Site icon CIO Update

BlackBerry’de satışlar yüz güldürüyor

Kanadalı akıllı telefon üreticisi Blackberry, 2014 mali yılın ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Bir önceki çeyreğe göre, toplam gelir ve telefon satışlarında artış yaşayan akıllı telefon üreticisi, pazarda yaşanan azılı rekabet dolayısıyla kayba da uğradı.

Blackberry’nin, bir önceki çeyreğe göre ilk çeyrekte toplam geliri yüzde 15 artarak 3.1 milyar dolara ulaştı. Ve akıllı telefon satışlarında yüzde 13 artış kaydederek ilk çeyrekte 6.8 milyon cihaz satan Blackberry, aynı çeyrekte yaklaşık 100 bin PlayBook tablet satışı gerçekleştirdi.

Gelir ve sevkiyattaki artışa rağmen ilk çeyrekte 84 milyon dolar zarara uğrayan Blackberry, geçen senenin aynı döneminde ise 510 milyon dolar zarara uğramıştı. Geçen seneye kıyasla kısmen daha iyi bir çeyrek geçiren akıllı telefon üreticisinin Kuzey Amerika’da gelirlerinin yüzde 30, Asya-Pasifik bölgesinde yüzde 35, EMEA bölgesinde ise yüzde 9 civarında arttığını belirtelim.

Balckberry CEO’su Thorsten Heins çeyrek gelirlerine ilişkin yaptığı açıklamada, “BlackBerry 10 platformu ve BlackBerry Enterprise Service 10, oldukça güvenli, esnek ve dinamik mobil çözümler sunmak konusunda kendini ispatlıyor. Bu platformların güçlendirilmesi için global çabalarımıza odaklanmaya devam edeceğiz” dedi.

Exit mobile version