2013’e damga vuran 5 akıllı telefon

 

Akıllı telefonların gelişimine baktığımızda, üreticiler tüketiciyi daha fazla cezbetmek için bu yıl akıllı telefon deneyimini farklılaştıran modellerle kullanıcı karşısına çıktılar. Su altında çalışan, daha kıvrımlı ya da ekran boyutlarında sınırları zorlayan bir dizi akıllı telefon sundular.  İşte bir yılı daha geride bıraktığımız 2013’ün en gözde beş telefonu;

Samsung Galaxy S4

İlgili Makaleler

Samsung Galaxy S4 tüketicinin karşına geleneksel görünümüyle çıktı. Her ne kadar Galaxy S4’ün ekranı, öncülünden çok da büyük olmasa da (4.8 inçe karşı 5 inç)  telefon 1.9 GHz dört çekirdekli Snapdragon 600 işlemcisi, 2 GB RAM ve 326 PPI’lık etkileyici bir piksel yoğunluğu dahil olmak üzere gelişmiş özelliklere sahip olarak karşımıza çıktı. Telefonun başarılı donanımları bir kenara, Samsung Fitnes İzleme Aracı; S Health ve telefonun bir uzaktan kumanda gibi kullanılmasını sağlayan IR fonksiyonu ile her türden özel yetenekler cihaza yerleştirildi. Dokunmasız Air Gestures fonksiyonelliği kullanıcıların ellerini ekran üzerinde hareket ettirerek  telefonlarıyla etkileşim kurmasını sağlıyor.

HTC One
HTC One tartışmasız pazardaki en iyi Android cihazlarından biri. Telefonun en çekici özelliğinden biri alüminyum kasalı tasarımı. Cihaz yüzeysel kalitesinin yanı sıra içinde de güçlü özellikler barındırıyor.  Telefonun 4.7 inç, 468 PPI’lık bir ekran ve ön yüzündeki stereo hoparlörler gibi özellikleri oyun ve videolar için ideal bir mobil cihazı yapıyor. HTC, daha fazla ışık yakalamak için kameranın sensörü üzerinde daha büyük pikseller bulunduran UltraPiksel teknolojisine güveniyor.

Nokia Lumia 1020

Nokia’nın Lumia 1020 cihazı 41 megapikselli kamerasıyla her bir çekimde otomatik olarak iki resim oluşturmaya ayarlandı: 38 megapikselli bir resim diğeri de kullanıcıların SMS, e-posta, sosyal medya ve diğer buluşma noktalarında paylaşabilecekleri elden geçirilmiş bir 5 megapiksellik resim.  Bu telefona yatırım yapmak her ne kadar Windows Phone ekosistemiyle mücadele etmek zorunda kalacağınız anlamına gelse de Lumia 1020 bir mobil cihazda var olan en iyi kameraya sahip.

Motorola Moto X

Bu yıl piyasaya çıkan dikkat çekici telefonlar arasında Moto X, özellik yarışını belki kazanamadı ama cihaz yine de uzun süredir gördüğümüz bazı en yenilikçi ve en kullanışlı işlevsellikleri telefona dahil etmeyi başardı. Örneğin Moto X cebinizden çıkardığınızı veya masadan kaldırdığınızı hissediyor ve herhangi bir butona basmanıza gerek kalmadan otomatik olarak zamanı gösteriyor. Telefonun devrim niteliğindeki Moto Maker sitesi de cihazın güzel yönlerinden; burada telefonu satın alacak tüketicilerin telefonlarının görünümünü özelleştirebilmesine imkan sağlanıyor.

Apple iPhone 5s

Apple’ın son cihazlarının devrimsel olmaktan ziyade evrimsel olduğu söylenmesine rağmen, Apple’ın amiral gemisi iPhone 5s dünyanın en iyi akıllı telefonu sayılabilir. Telefonun en büyük yeniliklerinden bir tanesi home butonu içerisine gömülen Touch ID parmak izi sensörü. Bununla birlikte 5s’in en çekici özelliği, iyileştirilmiş donanımı ile yeni güncellenen OS’inin eşsiz birlikteliği ki bu onu satın alabileceğiniz en güçlü cep boyutlu cihaz yapıyor. Cihaz üzerinde yapılan testler  5s’in sadece rakiplerinin tozunu attırmakla kalmıyor aynı zamanda geçen yılki iPhone 5’i de oldukça geride bıraktığını gösterdi.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu