MANŞETTeknoloji

Açık bankacılık API’leri bankaların geleceğini etkileyecek

Son dönemde oldukça popüler hale gelen açık bankacılık, dijital bankacılık dünyasında teknolojiyi genişletiyor ve aynı zamanda bankaları da iş modellerini sonsuza kadar değiştirmeye zorluyor.

Banka sahipleri FinTech ya da üçüncü taraf işletmelere karşı rekabet etmek yerine hızla gelişen sektördeki rekabette öne çıkarken onlarla ittifak kurmak için açık bankacılığı tercih ediyor. Fakat ilerlemeden ve açık bankacılığın, API’lerin finans sektörünü nasıl tırmandırdığını anlamadan önce her ikisi ile ilgili bilgilendirici bir makale hazırladık. 

Açık Bankacılık API’leri

            Açık bankacılık; bankaların, dünya çapındaki müşterilere finansal şeffaflık sağlarken aynı zamanda yeni hizmetler ve uygulamalar geliştirmek için de gerekli finansal bilgilere üçüncü şahısların erişmesini sağladığı bir sistem.

            Açık bankacılık, üçüncü tarafların daha iyi PFM ya da kişisel finans yönetimi uygulamaları geliştirmesine izin verse de, sahiplerine tekliflerini iyileştirmeleri için baskı yapıyor. Ayrıca bankacılık sektöründe, sahiplerini finansal hizmetlerini artırmaya ya da FinTech ile ortak olmaya zorlayan rekabeti geliştiriyor.

            API’ler ise, yazılımın her bir bileşeninin nasıl etkileşime girmesi gerektiğini belirleyen bir dizi kod ve protokolleri ifade ediyor. Farklı uygulamaların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlıyor. Açık bankacılığın önemli bir bileşeni olan “Hizmet Olarak Bankacılık(BaaS)” ın işlevselliği için API’ler gerekiyor.

            Bu yüzden, açık bankacılık API’leri kullanılarak bankacılık verilerinin gerçek zamanlı olarak müşterilere sunumu gerçekleştirilecek ve onlara işlem yapma, yatırım yapma ya da para biriktirme fırsatı verilecek. Bunlara ek olarak, borç verenlerin geçmiş işlem verilerini görebilecekleri ve borçlunun risk seviyesini de analiz edebilecekleri bir seçenek sunmasının yanı sıra onlara çok iyi kredi koşullarına erişim de sağlayacak. Sunduğu fırsatlar sadece bunlarla da sınırlı değil; açık bankacılık API’leri de tüketicilere sağlam finansal kararlar alabilmeleri için daha kişiselleştirilmiş bilgiler sunmaya odaklanıyor.

İlgili Makaleler

Bankalar Açık Bankacılık API’lerinden Nasıl Yararlanacak?

            Finans sektörü, açık bankacılığın, özellikle finans alanındaki işletmelerin yeni kanallardan elde ettikleri geliri, hizmet sunumlarını ve müşteri katılımını artırmalarına yardımcı olarak, birçok şekilde finansal hizmetlerin ortamını nasıl yeniden tanımladığı fikrine yöneliyor.

            Bankalar, API’leri benimseyip dağıtarak yerel teklifleri ve hizmetleri geliştirebiliyor ve genişletebiliyor. API’nin açılmasıyla bankalar, FinTech çözümlerini “tak ve çalıştır” yöntemleri olarak sunarak tekliflerini genişletmek için piyasadaki diğer API’leri kolayca bağlayabiliyor. Bu, onu önemli bir konuma getiriyor.

            Bu API’lere örnek olarak, bir müşterinin adresini değiştirmesi durumunda bankaları uyaran Ulusal Adres Değişikliği (NCOA) API’si ya da müşterilere banka hesapları aracılığıyla kredi puanlarını gerçek zamanlı olarak kontrol etme olanağı sunan “Experian Connect” i verebiliriz.

            Bütün bu açıklamalara ve faydalarına baktığımızda aslında bankalar için bir tehdit de oluşturuyor. Açık bankacılık API’leri, FinTech firmalarının, müşterilerin borçlarını, bütçe finansmanlarını yönetmelerine ve uzmanlarla sohbetler yoluyla gerçek zamanlı finansal ya da yatırım tavsiyeleri almalarına yardımcı olan bir uygulama oluşturabilmek için bankaların finansal verilerine erişmesine izin veriyor. Kısaca açıklamak gerekirse, bankalar bir API açarak FinTech’in eski sistemlerindeki boşlukları doldurmasını ve bankalar ile müşterileri arasındaki ilişkiyi boğmasını sağlıyor.

            Fakat bahsettiğimiz tehdidin varlığına rağmen bir banka açık bankacılık fikrinden tamamen vazgeçebilme seçeneğine sahip. Yine de açık bankacılığın hiçbir yere gitmediği düşünülürse, bir banka bunu bir fırsat olarak da kabul edebilir. FinTech girişimlerinin bazıları bu tür hizmetler geliştiriyor. Bu fırsatı yakalamak için de bankaların bu tehdidi ele alması ve gelişmiş ortaklıklar yardımıyla tekliflerini ve ürünlerini uygun bir şekilde geliştirmesi gerekiyor.

            Sadece bu da değil, aynı zamanda açık bankacılık API’leri, veri analizlerini güvenli bir şekilde bilgilendirme ve değerleme olanağı da sağlıyor. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki, bu uygulama bankaların müşteri katılımını kesinlikle artıracak.

Açık Bankacılıkta API İçin Başarılı Stratejiler

            Başarılı bir API stratejisi için en önemli faktör, açık bir API’nin sadece teknik bir ara yüz değil, ticari bir işletme ürünü olduğunu kabul etmek. Bu yüzden bir bankanın hizmetini açık bir API’ye dönüştürme süreci, uzman geliştiricilerin yardımıyla işletme tarafından yürütülmeli. Ayrıca, başarılı bir API şunları sağlamalı:

  • Daha Fazla Veri Edinilmeli

            Bir açık bankacılık API’sinin yerine getirmesi gereken temel gereksinimlerden biri, müşterilerin gelirlerini artırmak ve tüketiciler için daha kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratmak için kullanılabilecek daha iyi müşteri iç görülerine imkan sağlayan veriler elde etmek.

  • Müşteri Memnuniyeti Artırılmalı

            API, hesabın işlem geçmişini sağlamak yerine, onları değerli hizmetlere maruz bırakan müşteriler için oluşturulmalı. İşletmeler, verilere katma değerli servisler ekleyerek ya da ham veriyi kategorize ederek ve zenginleştirerek müşteri memnuniyetini artırabilir.

  • Gelir için Yeni Akışlar Oluşturulmalı

            Gelir için yeni akışlar oluşturma işlemi, API’nin gelir elde etmek için yeni fırsatlar yaratmaya yardımcı olması gerektiği anlamına geliyor. Çözümü kullanmak için işlem ücreti ödeyen son kullanıcılar, gelir paylaşımı anlaşması yapan ortaklar ve bankalar, veri kullanımı ya da hizmetleri için ödeme yapan ortaklar gibi farklı para kazanma modellerinden sadece birkaçı.

            Aynı zamanda, bir açık API dikkatle izlenmeli, iyi pazarlanmalı, geliştirme portalları tarafından desteklenmeli ve çapraz platform oluşturulmalı. En önemlisi, sadece giden API’lere odaklanılmamalı, aynı zamanda yeni hizmetlerin daha hızlı oluşturulmasını sağlamak için diğer işletmelerin API’lerini kullanma stratejisine de sahip olunması gerekiyor.

Açık Bankacılık API’si İle Bankaların Geleceği Nasıl Olacak

            Bankacılık API’lerinin kullanımının benimsenmesi ve büyümesi göz önünde bulundurulduğu zaman, açık bankacılık API’lerinin geleceği umut verici görünüyor diyebiliriz. API’lerin müşterilerle, tedarikçilerle ve işlemlerle yeni etkileşim yolları yaratma yetenekleri dönüşümsel olacak.

            Birkaç finans kurumu, açık bankacılık API’lerinin sistem evriminde ilk adımlarını atıyor. Bu kurumların popüler örneklerinden bazıları; Credit Agricole, Citi, BBVA, MasterCard, VISA, Fidor, Capital One ve Swift. Artık daha fazla banka, iyi belgelenmiş ve iyi tanımlanmış hizmetleri dış dünyaya açmaya doğru hareket etmeli.

             API’ler olarak ürün ve hizmetleri ortaya çıkarmaya yönelik olan bu yöntem, bankaların daha çevik ve müşteri odaklı bir mimariye dönüşmesine izin verirken aynı zamanda yeni fırsatları keşfetmelerine de imkan sağlayacak.

            Açık bankacılık API’lerini ciddiye almayacak olan bankalar ya da diğer finansal işletmeler rekabet değerlerinde bir düşüşe tanık olacak. Bu yüzden, siz de açık bankacılıkta API’lerden yararlanmak istiyorsanız, API ile nasıl başa çıkacağını bilen ve bankacılık uygulamalarınızın güvenliğini sağlayan uzman geliştiricileri işe almalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish