Açık Kaynak kariyer fırsatları çoğalıyor

 

IT iş piyasasının durumuna bakmaksızın açık kaynak, sürekli büyüyen teknoloji pazarının bir alanı. Komut dilleri ve sunucu işletim sistemleri, mobil uygulama geliştirme, bulut ve büyük veri gibi geleneksel alanlar ek olarak yeni açık kaynak fırsatları sunuyor.

Çalkantılı bir ekonomi ve belirsiz bir iş piyasasında, açık kaynak işleri, teknoloji uzmanları için kariyer yükselişinde tutarlı bir kaynak olmaya devam ediyor. Komut dillerinden, açık kaynak sunucu işletim sistemine, mobil uygulama geliştiricileri için açık kaynak; iş arayanlara fırsatlar sunmaya devam ediyor.
Dice.com başkanı Shravan Goli,  Ağustos 2012’dan Ağustos 2013’e kadar  Dice.com’da yayınlanan çalışmalara dayanarak bazı istatistikler sunuyor.

• Python programcıları için mevcut iş sayısı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 22’lik bir büyüme ile 3.578 den 4.360’e çıktı.

• Ruby on Rails pozisyonlarının mevcut sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 15’lik bir büyüme ile 2.307’den 2.654 sayısına ulaştı.

• Perl pozisyonlarının mevcut sayısı 5.025’ten 4.880’e (yüzde 3’lük bir gerileme) düştü ve PHP pozisyonları 2013 Ağustos ayında 3.627 ve 2012 için 3.619  rakamında sabit kalırken, rakamlar açık kaynak geliştiricilerine olan talebin devam ettiğini gösterdi.

Goli, geliştirmede çekici kılan şeyin,  açık kaynağın toplum yaklaşımıdır. Çünkü bu bir kuruluşun teknoloji geliştirmesini ve benimsenmesini hızlandırabileceğini söylüyor.

10 yıl önce, açık kaynak, Linux ve Linux tabanlı teknolojilerle ilgiliydi. diyor Goli. “Şimdi, Bulut ile birlikte, sosyal medya, büyük veri ve analizler, arama ve mobil uygulamalarının bu kadar hızla olgunlaşmasıyla, toplumu güçlendirmek, gelişimi ve konuşlandırmayı hızlandırmak adına şirketler için daha mantıklı bir hale getiriyor.

Geliştiriciler toplumuna sahip, kod geliştirmek ve sürekli işlevler ekleyerek işletmelerin yararına olarak benimseme sürecini kısaltabilecek ve daha hızlı bir şekilde eğilim ve yeni teknolojilere yardım edilebilecek.

Bulut, büyük veri, mobil uygulamaları, hizmet olarak yazılım modelleri işinizde ne kadar etkisi olacağını düşünün .  Şirketler bunu hızlıca benimseyecek ve bu teknolojileri geliştirebilecek böylece yararlarından daha çabuk sürede faydalanacaksınız diyor Goli.

Açık Kaynak her yerde

Teknoloji yığınına baktığımızda, açık kaynak her yerde, başlangıç aşamasından HTML5 gibi en yeni teknolojileri içerecek şekilde her yerde. – orta ve arka uç sunucu işletim sistemlerinden başından sonuna kadar- diyor Goli. Programlama dilleri şüphesiz rağbet görmeye devam edeceği bir alan. Fakat arama teknolojisi, bulut, büyük veri Hadoop kullanıyor, güvenlik – o her yerde” diyor.

Mass tabanlı mindSHIFT teknolojileri bölgesel operasyon yöneticisi Bret Tartaglino, müşterilerinin çoğuna sadece teknoloji gelişimini hızlandırmayı değil aşırı lisans ücretlerinden kaçınmak için açık kaynak teknolojilerini kullanmasından bahsediyor.

“Yaklaşık 20 sunuculu daha fazla kuruluşlar için, yetenekli açık kaynak geliştiricileri kiralamak ve onların uzmanlıkları, özel yazılım lisanlarının maliyetinden daha maliyetli oluyor diyor Tartaglino. Açık kaynak yazılımı serbestçe kullanılabilir olduğundan, iki kez ödeme yapmak zorunda kalmazsınız. – bir kez özel yazılım satın almak ve ikinci kez özel yazılım çalışma becerileri olan personel için. diyor Tartaglino.

Tartaglino,  SQL gibi eski uygulamalar, yerli uygulamaları ve veri tabanı yönetim çözümlerini standarda bağlamak için çalışan özel kodlar yazan birçok kullanıcısının açık kaynak kullandığını söylüyor.

Eğer müşterilerin özel uygulamaları ile çalışan ve bu veri tabanlarına bağlama ihtiyacı duyarsanız, sorunsuz bir şekilde açık kaynak dilleri ve araçlarını kullanarak veritabanlarına bağlayacak yerli bir çözüm oluşturabilirsiniz. diyor.

Müşterilerinin bir çoğunun konuşlandırmaları, Microsoft ve kendi özel uygulamaları gibi bir yazılım karması olduğu için, o her iki beceri setinin aranabilen olmaya devam etme ihtiyacı gördüğünü söylüyor. Çalışanlarınız ön uç ve arka uç üzerinde komutları çalıştırmak için becerilere sahip olduğu takdirde, işlem tamamdır.

Kim işe alınıyor ?

Blogger ve açık kaynak uzmanı Steven J. Vaughan-Nichols göre, her ne kadar açık kaynak pozisyonları için sadece geleneksel teknoloji şirketleri değil, son OSCON satıcılarının yüzde 100 açık kaynak yeteneği için işe alındı​​.

Goli, Açık kaynak becerilerine olan talebi, General Electric (GE), Home Depot, ve Ticketmaster gibi, teknik açıdan yetkin olarak geleneksel fikrini değil diğer firmalar içine genişletti, diyor.

“Açık kaynak becerileri özellikle teknoloji şirketlerinin dışında diğer teknoloji olmayan firmalara yönelik genişletiliyor. Çoğunlukla, bu büyük firmalar, büyük veri ile ilgili becerilere sahip insanlar arıyoruz – onların büyük veri akışlarını almak ve bunları analiz etmek – ve buluta ait ve ilgili hizmetler teknolojisi,” diye ekliyor.

Eğer açık kaynak geliştiricisi iseniz, hangi endüstride olursanız olun, bu pazarın en geniş açığı bu görülüyor.  Açık kaynak her yerde ve bu pazarda yakın zamanda bir  yavaşlama görmüyorum. diyor Goli.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu