CIO’lar IT liderlik gelişimine nasıl bakıyor?

200 CIO’nun katıldığı bir ankette, en iyi niyetli çabaların bile IT liderliği gelişiminde başarılı olmadığını gösterdi.

CIO Yönetim Kurulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, IT liderliğinin en üst iki katmanı – CIO’ların doğrudan raporları ile- tedarikçi yönetimi, ekip oluşturma gibi bir çok güzel iş yapıyor. Fakat IT personelinin liderlik gelişimi söz konusu olduğunda, araştırma onların güzel sonuçlar elde edemediğini gösterdi.

200 CIO’nın katıldığı bir ankette, sadece bir liderlik geliştirme tekniği – akıl hocalığı ya da rehberlik- katılımcıların en az yüzde 50 oranında; çok başarılı ya da başarılı olarak oylanırken diğerleri biraz başarılı ya da başarılı değil olarak oyladı. Akıl hocalığı ve rehberlikte bile, CIO’ların sadece yüzde 14 oranında çok başarılı olarak oylandı.

MBA – yönetici eğitim sınıfları gibi en az etkili geliştirme tekniği olarak değerlendirildi. “Çalışanlarınızı bir kursa göndererek onları bir uzman olmasını ummak, birini kendi zamanınızı ayırarak yetiştirmek veya  akıl hocalığı yapmak kadar değerli olamaz. diyor Arbella Sigorta Grubu CIO’su Paul Brady. “ Bu kolay değil – bu nedenle  çalışanlarınızı yönetici kurslarına gönderiyorsunuz.”

Anket, gelişim için diğer alanları tanımlıyor. CIO’ların yüzde 42’si onları liderlik ekibini “IT destekli iş vizyonlarının” yeterli olmadığı şeklinde oylandı. Bu; CIO’ların genellikle baş yardımcılarını bir iş yenilikçisi gibi görmediğini gösteriyor. Ek olarak, ankete katılan CIO’ların yüzde 27’si, onların liderlik ekibini dış müşteri ihtiyaçlarını ve deneyimi kapsayabilecek beceri de olmadığı şeklinde değerlendirdi.

Üst düzey liderlik ekipleri ayrıca onların insanlarını geliştirme becerilerinin oldukça zayıf olarak değerlendirildi. Neredeyse bütün CIO’ların  kuruluş için çok önemli bir fayda olarak görmelerine rağmen katılımcıların yüzde 30’u ekiplerini yeterli olmadıkları yönünde oy kullandı.

“Biz insanları liderlik etmek için hazırlamıyoruz. Bugünkü CIO kendi ekibini geliştirmekten daha fazla kendi kuruluşu çapında yönetmeyi daha iyi yapıyor.” diyor  Kantor Consulting Group’un yönetici koçu Bob Kantor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu