Google’ın yeni servisi : Gerçek zamanlı çeviri

Google, çeviri servisinin altyapısını geliştirmeye yönelik gerçek zamanlı bir çeviri cihazı üzerinde çalışıyor. Proje hayata geçerse iki kişi farklı dili konuşsa da cihaz üzerinden birbirlerini aynı dilde duyacaklar.

The Times‘ın öne sürdüğü habere göre, Google, şu aralar gerçek zamanlı bir çeviri cihazı üzerinde çalışıyor. Telefonları evrensel çeviri cihazlarına dönüştürmeyi planlayan Google’ın üzerinde çalıştığı teknoloji ile farklı iki dili konuşan iki kişiyi aynı dilde birleştirecek; diğer bir deyişle cihazla arama yapan kişi kendi dilinde konuşurken karşı taraftaki kişi konuşmaları kendi ana dilinde duyacak. Google, cihazın geliştirilmesinde henüz ilk aşamalarında olduğunu açıkladı. Projenin hayata geçmesi için önlerinde birkaç yıl olduğunu söyleyen Android bölümü başkanı Hugo Barra buna rağmen Google’ın sisteminin bazı dil eşleşmeleri için şimdiden mükemmel hale geldiğini söylüyor. Ancak ses tanımada sorun yaşadıklarını söyleyen Barra, arka planda ses olmadığı takdirde sistemin yüzde yüz hatasız çalıştığını ama trafik, kötü mikrofon gibi etkenlerin sesin doğru algılanmasını zorlaştırdığını dile getiriyor. Google’ın bu mobil çeviri hizmeti aslında Google Now projesinin bir parçası. Kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını önceden anlayan ve buna uygun hizmetler sunan bir kişisel asistan olma özelliği taşıyan Google Now’un servis kapsamına eklenmesi planlanan bu anlık çeviri motoru çok ses getireceğe benziyor.

Google’ın çeviri hizmeti ile her gün 71 dilde 1 milyar çeviri yapılıyor. Çeviri servisinin altyapısı ile övünen Google bu alanda çalışmalar yapmaya da devam ediyor. Google bu bağlamda, Android uygulamasında bir süredir olan el yazısı ile çeviri özelliğini bu hafta itibariyle Web’e de taşıdı. Böylelikle arama kutusuna elle yazdığınız her kelime ve metni Google çevirebilecek. Özellikle Çince, Japonca gibi dillerde oldukça kullanışlı olacak bu özelliği kullanmak için tabii sanal klavyelere ihtiyaç var. Birkaç sene sonra hayatımıza dahil olması öngörülen gerçek zamanlı çeviri cihazları ile de Google insanlar arasındaki dil engelini tamamen kaldıracağa benziyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu