Asus, Z87 yonga setli anakartlarını tanıttı

Asus, dördüncü nesil Intel Core işlemcileri ile uyumlu Intel Z87 yonga setine sahip yeni anakart serisini duyurdu.

ASUS’un Republic of Gamers (ROG), The Ultimate Force (TUF) ve WS (Workstation) serisine dahil olan yeni nesil anakartlar Z87 yonga setinin yeteneklerini sonuna kadar kullanan teknolojilere sahip olmalarının yanı sıra, kullanıcı deneyimi , yüksek performans ve dayanıklılık konusunda iddialı.

Düzenlenen toplantıda ASUS Türkiye Ürün Müdürü Recep Kulan’ın sunumuyla yeni Asus anakart serileri tanıtıldı. Toplantıda ROG Z87 ve TUF Z87 serisi anakartlar hakkında bilgiler veren Kulan, Z87 yonga setli yeni serinin Wi-Fi Go ve NFC Express gibi özelliklere sahip olduğunu belirtti. Anakartların tasarımında performansı artıracak önlemlerin göz önünde tutulduğunu ifade eden Kulan, oyun severler için hazırlanmış ROG serisi ve performansa yönelik TUF serisinin kendilerine has özellikleri olduğunu da belirtti.

NFC Express özelliği sayesinde anakartın yanında gelen ya da ek olarak satın alınabilen NFC cihazıyla mobil cihazlar vasıtasıyla bilgisayarla uzak masaüstü bağlantısı kurulabildiğini belirten Kulan, Mobil aygıtların NFC ile tanıtılarak sonrasında kablosuz bağlantı üzerinden bilgisayarın yönetilmesi ve dosya aktarımı gibi özelliklerin gerçekleştirilebildiğini duyurdu. Anakartların sistemde bir standart haline gelmesi kesinleşen 802.11AC kablosuz ağ bağlantısı standartlarını tam olarak desteklediğini söyleyen Kulan, Asus’un yeni UEFI BIOS özelliği ile BIOS ayarlarının kaydedilerek geri yüklenebildiğini belirtti.

Fiziksel değişiklikler açısından bakıldığında TUF serisi anakartlarda TUF Frontier ve Armor Kit gibi eklentilerle cihazların hem toz ve darbeye karşı korunduğunu hem de soğuk havanın cihazın her yerine dağıtılmasına imkan verildiğini söyleyen Kulan, Z87 Gryphon modelinin ise maliyet tasarrufu için Armor Kit olmadan da edinilebileceğini ifade etti. Tuf serisinin kendine has özellikleri ise TUF Frontier, Thermal Armor ve Thermal Radar 2 olarak sıralanıyor.

ROG serisinin Republic of Gamers kavramı kapsamında tamamen Overclock odaklı bir anakart olduğunu belirten Kulan, bu seriyle birlikte yeni bir Overclok Panelinin de kullanıcılara sunulduğunu ifade etti. Bu yeni panelde Subzero Sense, VGA Hotwire, VGA SMB, Yavaş Mod ve 4×4 Fan bağlantısı gibi seçenekler yer alıyor. Bunun yanında oyuncular için Sonic Radar özelliğini içeren ROG serisi anakartlar Extreme Engine Digi+III ve mPCIe Combo II gibi özellikleri de içeriyor. ROGram Disk özelliği ise sabit diskin belirli bir bölümünün RAM’e destek olarak kullanılabilmesini sağlıyor.

ASUS, ROG, TUF ve WS Z87 anakart modelleri 2013’ün ortalarından itibaren piyasada olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu