Google interneti balonla sağlayacak

Google bütün dünyaya interneti yaymak için harekete geçti. Şirket, bunun için test amaçlı olarak tasarladığı özel balonları Yeni Zelanda’da gökyüzüne bıraktı.

18 aydır gizli yürüttüğü Project Loon adlı planı geçtiğimiz günlerde basına tanıtan Google,  test amaçlı olarak Yeni Zelanda’nın güneyinden gökyüzüne 30 balon bırakıldı.

Balonlar radyo anteni, bilgisayar, yükseklik kontrol sistemi ve güneş panellleri gibi gereçlerle yüklü. Yerin yaklaşık 20 km üstünde, uçakların kullandığı rotanın dahi üzerinde olacak, her balon 780 kilometrekarelik alanda internet erişimi sağlayacak. Balonların 100 gün boyunca 40 kilometre çapında bir alanı kapsayacağı belirtiliyor.

Google yetkililerine göre yaklaşık 4 milyar 800 milyon insanın interneti yok. Bu sistemle evlerinde interneti olmayanların sadece bir anten bulundurmaları yeterli olacak.

Balonların felaket bölgelerinde iletişim sistemlerinin zarar gördüğü bir durumda kurtarma ekiplerine yardımcı olacağına da dikkat çekiliyor.

Eğer yeni teknoloji başarılı olursa, fiber kablo döşenmesinin zor olduğu bölgelerde, özellikle de Afrika ve Güneydoğu Asya’da internet kullanımının artacağı belirtiliyor.

‘Project Loon’

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu