ERP

ERP seçiminde öncelikler neler olmalı?

ERP seçimi sırasında yeterli uygulama hazırlığı, başarılı bir ERP hizmetinin ortaya çıkma şansını artıracaktır.

ERP seçimi sürecinde şirketlerin hangi sistemi uygulayacağı konusunda endişelenmesi gerekmiyor. Seçim süreci, uygulamaya eşlik eden değişim için organizasyonuna yerleştirilmesine odaklanmalı. ERP seçimi sırasında yeterli uygulama hazırlığı, başarılı bir ERP hizmetinin ortaya çıkma şansını artıracaktır.

ERP yazılımının seçilmesine ek olarak, ERP seçim süreci de gelecekteki durumu belirlemek, doğru unsurları seçmek ve en iyi insanları dahil etmeyi gerektiriyor.

Gelecek durumunu belirleyin
Bir sistem seçimi, geleceğin yönünü belirlemede çalışanlardan bilgi almak için önemli bir fırsattır. Seçim sırasında geri bildirimin özendirilmesi, çalışanların gelecekteki durumuna hazırlar ve onlara karar verme sürecinde destek verir. Toplu olarak genel bir süreç iyileştirme vizyonu geliştirilmesi, insanlara gelecek süreç için bir vizyon kazandırır. Kabul edilen gelecek işlem süreçleri, senaryoya dayalı durum gösterileri için bir sistem olabilir. Senaryo olarak yazılmış kullanım durumları, organizasyondaki kilit kişilerin geleceği görselleştirmelerine imkan sunar. İşlemler seçim sırasında belgelendikleri için, uygulama sırasında test senaryoları gibi takip edilebilirler.

Doğru öğelerin seçin.
Seçim sırasında ERP projesi için sağlam bir planın ana hatlarını çizen organizasyon, gerçekçi bir toplam sahip olma maliyeti (TCO) bütçesi ve ERP sistemi uygulaması için bir zaman çizelgesinin geliştirilmesine yardımcı olur. Doğru bir uygulama bütçesi oluşturmak için potansiyeli olan sistem entegratörleri (danışmanlar) bütçeleme görüşmelerine dahil edilmelidir. Açık görüşme; seyahat, ekip alanı, eğitim, iç kaynaklar, değişim yönetimi, donanım ve yazılım da dahil olmak üzere tüm unsurların organizasyonun her alanında açıklanmasını sağlayacaktır.

En iyi insanları dahil edin
Sistem entegrasyonu, sistemin şirket ihtiyaçlarına uyacak şekilde tasarlanmasına yardımcı olmak dahil bir çalışan ekibine gerek duyar. Seçim süreci, yeni bir çözümle ilgili en çok heyecanlananlar konusunda bazı bilgiler verir. Bu, uygulamayı yönlendirmek için en iyi kişileri belirlemenize yardımcı olur. Geleceğe dair vizyon üretmek ve bir ERP çözümü seçmek için çalışanlarınızın katılımını talep etmeniz, organizasyonunuzun tamamı tarafından kabul görmeye neden olacaktır.  (Peter Purcell, CIO)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish