PC’lerden daha pahalı olsalar da, IT birimleri daha büyük ROI resmine bakıyor ve çalışan verimliliğindeki iyileştirmeler, azalan yardım masası maliyetleri ile daha iyi doğal güvenliğin yüksek etiket fiyatını dengeleyebileceğini fark ediyor.

“Son 15 yılda Apple onlara karşı olan tüm argümanları hedef aldı ve bunları tartışılabilir yaptı,” diye konuşuyor yazılım geliştirme fi rması IAVO Scientifi c’in CEO’su Matt Heric. Yüzde 100 PC organizasyonuyken IAVO çalışanları şimdi tamamen Mac’ler üzerinde çalışıyor.

Hatta bu bir zamanlar PC’lerin yazılım mühendisliğinde temel araç olarak kalması gerektiğini düşünen fi rma mühendislerini de kapsıyor. Analistler 2013’ün kurumsal tarafta Mac’ler için büyük bir yıl olacağı öngörüsünde bulunuyor. 2012 ortalarında yayınlanan bir raporda Gartner, Mac’lerin iş pazarında yüzde 20’den fazla bir yıllık büyüme görebileceğini öngördü; aynı rapora göre PC’ler yaklaşık yüzde 5’lik bir düşüş görebilir.

GE, Mac’e hayat veriyor

General Electric çalışan masalarında yaklaşık 330,000 bilgisayara sahip ki bunun sadece 2,500’ünü Mac’ler oluşturuyor. Ancak daha fazla çalışanın bir çalışan tercih programının avantajından yararlanmasıyla bu Mac rakamları hızla yukarı çıkabilir, şeklinde konuşuyor CTO Gregory Simpson. “BYOD hakkında tartışırken çalışanlar bir seçime sahip olmak istediklerini belirtti. O zaman tek platformlu bir yapı olmak istiyorduk ki bu sayede ücretlendirmeyi ölçekleyebilecektik. Ancak Mac’le beraber bütün bir demeti veya sadece birkaçını satın alabilirdik; dolayısıyla bunun bir önemi yoktu. İki PC tedarikçimiz vardı ve Apple kısmen artış gösterdi çünkü form faktörü PC kullanıcıları için dahi çekiciydi,” şeklinde konuşuyor.

Mac’leri bir seçim olarak için sunmadaki bir diğer etkenin, iPhone’ların GE’deki büyümesi olduğunu ekliyor. Firma Ağustos 2011’de 10,000 tane iPhone’a sahipken bu rakam Ağustos 2012’de 30,000’e çıktı. Dahası fi rmanın yeni çalışan seçim programı ile hem iPhone’ları hem de Mac’leri desteklemesi pozitif bir işe alım aracı halini aldı çünkü bu çağdaş bir firma olduğunu gösteriyor, diye konuşuyor Simpson. Forrester eylül ayında çıkardığı raporda, büyük firmaların neden Mac’e yöneldiğini ayrıntılarıyla anlattı. “Bizim bulduğumuz bir şey şu ki güvenlik algısı söz konusu olduğunda Mac’lere karşı daha büyük bir güven olduğu aşikar; o Windows’lu bir makineden daha güvenli. “Buna itiraz etmek güç çünkü tarihsel olarak Mac’ler üzerinde nispeten birkaç ihlal gerçekleşti,” şeklinde konuşuyor raporun başyazarı analist Dave Johnson.

1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu