Android açık ara önde

IDC tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, akıllı telefon pazarında Android yine açık ara farkla yüzde 81’lik pazar payı ile ilk sırada yer aldı.

261 milyon adetten fazla cihaz satan Android, pazardaki satışını yüzde 51 yükseltti. İkinci sırada yerini koruyan iOS ise düşüşe geçti. Yüzde 12.9 pazar payı ile 33.8 milyon adet satış yapılmış. Satışlarını yüzde 25.6 düzeyinde arttırsa bile pazarın %40 büyümesi ile pazardaki payı geriledi. Samsung’un rakiplerine büyük bir pay ile fark atarken, tüm satılan cihazların toplamın yüzde 40’lık payı ile en baskın satıcı oldu.
Çok büyük bir hızla büyüyen ve Windows Phone ise 9.5 milyon adet cihaz satarak pazarda yüzde 3.6 payına sahip. 9.5 milyon adet cihazın 8.8 milyonunu Lumia cihazlar kapsıyor. Windows Phone pazarında Nokia neredeyse pazarın yüzde 95′ine sahip. Bir zamanlar bu pazarın sahibi olan daha sonra sürekli düşüş yaşayan Blackberry ise düşüşe devam ediyor. Yüzde 1.7′lik orana sahip olan ve 4.5 milyon cihaz satan Blackberry’den sonra diğer işletim sistemleri de 1.7 milyon cihaz satarak pazarın yüzde 0.6′sına sahip.
2013 yılında en çok büyüyen işletim sistemi ise Windows Phone. Yüzde 156 oranında çok büyük bir büyüme yüzdesi olan Windows Phone işletim sisteminin bu büyümeye devam etmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu