DDoS saldırıları akıllanıyor ve daha tehlikeli hale geliyor

2020 yılının siber tehditlerinde bir numara şüphesiz fidye yazılımlara ait. Ancak bu gerçek nedeniyle DDoS gibi daha eski kökenli tehditlerin göz ardı etmek büyük hata olur.

Zira sunucular üzerine yapılan DDoS daha önce hiç olmadığı kadar yoğun hale geldi. Son ölçümlere göre sunuculara saniyede 2.3 terabyte saldırı gerçekleşiyor.

IoT risk kaynağı

Digital Shadows analizine göre CLDAP üzerinden gerçekleşen saldırılar sunucusu bazı sunucuların eski haline gelmesi üç günü bulabiliyor. Analize göre saldırganların güncel yazılıma sahip olmayan IoT cihazlarını rahatlıkla kırarak saldırı gerçekleştirdiği ortaya konuyor. Özellikle Linux tabanlı Mirai isimli yazılım IoT özellikli cihazların şifrelerinin nasıl kolayca kırılabileceğinin en büyük kanıtı.

Düşman Geri Döndü

“Siber saldırıların da kendine göre bir döngüsü var. Zamanla saldırganlar yöntemlerini geliştirip tehlikeli hale gelebiliyorlar,” diyor Digital Shadows araştırmacısı Stefano de Blasi. “Toplumdaki dijitalleşme süreci tüm coğrafyalar ve sektörler üzerinde siber tehdit riskini artıyor. IoT ise son yıllarda kat be kat büyüdü ve gelişti. Ancak bu büyümeye paralel olarak güvenlik önlemleri yeterince olgunlaşmadı. Saldırganlar birkaç dolara mâl olan uygulamalarla IoT üzerinden çok gelişmiş DDoS saldırıları düzenleyebiliyor. Üstelik bunu yapmak için üstün bir teknik bilgi birikimine de gerek yok. Bu nedenle cihaz üreticilerinin önlem almaları ve yazılım güncelleştirmeleri şart. Yoksa en son 2017 yılında zirve yapan bu eski düşmanımız yeniden tepeye çıkabilir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu