Apple yeni iPhone’larını tanıttı

Teknoloji devi Apple uzun zamandır merakla beklenen yeni nesil iPhone modellerini tanıttı.

Kaliforniya’da salı akşamı gerçekleştirilen etkinlikte, iki yeni telefon birden tanıtıldı. Vitrine çıkanlardan biri iPhone 5’in ‘daha güçlü ve daha hızlı’ modeli olan  iPhone 5S, diğeri ise Apple’ın  farklı bir stratejiyle piyasaya sürdüğü ‘daha ucuz ve daha renkli’ iPhone 5C.

Çok sayıda üst düzey yöneticinin de katıldığı etkinlikte konuşan Apple CEO’su Tim Cook, “Apple ne zaman yeni bir telefon çıkarsa eskisinin fiyatı düşüyordu. Bu kez bunu yapmayacağız…” diyerek iPhone 5’in ardından 2 farklı yeni cihaz çıkardıklarını söyledi. Bu bizi daha fazla müşteriye ulaşma imkanı sağlayacak diyen Cook, Apple’ın Microsoft Office programı olan iWork’ün yeni iPad ve iPhone’larda bedava olacağını da açıkladı

Ekonomik model iPhone 5C

iphone-5c

Apple’ın piyasaya sürdüğü daha ucuz ve daha renkli olan modeli  iPhone 5C,  gelişmekte olan pazarlardaki daha düşük bütçeli tüketicileri hedef aldı. A6 işlemciden güç alan iPhone 5C’lerin renk yelpazesinde Apple klasiği sayılan siyah yer almayacak. Telefon, 16GB modeli 2 yıllık sözleşmeli ABD’de 99 dolara, 32GB sürümü ise 199 dolardan satışa sunulacak. iPhone 5C şuana kadar Apple tarafından piyasaya sürülen en ucuz iPhone olduğu belirtildi.

Parmak izi tanıyan iPhone 5S

Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 5S, Apple tarafından geliştirilen A7 isimli işlemcili 64 bit ilk telefon olma özelliğini taşıyor. Grafikleri ve uygulamaları şu andakinin 2 katı hızda işleyebileceği belirtiliyor.

Diğer bir özellik ise iPhone 5S’in yenilenen iSight kamera sistemi . Getirdiği yeniliklerle adeta bir fotoğraf makinesi görevi görüyor. Saniyede 10 kare fotoğraf çekebilen iPhone 5S, gerekli uygulamanın yüklenmesi halinde zoom yapabiliyor. Saniyede 120 frame video kaydı yapabilen cihaz, bu sayede videoların ağır çekim olarak oynatılmasına imkan sağlıyor.

Telefona üçüncü büyük geliştirilmiş özelliği; Touch ID  (parmak izi) sensörünün eklenmesi.  Bu  yeni özellik sayesinde daha karmaşık olan şifrelere son veriliyor. Apple’ın pazarlamasının başındaki Phil Schiller, akıllı telefon sahiplerinin yarısının şifre kullanmadığını belirterek Touch ID özelliği ile kullanıcıların güvenliğini arttıracağını düşünüyor. Bu özellik telefonun ön yüzündeki tek tuşu olan Home tuşu ile sağlanıyor. Parmak izi özelliği ile iTunes üzerinden alışveriş yapmak için de kullanılacak olan cihaz, uzay grisi, gümüş ve altın renk seçenekleriyle gelecek. Pil sistemi de yenilenen iPhone 5S’in ABD’deki 2 yıllık sözleşmeli fiyatı 16 GB’lık modeli için 199 dolar, 32 GB’lık modeli için 299 dolar ve 64 GB’lık modeli için 399 dolar olarak belirlendi. iphone-5s-1

Her iki telefon’da mobil işletim sisteminin yeni sürümü iOS7’de çalışacak. Sistem ayrıca Apple’ın, iPhone 4 ve iPad 2 ile bunlardan sonra üretilen cihazlarıyla uyumlu olan iOS 7 işletim sistemi ise 18 Eylül’den itibaren kullanılmaya başlanacak. Tim Cook, iOS7’nin dünyanın en popüler mobil işletim sistemi olacağını söylüyor.

 

Her iki telefon da Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 7 ile çalışacak. İşletim sistemi iPhone 4 ve sonrası telefonlar için 18 Eylül’den itibaren ücretsiz olarak indirilebilecek. Tim Cook bu konuyla ilgili, “iOS 7 kısa zamanda dünyanın en popüler mobil işletim sistemi olacak.” açıklamasını yaptı.

İşletim sistemindeki yenilikler arasında, ikonların değişmesi, telefonda arama erişimi, yeni bildirim menüsü ve gelişmiş kamera uygulaması bulunuyor. iPhone 5C de iPhone 5S de, Apple’ın gün geçtikçe büyüyen akıllı telefon pazarındaki payını artırması için bu iki telefonun başarısı oldukça önemli olacak.

iPhone genellikle en çok satan akıllı telefon olarak sıralamalara girse de, Samsung gibi rakiplerin çok sayıda telefonu piyasaya çıkarması, tüketicinin ilgisini o yöne çekiyor. Bu da Apple’ın pazar payından daha az faydalanmasına neden oluyor.

Nisan’dan Haziran’a kadar olan çeyrekte, 31.2 milyon iPhone satıldı, 2012’nin aynı döneminde satılan telefon sayısı 26 milyondu. Ancak satışlardaki bu yükselmeye rağmen şirketin global pazar payı  yüzde 16.6’dan yüzde 13.6’ya kadar geriledi.

Ön siparişleri 13 Eylül’de toplanmaya başlayacak olan iPhone 5S ve iPhone 5C resmen 20 Eylül’de satılmaya başlayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu