Site icon CIO Update

Hackerların son uğrak yeri : P2P ağları

Hackerlar kötü amaçlı yazılımları yaymak için daha aldatıcı bir yol buldu : Peer-to-Peer (P2P) ağları

Daha fazla kötü amaçlı yazılım bugünlerde P2P ağlarında dolaşıyor

Peer-to-peer (P2P) olarak tanımlanan bu yol, İki veya daha fazla istemci arasında veri paylaşmak için kullanılan bir ağ protokolüdür.

Peer-to-peer yazılımlarıyla, kullanıcılar her türlü dijital içeriklerini uygulamaları  kullananlarla paylaşabilirler. Bu işlem bu tanımıyla yasal olsa da, paylaşılan içerikler telif haklarıyla korunan ve parayla satılan içerikler olduğunda(ticari müzik  albümleri, prodüksiyonlu filmler, lisanslı yazılımlar vesaire) bu içeriklerin  paylaşılması ve paylaşan kişilerden edinilmesi illegal hale gelir. Ancak yasadışı hale  gelen yazılımlar ve teknoloji değil, bunun kötüye kullanımıdır.

Güvenlik firması Damballa’nın P2P iletişimi kulllanarak kötü amaçlı yazılımların  yayılımı 1 yıl içinde 5 kat arttığını bildirdi.  ZeroAccess, Zeus Version 3 ve TDL-4  gibi gelişmiş tehditler bu artışta büyük rol oynuyor.

Bilindik yöntemlerle kötü amaçlı P2P trafiğini tespit etmek oldukça zor. Bununla ilgili araştırmacılar acil olarak yeni yollara başvurmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Exit mobile version