Google, Chrome’un gizli modundan toplanan tarama verilerini yok edeceğini söylüyor!

Bu karar, kullanıcıların gizliliğine yönelik önemli bir adım olarak görülüyor.

Gizlilik ve dijital izlerimiz… İnternet dünyasında bu iki kavram, son yıllarda giderek daha fazla önem kazanıyor. Google, kullanıcıların Chrome tarayıcısının Gizli Modu’ndan topladığı verileri yok edeceğini duyurdu. Bu karar, 2020’de açılan ve şirketi 5 milyar dolarlık tazminat ödemekle tehdit eden bir dava sonucunda alındı. Peki, bu ne anlama geliyor ve kullanıcılar için ne gibi değişiklikler söz konusu olacak? Detayları, yazımızın devamında sizler için derledik.

Dava ve sonuçları

2020 yılında açılan dava, Google’ın Gizli Mod kullanıcılarının izini sürdüğünü iddia ediyordu. Davacılar, Google’ın müşterilere bilgilerinin özel olduğunu söylediğini, ancak aktivitelerini izlemeye devam ettiğini öne sürdüler. Google ise, Gizli Mod’un “görünmez” anlamına gelmediğini ve sitelerin hala aktivitelerini görebileceğini savunarak uygulamalarını savundu. Davanın keşif sürecinde, şirketin Gizli Mod’un yanıltıcı gizliliği hakkında endişelerini ortaya koyan e-postalar da kamuoyuna açıklandı.

Google
Google

Verilerin yok edilmesi

The Wall Street Journal’ın raporlarına göre, Google, yanlış bir şekilde topladığı “milyarlarca veri noktasını” yok edecek, veri toplama açıklamalarını güncelleyecek ve önümüzdeki beş yıl boyunca Chrome’un üçüncü taraf çerezlerini varsayılan olarak engelleyen bir ayarı sürdürecek.

Kullanıcılar ve gizlilik

Bu karar, kullanıcıların gizliliğine yönelik önemli bir adım olarak görülüyor. Google, Gizli Mod’da tarama yaparken toplanan verilerin yok edilmesiyle, kullanıcıların dijital ayak izlerini daha iyi kontrol etmelerine olanak tanıyacak. Ayrıca, şirketin veri toplama uygulamaları hakkında daha şeffaf olması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu