Apple patent davasını kaybetti!

ABD’nin Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), Apple ile Samsung arasındaki patent anlaşmazlığı konusunda Apple tarafında şok etkisi yaratan bir karara imza attı.

Apple’ın Samsug’un patent haklarını ihlal ettiğine hükmeden komisyon bazı AT&T iPhone ve iPad modellerinin ABD’ye ithalatını yasakladı. Söz konusu patent, çoklu servislerin aynı anda çalışmasını sağlayan ve cihazların birlikte çalışabilmesine izin veren 3G kablosuz iletişim teknolojisini içeriyor. Samsung’ın ITC’ye yapmış olduğu diğer patent başvuruları konusunda ise komisyon Apple’ın bu patentleri ihlal etmediğine karar verdi.

ITC konuyla ilgili çalışmalarına 1 Ağustos 2011 tarihinde başlamıştı. ITC hakimi James Gildea, Eylül ayında yaptığı açıklamada Apple’ın Samsung patentlerini ihlal etmediğine karar vermişti, ancak komisyon bu kararı yeniden değerlendirmeye aldı. Komisyon üyesi Dean Pinkert ise son aldığı kararda Apple’ı bir patent için Samsung karşısında suçlu buldu.

Söz konusu kararın AT&T tarafından ABD pazarına sunulan iPhone 4, iPhone 3GS, iPad 3G ve iPad 2 3G modellerini etkilemesi bekleniliyor. ITC, ayrıca, aldığı kararı bir adım öne taşıyarak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu