ERP Uygulamalarını Konuşlandırmak için 11 İpucu

İşletmeler giderek daha kompleks bir yapı haline geldikçe, tüm gereksinimleri karşılayan bir kurumsal kaynak planlaması (ERP) çözümü bulmak tek boynuzlu at bulmak gibi bir şey. Esasında günümüzün global mobil ortamında organizasyonlar eski bir sistemle entegre olmaktan daha fazlasını yapan bir ERP sistemi arayışında.
Diğer taraftan piyasada var olan çok sayıda seçenekle farklı iş gruplarınızın gerçekten kullanacağı, işletmeniz için doğru olan yazılım sistemini nasıl seçersiniz?

Organizasyonunuza fayda sağlayacak bir ERP çözümünü bulup konuşlandırmada şansınızı arttırmanıza yardımcı olmak için CIO bir düzine ERP uzmanıyla görüştü. Bu uzmanların bir ERP sisteminin başarılı bir biçimde nasıl seçilip konuşlandırılacağına dair en büyük 11 önerisi şu şekilde.

1. İş hedeflerini belgeleyin, Bir uygulama ve destek planı ortaya koyun

“Başarılı uygulamaların tümü iyi değerlendirilmiş ve detaylı bir biçimde incelenmiş iş problemini temel alır,” açıklamasını yapıyor kurumsal iş teknolojisi çözümleri ve yönetimli servisler sağlayan Avanade başkan yardımcısı Bernd Weidenmueller.
“İş problemi ne kadar iyi tanımlanırsa, ERP sisteminin problemi çözmesi o kadar olasıdır,” şeklinde konuşuyor. Yazılımın çözmesini istediğiniz güçlükleri “olabildiğince spesifik ve ölçülebilir yapın ve bunları firmanın genel hedefleriyle bağlayın.”
“En kritik gereksinimlerinizin listesini toplayın; fonksiyonel, iş akışı, sistem entegrasyonu, yönetim, risk ve uyumluluk (GRC), veri migrasyonu/dönüşümü, iş zekası ve raporlama ve eğitim dahil,” diye konuşuyor CRM, ERP ve IT servisleri danışmanlık firması Tribridge’in bulut servisleri başkan yardımcısı Greg Pierce. Devamında, “Uygulama yaklaşımınızı ve zaman çerçevesini belirleyin. Verilerinizin migrasyonu/dönüşümü ne kadar kompleks olacak? Özet mi yoksa işlem detaylarını mı migrasyon yapacaksınız? Verileriniz bugün ne kadar ‘temiz’? Çekirdek bir fonksiyon grubuyla başlayıp ardından yol üzerinde fonksiyonelliği genişletmeyi mi düşünüyorsunuz?” diye konuşuyor.

Ve bir çözümü seçerken IT ekibinizi unutmayın. “İyi tanımlanmış bir ERP IT planına sahip misiniz?” sorusunu soruyor. “Şirket bünyesinde hangi yeteneklere sahipsiniz ve hangilerine ihtiyacınız var?” Bu soruları yanıtlayarak bir ERP sistemi içinde ihtiyacınız olan üzerinde çok daha iyi bir kontrole ve başarı için daha iyi bir pozisyona sahip olacaksınız.

1 2 3 4 5Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu