Sözleşmeli IT çalışanlarının yönetimindeki güçlükler

Sözleşmeli iş gücü kullanımı mantıklı olduğu kadar IT için bir yönetim güçlüğünü de ortaya çıkartıyor.

İşletmeler resesyon yüzünden ertelenen projeleri hızlandırırken ve gecikmiş bakımları yaparken, IT içindeki boş pozisyonları doldurmaya başlıyorlar; tam zamanlı çalışanlarla elbette ama aynı zamanda bir zamanlar organizasyonda yaygın olarak görülen sözleşmeli IT çalışanlarıyla da.

Bunu destekleyenler sözleşmeli IT çalışanlarını (evden veya uzaktan çalışma için geçici olarak bünyeye katılanlar) görevlendirmenin büyük küçük tüm firmalara mevcut çalışanların sahip olmadığı yeteneklere erişim imkanı sağladığını, zahmetli işe alma süreci olmaksızın proje takımlarını hızlıca tamamlama ve rutin görevleri düşük maliyetli işgücüne bırakabilme fırsatı verdiğini söylüyor.
IT personel fi rması Modis’in başkanı Jack Cullen, firmaların sözleşmeli iş gücünü, tam aradıkları yetenek setlerini ihtiyaç duyduklarında bulmanın akıllıca bir yolu olarak gördüğünü söylüyor.
“İşverenler IT’nin tüm bileşenlerinde sözleşmelilere güveniyor; network mühendislerinden Web geliştiricilere, çağrı merkezi profesyonellerinden iş analistlerine kadar,” şeklinde konuşuyor. Güncel bir IDC raporuna göre, esasında sözleşmeli IT işgücü pazarına yapılan harcamalar 2010 ortalarında canlandı ve 2011 içinde güçlü bir çıkış gösterdi. Her ne kadar avro bölgesi krizi bu büyümeyi 2012’de yavaşlatsa da, IDC bu harcamaların yükselmeye devam edeceğini tahmin ediyor.
Sözleşmeli iş gücü kullanımı mantıklı olduğu kadar IT için bir yönetim güçlüğünü de ortaya çıkartıyor: Acemi bir göz için sözleşmeliler aynı arkalarında çalıştıkları tam zamanlı çalışanlar gibi yürüyebilir, konuşabilir ve kod yazabilir ama esasında onlar firma çalışanı değiller.
İşte farklılık sıra onların yönetilmesine geldiğinde ortaya çıkıyor (öyle de olmalı). İşgücü uzmanları sözleşmelilerle çalışanlar arasında sınırların nereden çizileceği hakkında çok sayıda fikir beyan ediyor. Fakat akıllı IT liderleri kendi ekipleri için en iyisi olan dengeyi bulmak için zaman harcamalı.
Sözleşmeli IT’cilerinizden azami verimi nasıl alıyorsunuz?
Geçici iş gücünden harika sonuçlar almada deneyimli olan IT yöneticilerinin bazı önerilerine birlikte bakalım.

1 2 3 4Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu